Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram






Unia

eUrzżd - Elektroniczne Usżugi dla Mieszkażca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomożci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Lipiec 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie



Strona pożwiżcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona pożwiżcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Imprezy nadchodzące

fot. Krystian  Firla-Krzyż Za Obronę Śląska ‘Walecznym Śląsk’ II klasa

fot. Krystian Firla-Krzyż Za Obronę Śląska ‘Walecznym Śląsk’ II klasa

Stulecie wojny o Śląsk

2019-01-30 17:00 - 2019-01-30 19:00



Muzeum Śląska Cieszyńskiego posiada niemały zbiór odznaczeń. Duże grupy stanowią medale pamiątkowe czy krzyże wojskowe z czasów Austro-Wegier oraz polskie odznaczenia z okresu PRL. Do niedawna nieco kłopotliwym bywało pytanie o bodajże najważniejsze odznaczenie bezpośrednio związane ze Śląskiem Cieszyńskim, którym Muzeum poszczycić się mogło jedynie w formie czarno-białej fotografii z okresu międzywojennego. Tym wielce pożądanym obiektem był krzyż Za Obronę Śląska ‘Walecznym Śląsk’, ustanowiony przez Radę Narodową Księstwa Cieszyńskiego za udział w wojnie polsko-czechosłowackiej 1919 roku. Krzyż I i II klasy oraz medal pamiątkowy przyznawane były zgodnie z uchwałą Prezydium RNKC z dnia 2 lutego i 2 paździenika 1919 roku. W statucie odznak

Za Obronę Śląska, opublikowanym w Dzienniku Urzędowym RNKC z 10 XI 1919, czytamy, że ich celem jest:


a) utrwalić pamięć obrony Ziemi Piastowskiej, do czego się żołnierze wszystkich ziem
polskich przyczynili;


b) wyszczególnić tych, którzy swem męstwem, walecznością, rozumem i wytrwałością
przyczynili się do obrony Ojczyzny i dali świetny przykład patryotyzmu nietylko współczesnym, lecz i przyszłym pokoleniom;


c) udowodnić jedność i łączność wszystkich współobywateli Polski w chwili, gdy Ojczyzna w niebezpieczeństwie, o pomoc woła.


Na załączonej wówczas liście odznaczonych znalazło się 17 nazwisk osób, które otrzymały krzyż I klasy, 286 osobom nadano krzyże II klasy, zaś ponad 5,5 tysiąca osób otrzymało medale pamiątkowe i dekrety pochwalne.


Medale pamiątkowe, zwane często odznaką III klasy, można często oglądać na aukcjach (cieszyńskie Muzeum posiada w swoich zbiorach dwa egzemplarze), krzyże natomiast są niebywałą rzadkością, pojawiają się w obiegu raz na kilka lat, osiągając wówczas cenę adekwatną do liczby nadanych odznaczeń... Po latach bezowocnych starań pod koniec roku 2017 dzięki pomocy jednego z polskich kolekcjonerów udało się nabyć do zbiorów Muzeum Śląska Cieszyńskiego krzyż II klasy o numerze 90. Srebrne, dekorowane emalią odznaczenie, którego głównym motywem jest Wieża Pistowska, wykonane zostało w Pierwszej w Kraju Fabryce Medalierskiejoraz Zakładzie Artystyczno-Grawerskim Jana Knedlera w Warszawie.


23 stycznia 2019 roku minie sto lat od wybuchu wojny polsko-czechosłowackiej, której bohaterowie powyższe odznaczenia otrzymywali. Do dziś wojna ta prowokuje wiele pytań, oskarżeń czy kontrowersji. W wyniku jej wybuchu legły w gruzach postanowienia umowy podpisanej 5 listopada 1918 roku przez Radę Narodową Księstwa Cieszyńskiego i Zemsknrodn vbor pro Slezsko, dzielącej tymczasowo dawne Księstwo Cieszyńskie wzdłuż granicy etnicznej, a tym samym przewidującej przyłączenie do Polski ponad 77% jego terytorium. Bezpośrednią przyczyną wybuchu konfliktu były przygotowania do wyborów do Sejmu Ustawodawczego, zaplanowanych na 26 stycznia 1919, w których listy wyborcze zarejetrowały nie tylko partie polskie, ale i niemieckie, pieczętując tym samym wstępnie niekorzystną dla Czechosłowacji umowę z 5 listopada. Wkraczając zbrojnie na teren Śląska Cieszyńskiego stronie czechosłowackiej udało się nie dopuścić do przeprowadzenia tychże wyborów i zmienić diametralnie sytuację w regionie.


W związku z tą rocznicą Muzeum Śląska Cieszyńskiego zaprasza na pierwszy w tym roku wykład w ramach Spotkań Szersznikowkich zatytułowany „Wojna o Śląsk Cieszyński – w setną rocznicę”, którego prelegentem będzie Daniel Korbel, doktorant Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, o wiedzy i rzetelności badawczej godnej pozazdroszczenia! Będzie można również spojrzeć z bliska na ów krzyż Za Obronę Śląska.


Zapraszamy wszystkich zainteresowanych w środę, 30 stycznia, o godz. 17.00 do siedziby Muzeum przy ul. Regera 6. Wstęp wolny!



Irena French


Muzeum Śląska Cieszyńskiego

Informacje
Miejscowość Cieszyn
Miejsce Muzeum Śląska Cieszyńskiego
Organizator Muzeum Śląska Cieszyńskiego
Cena wstęp wolny

Urzżd Miejski, Wydziaż Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl