Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram






Unia

eUrzżd - Elektroniczne Usżugi dla Mieszkażca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomożci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Lipiec 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie



Strona pożwiżcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona pożwiżcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Imprezy nadchodzące

MISTRZ I MAŁGOSIA

2018-10-27 08:30 - 2018-10-29 20:00

Fundacja Aktywności Społecznej Cieszynianka zaprasza do udziału w międzypokoleniowym projekcie „Mistrz i Małgosia”, podczas którego będzie można poznać twórców ludowych a także nauczyć się podstaw ich rzemiosła. W ramach projektu odbędą się warsztaty rękodzielnicze, wycieczka oraz koncert.
27 października, zapraszamy na wycieczkę do twórców i artystów z regionu Śląska Cieszyńskiego. Spotkamy się ze Zbigniewem Wałachem z Istebnej, muzykiem, twórcą instrumentów ludowych, Jerzym Gluzą z Wisły, rzeźbiarzem i snycerzem oraz z Janko Macoszkiem z Istebnej, gawędziarzem i muzykiem multiinstrumentalistą. Do udziału w wycieczce zapraszamy dzieci, młodzież wraz z opiekunami oraz seniorów. Zbiórka godz. 8.30, parking przed budynkiem OCKiR (ul. Kossak-Szatkowskiej 6).
29 października, o godz. 17.00 zapraszamy do OCKiR na warsztaty muzyczne dla dzieci i kameralny koncert tradycyjnej beskidzkiej kapeli „Wałasi”. Grają odponad 20lat, repertuar przejęli odnajstarszych muzykantów zBeskidu Śląskiego. Laureaci wielu nagród nakonkursach ifestiwalach ogólnopolskich imiędzynarodowych (m.in. na„Ogólnopolskich Konfrontacjach Dudziarskich” wPoznaniu, „Ogólnopolskim Festiwalu Kapel iŚpiewaków Ludowych” wKazimierzu Dolnym, „Konkursie kapel, instrumentalistów iśpiewaków ludowych”, odbywającym się wramach „Festiwalu Folkloru Górali Polskich wŻywcu” oraz na„Międzynarodowym Konkursie Kapel iŚpiewaków Ludowych” wZakopanem, podczas „Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich”). Zespół koncertował wcałej niemalże Europie, wIndiach, Nepalu, naCejlonie iwMaroko. Rokrocznie uczestniczy wŚwiatowych Rekolekcjach Podhalańskich wRzymie. „Wałasi” dokonali szeregu nagrań archiwalnych dla Polskiego Radia S.A. wWarszawie, występowali również wradiowym Studiu koncertowym im. Witolda Lutosławskiego. Podczas spotkania z zespołem w OCKiR dzieci będą mogły wspólnie poćwiczyć z zespołem Wałachów i akompaniować im w trakcie kameralnego koncertu dla swoich rodziców i dziadków.

W ramach projektu odbędzie się również cykl warsztatów rękodzielniczych.
Pierwsze z warsztatów, BIBUŁKARSTWO, nawiązuje do tradycji tworzenia ozdób z bibuły wiąże się ze zwyczajem zdobienia izb mieszkalnych, głównie z okazji dorocznych świąt kościelnych. Warsztaty będą polegały na poznaniu podstaw tworzeniu ozdobnych kwiatów z bibuły. Zajęcia 23 października, o godz. 17.00 (grupa dzieci wraz z opiekunami), 25 października, o godz. 10.00 (grupa seniorów) poprowadzi Sylwia Grudzień, etnolog, muzealnik, kuratorka zbiorów etnograficznych w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej, członek Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego, członek Stowarzyszenia Muzealników Polskich.
Kolejne warsztaty, HAFT KRZYŻYKOWY, będą polegały na tworzeniu motywów, które tradycyjnie stanowią ozdobę stroju górali śląskich. Warsztaty poprowadzi Łucja Dusek-Francuz, etnolog, folklorystka, projektantka i krawcowa, właścicielka firmy „Łucja Beskid Folk”, góralka z Jaworzynki, Kobietą Oryginalną Śląska Cieszyńskiego 2016, laureatka tytułu „Ślązaczka nad Ślązakami”. Na te warsztaty zapraszamy 5 listopada, godz. 17.00 (grupa dzieci wraz z opiekunami), 6 listopada, godz. 10.00 (grupa seniorów).

Trzecie z proponowanych warsztatów to MALARSTWO NA SZKLE, forma charakterystyczna dla sztuki ludowej. Warsztaty poprowadzi Rozalia Szypułową, artystka z 40-letnim stażem, laureatka prestiżowej - w dziedzinie kultury ludowej - nagrody im. Oskara Kolberga „Za zasługi dla kultury ludowej”, nagrodzona odznaką honorową Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Zasłużony Działacz Kultury”. Jest członkiem Stowarzyszenia Twórców Ludowych, a jej prace prezentowane były w trakcie licznych ekspozycji w Polsce, a także w Austrii, Czechach, Niemczech, we Francji, na Litwie i Węgrzech. Warsztaty z malarstwa na szkle odbędą się 9 listopada, o godz 12.00 (grupa seniorów) oraz o godz. 16.00 (grupa dzieci z opiekunami).

UWAGA! Udział we wszystkich wydarzeniach projektu „Mistrz i Małgosia” jest bezpłatny. Ilość miejsc jest ograniczona, a decyduje kolejność zgłoszeń (zgłoszenia w OCKiR oraz pod numerem telefonu 536050 906).

Projekt „Mistrz i Małgosia” dofinansowano ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach Programu Kultura - Interwencje 2018. EtnoPolska.

Informacje
Miejscowość Cieszyn
Organizator OCKiR

Urzżd Miejski, Wydziaż Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl