Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram






Unia

eUrzżd - Elektroniczne Usżugi dla Mieszkażca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomożci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Lipiec 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie



Strona pożwiżcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona pożwiżcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Imprezy nadchodzące

 Foto: mat/pras

Foto: mat/pras

Karol Stryja in memoriam

2019-05-26 17:00 - 2019-05-26 19:00

26 maja o godz. 17.00 w kościele Jezusowym wybrzmią dzieła muzyczne wielkich kompozytorów.

Czeka nas kolejny koncert z cyklu „Karol Stryja in memoriam”. To za sprawą wieloletniej, owocnej współpracy Cieszyna z Filharmonią Śląską w Katowicach możemy koncertem oratoryjno - symfonicznym czcić pamięć cieszynianina z urodzenia, a długoletniego dyrygenta i dyrektora tej orkiestry, Karola Stryji. Tutaj nie tylko się urodził, ale znalazł miejsce wiecznego spoczynku na cmentarzu ewangelickim. Śląscy Filharmonicy odwiedzają to miejsce co roku, a koncertem dla mieszkańców przypominają tę wielką i zasłużoną dla kultury postać. W tym roku usłyszymy cztery dzieła, trzech kompozytorów.

Jan Sebastian Bach i jego kantaty - to wynik m.in. jego działalności w charakterze kantora - organisty w dwóch kościołach w Lipsku. Jego ambicją jako człowieka bardzo pobożnego było skomponowanie nowego utworu religijnego na każdą niedzielę roku. Na koncercie usłyszymy dwie spośród ponad 220 jego kantat. Bach był nie tylko bardzo „płodnym” kompozytorem. Jako ojciec doczekał się aż 20 potomków z dwóch żon.

Pięcioczęściowa Suita w dawnym stylu „Z czasów Holberga” Edwarda Griega to powiew skandynawskiego romantyzmu. Choć kompozytor jest uznany za twórcę narodowej romantycznej szkoły muzycznej w Norwegii, a jego utwory powiązane są z muzycznym folklorem skandynawskim, cechuje je liryzm, subtelna nastrojowość i ogromna inwencja melodyczna, to prezentowana na koncercie suita utrzymana jest w stylu starodawnym, epoki w jakiej żył komediopisarz norweski Holberg. Nawiązując do twórczości Hndla i Bacha, napisał utwór w formie stylizowanej suity barokowej z elementami rokoka, a swoją kompozycję sam Grieg nazywał „perukową”.

Muzykę dwudziestego wieku reprezentuje trzyczęściowa Serenada na smyczki Edwarda Elgara, kompozytora brytyjskiego. Do sławy Elgara przyczynił się wybuch I wojny światowej, kiedy stał się uznanym kompozytorem, w tym utworów o charakterze patriotycznym na chór i orkiestrę. W 1915 roku skomponował preludium symfoniczne „Polonia”, na prośbę Emila Młynarskiego, współzałożyciela polskiej Filharmonii Narodowej. Utwór oparł na melodiach „Mazurka Dąbrowskiego”, „Z dymem pożarów”, „Nokturnu g-moll” Fryderyka Chopina, „Fantazji polskiej” Ignacego Paderewskiego oraz „Warszawianki 1905 roku”. Elgar zadedykował utwór Paderewskiemu i osobiście dyrygował orkiestrą podczas pierwszego publicznego wykonania w Queen's Hall w Londynie, 6 lipca 1915 roku. Koncertowi towarzyszyła zbiórka na rzecz Szwajcarskiego Komitetu Generalnego Pomocy Ofiarom Wojny w Polsce.

Wykonawcy koncertu: Śląska Orkiestra Kameralna, Chór Filharmonii Śląskiej, Jan Wincenty Hawel - dyrygent, Joanna Iwaszkiewicz - alt, Jarosław Wolanin - przygotowanie chóru, Regina Gowarzewska - prowadzenie. Na koncert serdecznie zapraszają: Gabriela Staszkiewicz Burmistrz Miasta Cieszyna oraz Adam Wesołowski dyrektor Filharmonii Śląskiej. Wstęp bezpłatny.







Informacje
Miejscowość Cieszyn
Miejsce Kościół Jezusowy w Cieszynie

Urzżd Miejski, Wydziaż Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl