Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram






Unia

eUrzżd - Elektroniczne Usżugi dla Mieszkażca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomożci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Lipiec 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie



Strona pożwiżcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona pożwiżcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Imprezy nadchodzące

28 marca o g. 20.30 w całej Polsce zgasną światła w geście solidarności

2020-03-28 20:30 - 2020-03-28

Prezes Zarządu WWF Polska zaprasza do udziału w promującej ideę ochrony środowiska akcji Godzina dla Ziemi WWF, która wybije w tym roku w sobotę 28 marca o godz. 20:30.

Godzina dla Ziemi WWF to wyjątkowa akcja społeczna, która co roku jednoczy miliony ludzi na całym świecie. W zeszłym roku wśród osób zaangażowanych w to niezwykłe wydarzenie znaleźli się mieszkańcy 188 państw świata, a ponad 13 tys. instalacji rozświetlających zabytki i pomniki zostało wyłączonych. W samej Polsce w akcji wzięło udział 98 miast.

Godzina dla Ziemi WWF kojarzona jest głównie z tym, że na jedną godzinę ludzie gaszą światła w swoich domach, a władze miast wygaszają oświetlenie w budynkach użyteczności publicznej. W Polsce w ciągu pięciu lat akcja zmieniła nieco swój charakter i jej celem stało się rozwiązywanie konkretnych problemów ekologicznych. W zeszłym roku promowaliśmy ideę ochrony naszego wspólnego domu – Ziemi, w 2018 roku byliśmy głosem Puszczy Karpackiej, wcześniej mówiliśmy o potrzebie ochrony jednej z najpiękniejszych rzek w Polsce - Wisły, ochronie populacji wilka w Polsce, a pięć lat temu o krytycznie zagrożonej bałtyckiej populacji morświna. Wszystkie prowadzone przez nas akcje uzyskiwały szerokie poparcie społeczne, dzięki któremu udało nam się zmieniać rzeczywistość i ograniczać problemy przyrodnicze. Tegoroczna edycja Godziny dla Ziemi WWF, odbędzie się pod hasłem „Nie tamujmy rzek, niech płyną”. Do niedawna żyliśmy w przekonaniu, że tamy służą ludziom i przynoszą wiele korzyści – chronią przed powodziami, a powstające przy nich zbiorniki zaporowe gromadzą wodę, tym samym zapewniając nam ją w okresach suszy. Z przeprowadzonych przez nas badań wynika, że niemal połowa Polaków uważa, że tamy nie są szkodliwe dla środowiska. Musimy jednak wszyscy dostrzec to, jak bardzo się myliliśmy, chcąc regulować i trzymać rzeki w ryzach. Najwyższy czas powiedzieć to głośno: tamy nie są dobre ani dla ludzi ani dla środowiska! Nie stanowią dobrego zabezpieczenia przed powodziami, pogłębiają problem suszy, z którym w obliczu zmiany klimatu będziemy musieli się coraz częściej mierzyć. WWF Polska w ramach tegorocznej kampanii Godzina dla Ziemi WWF chce przedstawić Polakom całą prawdę o tamach i pokazać, co można zrobić, aby uniknąć ich szkodliwego wpływu zarówno na ludzi, jak i środowisko.

O godz. 20.30 w sobotę 28 marca w całej Polsce zgasną światła w geście solidarności z ideą ochrony naszego polskich rzek. Zapraszamy Cieszyn do dołączenia do dziesiątek polskich miast i wyłączenia świateł charakterystycznych budynków i obiektów publicznych na symboliczną godzinę. Prosimy o zachęcanie mieszkańców Cieszyna do przyłączenia się do Godziny dla Ziemi WWF, podpisania petycji na stronie godzinadlaziemi.pl i przekazywanie tej informacji dalej.

W jaki sposób miasto może włączyć się do akcji?

• wysłać deklarację przyłączenia się Cieszyna do akcji Godzina dla Ziemi WWF mailem na adres zpawelska@wwf.pl (ze względów ekologicznych prosimy o przesłanie dokumentu w wersji elektronicznej). O udziale miasta poinformujemy dziennikarzy, dlatego im wcześniej otrzymamy Państwa deklarację, tym większa szansa, że wiadomość o udziale Cieszyna w akcji ekologicznej o światowym zasięgu znajdzie się mediach. • przesłać listę obiektów publicznych w Cieszynie, których oświetlenie zostanie wygaszone podczas Godziny dla Ziemi WWF. W 2019 roku zgasło m.in. oświetlenie Opery w Sydney, Bramy Indii w Bombaju, Piramid w egipskiej Gizie, Bazyliki św. Piotra w Watykanie, Wieży Eiffla, Pałacu Buckingham w Londynie, moskiewskiego Kremla oraz Empire State Building w Nowym Jorku, natomiast w Polsce kilkaset obiektów jak np. Pałac Kultury i Nauki, wszystkie mosty oraz Stadion Narodowy w Warszawie, katowicki Spodek, bramy Starego Miasta w Gdańsku, łódzka Manufaktura czy Sukiennice i Kościół Mariacki w Krakowie.

• pomóc nam upowszechniać informacje o akcji, angażując w Godzinę dla Ziemi WWF mieszkańców miasta, partnerów z innych miejscowości, zaprzyjaźnione urzędy oraz media. Godzina dla Ziemi WWF to wyjątkowa akcja, która łączy ludzi z różnych środowisk, o różnych zainteresowaniach i z różnych części świata we wspólnym geście troski o naszą Planetę. Zaproszeni do wzięcia udziału na pewno chętnie się przyłączą!

Mamy nadzieję, że w tegoroczną Godzinę dla Ziemi WWF Cieszyn zaświeci przykładem dla miast całego kraju i dołączy do tysięcy miejscowości i milionów ludzi, którzy w tym roku już po raz czternasty pokażą światu, że działając razem możemy dać impuls do rzeczywistych zmian na lepsze.

Więcej informacji o akcji dostępnych jest na stronie www.godzinadlaziemi.pl

Informacje
Miejscowość Cieszyn
Miejsce Cieszyn

Urzżd Miejski, Wydziaż Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl