Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram






Unia

eUrzżd - Elektroniczne Usżugi dla Mieszkażca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomożci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Lipiec 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie



Strona pożwiżcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona pożwiżcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Imprezy nadchodzące

Cymelia i osobliwości ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej

2020-02-28 17:00 - 2020-02-28 19:00

W piątek 28 lutego o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej odbędzie się kolejne spotkanie w ramach cyklu „Cymelia i osobliwości”. Jego tematem będzie cieszyński oddział niemieckiej placówki naukowej Zentralinstitut fr Oberschlesische Landesforschung działającej w mieście w czasie II wojny światowej, pozostałości biblioteki którego znajdują się obecnie w księgozbiorze pomuzealnym Książnicy Cieszyńskiej. Zagadnienie to nie było do tej pory przedmiotem bliższego zainteresowania historyków i bibliologów. Temat przybliży Wojciech Święs z Działu Gromadzenia, Opracowywania i Udostępniania Zbiorów Książnicy Cieszyńskiej.

Prowadzona od lat trzydziestych przez III Rzeszę polityka ideologizowania niezależnej myśli naukowej znalazła swoje odzwierciedlenie także na Górnym Śląsku. Nauka miała służyć nie obiektywnemu poznaniu, ale dobru narodu i państwa, a w centrum zainteresowań badawczych miał się znaleźć problem rasy. W 1942 r. w Gliwicach zainaugurował swoją działalność Institut fur Oberschlesische Landesforschung (rok później zmieniono nazwę na Zentralinstitut fr Oberschlesische Landesforschung – ZOL). Na siedzibę jednej z placówek instytutu wybrano Cieszyn, gdzie została umieszczona w siedzibie Muzeum Miejskiego. By zwolnić pomieszczenia dla nowej instytucji, z Pałacu Larischów usunięto ok. 40 tys. woluminów zabytkowych polskich książek z bibliotek Józefa Ignacego Kraszewskiego, Czytelni Ludowej i Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, które zostały złożone na posadzce kościoła św. Krzyża przy ul. Szersznika, gdzie – jako zbiory polskie – oczekiwać miały na zniszczenie. Sprawę sfinalizować miał kustosz Muzeum Miejskiego dr Wiktor Karger, cieszący się zaufaniem niemieckich środowisk naukowych i politycznych (m.in. w 1943 r. otrzymał on przyznawane przez ZOL wyróżnienie Gauplaketten fr Oberschlesische Landesforschung dla badaczy reprezentujących „zaangażowany świat naukowy” – cytat z „Oberschlesische Zeitung”). Jak wiadomo, nie dopuścił on jednak do zniszczenia zbiorów, przeciągając wykonanie „wyroku” aż do zakończenia II wojny światowej.

ZOL pozostawił po sobie bibliotekę, która po wojnie włączona została przez dr. Ludwika Brożka do księgozbioru muzeum Składają się na nią w pierwszej kolejności niemieckojęzyczne wydawnictwa dotyczące historii Śląska i niemieckojęzyczne periodyki, ale także wydawnictwa propagandowe dotyczące m.in. eugeniki i innych dziedzin pseudonauki.

Informacje
Miejscowość Cieszyn
Miejsce Sala konferencyjna Książnicy Cieszyńskiej
Organizator Książnica Cieszyńska

Urzżd Miejski, Wydziaż Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl