Moritz Fasal
* 1841,
† 1919,
J. Spyra
Moritz Fasal urodził się 10.I.1841 r. jako syn żydowskiego kupca Natana. W 1868 r. założył w Cieszynie wytwórnię tzw. rosolisów (wysokoprocentowy likier na bazie owoców róży), którą w następnych latach rozbudował w dużą fabrykę likierów, rumu, soków owocowych i wody sodowej. Wyroby jego produkcji, m.in. słynna „fasalówka” zdobywały nagrody na wielu krajowych i zagranicznych wystawach. W 1903 r. Fasal został wyróżniony tytułem cesarsko-królewskiego dostawcy dworu.
W latach 1879-1913 Moritz Fasal był członkiem Rady Miejskiej Cieszyna. Zasłużył się szczególnie na polu opieki nad biednymi uczniami, był także założycielem i długoletnim przewodniczącym cieszyńskiego Szkolnego Towarzystwa Krajcarowego, zbierającego na ten cel pieniądze. Był aktywny w ramach Czerwonego Krzyża oraz wielu innych przedsięwzięciach charytatywnych. Był też długoletnim członkiem zarządu żydowskiej gminy wyznaniowej w Cieszynie. W 1876 r. wraz z Bernardem Glesingerem założył stowarzyszenie „Talmud-Tora”, któremu potem długie lata przewodniczył. Stowarzyszenie prowadziło szkołę religijną dla biednych dzieci żydowskich.
Za swoje zasługi Moritz Fasal był wielokrotnie nagradzany, m.in. przez cesarza Franciszka Józefa I złotym medalem zasługi z koroną. Wielkie zasługi na polu dobroczynności oddała też jego żona Fanny.
Stowarzyszenia i instytucje: stowarzyszenie „Talmud-Tora”