Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram






Unia

eUrzżd - Elektroniczne Usżugi dla Mieszkażca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomożci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Listopad 2024
P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie



Strona pożwiżcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona pożwiżcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Osobistości

Max Rostal

* 1905, † 1991,

J. Spyra
Max Rostal urodził się w Cieszynie 07.08.1905 r. jako syn żydowskiego kupca Józefa oraz Amalii Schleuderer. Na skrzypcach grał od 5 roku życia, pierwszy publiczny występ dał jako 6 letnie dziecko. Początkowo uczył się u prof. Henri A. Troucka, paryżanina, który w Cieszynie prowadził szkołę muzyczną i malarską, następnie w renomowanej szkole muzycznej Otokara Slawika i Michaela "Zeno" Pogrobińskiego. W 1913 r. jako "cudowne dziecko" zagrał dla samego cesarza Franciszka Józefa I. W tym że roku przeniósł się do Wiednia, gdzie kształcił się najpierw w Schwarzwald-Schule, gdzie jego nauczycielem był Franz Suchy, następnie w Wyższej Szkole Muzycznej [Musikhochschule], w klasie prof. Arnolda Ros.
Kolejnym etapem nauki cieszyńskiego skrzypka był Berlin, gdzie Rostal studiował w latach 1920-1923, najpierw u prof. Karla Flescha, następnie w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej [Staatlische Musikhochschule]. W 1924 r. rozpoczął karierę zawodowego skrzypka, wygrywając cenione konkursy im. Felixa Mendelsohna oraz Johannesa Sibeliusa. W tymże roku zdobył nagrodę miasta Berna, stolicy Szwajcarii. Liczne koncerty oraz nagrania płytowe dla najpoważniejszych europejskich i amerykańskich wytwórni płytowych ugruntowały pozycję Rostala jako wirtuoza skrzypiec, nazywanego "cieszyńskim Paganinim". W 1930 r. został najmłodszym profesorem berlińskiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej, jednak po dojściu Hitlera do władzy opuścił Niemcy. Osiadł w Anglii, gdzie w latach 1944-1958 był wykładowcą w renomowanej Guildhall School of Music and Drama w Londynie. Cały czas koncertował po całym świecie, po 1952 także w Niemczech. W 1958 r. jako członek jury Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego przebywał w Polsce, dając koncerty w Warszawie i Krakowie. Odwiedził też po raz pierwszy i ostatni Cieszyn, swoje rodzinne miasto.
W tym samym roku Max Rostal przeniósł się na stałe do Szwajcarii, gdzie objął mistrzowską klasę skrzypiec konserwatorium w Bernie. Był też profesorem Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Kolonii. Wychował całą plejadę znakomitych muzyków, w 1971 r. założył (wraz z Yehudim Menuhinem oraz Siegfridem Palmem) międzynarodowe stowarzyszenie nauczycieli gry na skrzypcach (European String Teachers Association). Pod koniec życia Max Rostal ufundował konkurs skrzypcowy swojego imienia (Max Rostal Competition), którego pierwsza edycja odbyła się w 1991 r. w Bernie. Fundator nie doczekał jednak rozstrzygnięcia konkursu - zmarł w drugim dniu jego trwania, w przeddzień swoich 86 urodzin.


Urzżd Miejski, Wydziaż Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl