Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram






Unia

eUrzżd - Elektroniczne Usżugi dla Mieszkażca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomożci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Lipiec 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie



Strona pożwiżcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona pożwiżcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Imprezy nadchodzące

17. Objazdowy Festiwal Filmowy WATCH DOCS w Cieszynie

2019-10-11 - 2019-10-13

11 – 13. 10. 2019

Piątek, 11.10.2019, Świetlica Krytyki Politycznej „Na Granicy” w Cieszynie

16:00 „Centralny dworzec autobusowy” 75' 2018 Czechy reżyseria: Tomą Eląk
Tytułowy dworzec znajduje się w południowym Tel Awiwie. Największy na świecie brutalistyczny betonowy potwór, budowany przez niemal trzydzieści lat, po ukończeniu okazał się kompletnie niefunkcjonalny. Ale kilometry bezużytecznych korytarzy, w których momentalnie traci się poczucie czasu i przestrzeni, kryją w sobie wiele zadziwiających tajemnic.
Wprowadzenie: Jessica Kufa

17:40 „Czeski Allah” 100' 2017 Czechy reżyseria: Zuzana Piussi

W swoim filmie Zuzanna Piussi przygląda się obu stronom debaty o uchodźcach, bo choć w Czechach – podobnie jak w Polsce – liczba uchodźców jest bardzo niewielka, kwestia migracji i uchodźctwa skutecznie polaryzuje społeczeństwo i jest skwapliwie wykorzystywana do mobilizacji prawicowo zorientowanego elektoratu.
Wprowadzenie: Rafał Cekiera

19:45 „Granice pracy” 72' 2017 Czechy reżyseria: Apolena Rychlkov

Dziennikarka Saąa Uhlov postanowiła zbadać warunki panujące w najgorzej płatnych miejscach pracy. Pralnia, ubojnia drobiu, fabryka żyletek, supermarket i sortownia śmieci – tu pracuje się najczęściej siedem dni w tygodniu, niekiedy także po godzinach, bez przerw na posiłek. Uhlov w każdym z tych miejsc spędziła około miesiąca, filmując swoją pracę i całe otoczenie ukrytą kamerą.
Wprowadzenie: Natalia Kałuża

Sobota, 12.10.2019, Świetlica Krytyki Politycznej „Na Granicy” w Cieszynie

16:00 „Punkt krytyczny. Energia OdNowa” 83’ 2017 Polska reżyseria: Łukasz Bluszcz

Pierwszy polski pełnometrażowy dokument poświęcony zmianom klimatu porusza kwestie istotne dla świata z naszej lokalnej perspektywy. O problemach, jakie powstrzymują rozwój odnawialnych źródeł energii i rozwiązaniach, które mogą powstrzymać katastrofę, mówią w filmie Łukasza Bluszcza eksperci i aktywiści z Polski i Niemiec.

18:00 Młodzi idą dalej” 87’ 2018 Kanada reżyseria: Slater Jewell – Kemker

Kiedy w wieku 15 lat Slater Jewell-Kemker rozpoczynała realizację tego dokumentu, z pewnością nie spodziewała się, że pracę nad nim skończy dopiero 10 lat później. Przez cały ten okres z kamerą w ręku i ogromną determinacją podróżowała po świecie, śledząc przebieg kolejnych szczytów klimatycznych ONZ oraz dokumentując życie młodych aktywistów, dla których zmiana klimatu to nie tylko historie z gazet, ale równie często przerażająca codzienność rodzinnych miast i wsi.

Wprowadzenie: Miłosz Markiewicz

19:40 „Atomowi żołnierze” 22’ 2018 USA, Holandia reżyseria: Morgan Knibbe

Po pół wielu wymuszonego milczenia atomowi żołnierze składają swoje wstrząsające świadectwa. W filmie Morgana Knibbe ostatni żyjący świadkowie amerykańskich prób nuklearnych z lat. 50. opisują tamto doświadczenie, które na zawsze zmieniło ich życie.
Wprowadzenie: Agnieszka Karpiel

Niedziela, 13.10.2019, Świetlica Krytyki Politycznej „Na Granicy” w Cieszynie

15:00 „Mój tata jest bratem mamy” 76’ 2018 Ukraina reżyseria: Vadym Ilkov
Tolik jest awangardowym artystą i muzykiem undergroundowej, queerowej sceny Kijowa. Jest także przybranym ojcem małej Katii, córki jego siostry, Anyi. Choroba psychiczna nie pozwala Anyi opiekować się na co dzień Katią. Doceniony za innowacyjność na festiwalu Visions du Rel film Wadima Ilkowa z melodyjną płynnością łączy momenty skrajnej samotności i intymnej rodzinnej bliskości, pustki i twórczego skupienia, wielkiego ciężaru i codziennej radości życia.

16:40 „Czarna owca” 27’ 2018 Wielka Brytania reżyseria: Ed Perkins

Żeby przetrwać czarnoskóry chłopiec zaprzyjaźnia się ze swoimi nastoletnimi prześladowcami. Chce stać się jednym z nich. „Czarna Owca” zaciera granice między dokumentem a fikcją i porusza uniwersalne problemy tożsamości, dojrzewania i nietolerancji. Film nominowany do Oskara.

Wprowadzenie: Agnieszka Karpiel i Gabriela Styrkowicz

Wydarzenie specjalne:
18:00 „Proces. Federacja Rosyjska kontra Oleg Sencow” 72’ 2017 Estonia, Polska, Czechy reżyseria: Askold Kurov
Film Kurowa to kronika pokazowego procesu politycznego przed sądem w Rostowie nad Donem, a także świadectwo solidarności z oskarżonym i skazanym Olegiem Sencowem jego kolegów po fachu
Po filmie: Wybrane opowiadania Olega Sencowa w interpretacji Bogusława Słupczyńskiego

Biogramy:

Rafał Cekiera – doktor nauk społecznych, adiunkt w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Autor książek „O pułapkach emigracyjnej lekkości. Doświadczenie tymczasowości w narracjach młodych polskich emigrantów poakcesyjnych” oraz „Zgryzoty i nadzieje. Socjologiczna analiza wpisów do ksiąg wotywnych w kaplicy św. Wendelina w Rudzicy”. Zajmuje się przede wszystkim problematyką związaną z socjologią migracji, socjologią religii i współczesnymi przemianami kulturowymi.

Natalia Kałuża – kulturoznawczyni, animatorka kultury, od kilku lat związana ze Świetlicą Krytyki Politycznej „Na Granicy” w Cieszynie, koordynatorka cieszyńskiego Objazdowego Festiwalu Filmowego WATCH DOCS. Prawa Człowieka w Filmie.

Agnieszka Karpiel – kulturoznawczyni, animatorka kultury, fotografka, doktorantka w Szkole Doktorskiej UŚ, koordynatorka Klubu Filmowego Ambasada w katowickim Kinie Kosmos.

Jessica Kufa – historyczka sztuki i kulturoznawczyni, doktorantka w Szkole Doktorskiej UŚ, organizatorka wystaw, dyskusji i wykładów (jako pracowniczka Galerii Architektury Stowarzyszenia Architektów Polskich), koordynatorka Klubu Filmowego Ambasada w katowickim Kinie Kosmos.

Miłosz Markiewicz - historyk sztuki i kulturoznawca, doktorant w Instytucie Nauk o Kulturze i Studiów Interdyscyplinarnych UŚ. Autor wielu esejów i artykułów poświęconych w szczególnej mierze: etyce posthumanizmu i związanemu z nią zagadnieniu wspólnoty, przekraczaniu dualizmu Kultura/Natura czy redefinicji ekologii w czasach antropocenu. Redaktor pisma kulturalnego „Fragile”.

Bogusław Słupczyński - aktor, reżyser, instruktor teatralny, absolwent Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie.

Gabriela Styrkowicz - studentka filozofii w ramach Indywidualnych Studiów Międzyobszarowych, Od lat aktywnie działa na rzecz tworzenia oddolnych projektów mających na celu przeciwdziałanie problemom społecznym.

Informacje
Miejscowość Cieszyn
Miejsce Cieszyn

Urzżd Miejski, Wydziaż Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl