Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram






Unia

eUrzżd - Elektroniczne Usżugi dla Mieszkażca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomożci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Lipiec 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie



Strona pożwiżcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona pożwiżcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Imprezy nadchodzące

„Meldunek stały. Sympozjum realnych postaw”

2020-07-08 - 2020-08-14


Idea stojąca za tytułem wystawy odnosi się do pojęcia miejsca zamieszkania, przynależności, tożsamości - czy takie rozumienie miejsca, ma jeszcze sens we współczesnym świecie?
Obowiązek meldunku stałego wciąż istnieje w polskim prawie, jednak od lat jest fikcją. Staliśmy się nomadami współczesności, minimalistami, dla których ideałem jest podręczny bagaż, bez zbędnych rodowych bibliotek, albumów zdjęć, kotwic i korzeni. Miejsce jest warte tyle, ile może nam zaoferować zawodowo, kulturalnie, towarzysko. Cały świat zdaje się leżeć u naszych stóp…
Jednak w ostatnich miesiącach miejsce stałego pobytu nabiera nowego znaczenia. Pandemia zmusiła nas do zakotwiczenia w porcie. Na nowo odnajdujemy się we własnych mieszkaniach, które bywały tylko przystaniami. Może teraz mają szansę stać się domami?
Tytuł „Meldunek stały” z jednej strony zawęża parametry poszukiwań i odpowiedzi, koncentruje się na wybranej lokalizacji, miejscu zamieszkania. Z drugiej jest przyczynkiem do głębszej, nieliniowej rozmowy z artystami o ich miejscu, o tym w jaki sposób oni sami definiują to pojęcie, co wnoszą nowego w miejsca, które tak dobrze już znają. W jaki sposób lokalizacja - współrzędne geograficzne, historia, zbiorowość społeczna ma wpływ na ich tożsamość? Czy sztuka podobnie jak antropologia może stać się obszarem reinterpretacji rzeczywistości?
Pomysł na wystawę związany jest z istotą zamieszkiwania czy też długiego przebywania w pewnej lokalizacji/obszarze utożsamianym z „własnym”. Czy jest to świadoma decyzja czy sytuacja, która po prostu się wydarzyła i trwa? Czy miasto w jakiś sposób „działa” na artystów? W jakim stopniu ta, a nie inna lokalizacja wpływa na artystyczne realizacje, które można zobaczyć w projektach, galeriach etc.? Czy w dzisiejszych czasach częstego przemieszczania się ludzi, stały pobyt jest czymś „dobrym” dla artysty? To miejsce zmieniane jest poprzez sztukę, czy sztuka zmieniana poprzez miejsce?
Wystawa ma charakter konceptualno-opisowy, pokazujący sposoby myślenia o miejscu w formie dokumentacji artystycznej, szkiców, fotografii, obiektów, tekstów, rozmów, a także muzyki.
„Meldunek stały” to pytanie i zaproszenie do dyskusji, to hasło wywoławcze, któremu pozwalamy rezonować. Artyści odpowiadają w sposób im właściwy, poprzez prezentację swoich obrazów, obiektów, rysunków, wypowiedzi audio lub powstałych tekstów.
Może właśnie dziś mamy okazję na nowo zdefiniować miejsce naszego meldunku stałego, zanurzyć się w lokalności, uważności na tu i teraz.
W projekcie biorą udział: Krzysztof Gawlas, Jerzy Kronhold, Zbigniew Libera (obserwator), Krystyna Pasterczyk, Paulina Poczęta, Tadeusz Sławek, Agula Swoboda i Joanna Wowrzeczka. Koratorem jest Tom Swoboda we współpracy z Barbarą Głydą.
Wystawa, którą można oglądać w dniach 8 lipca – 14 sierpnia w Miejskiej Galerii Sztuki Współczesnej 12, mieszczącej się w Domu Narodowym, towarzyszy projektowi realizowanemu przez Cieszyński Ośrodek Kultury Dom Narodowy „#ZdalanKultura. Meldunek stały” dofinansowanemu przez Narodowe Centrum Kultury w ramach programu „Kultura w sieci”.
Barbara Głyda

Informacje
Miejscowość Cieszyn
Miejsce Cieszyński Ośrodek Kultury Dom Narodowy

Urzżd Miejski, Wydziaż Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl