Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram






Unia

eUrzżd - Elektroniczne Usżugi dla Mieszkażca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomożci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Sierpień 2024
P W Ś C P S N
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31  

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie



Strona pożwiżcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona pożwiżcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Imprezy nadchodzące

Festiwal teatralny BEZ GRANIC

2018-05-23 - 2018-06-01

Tegoroczna edycja Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego BEZ GRANIC zaczyna się od wyjątkowego wydarzenia. Na zaproszenie organizatorów we wspólnym koncercie na scenie Teatru im. Mickiewicza spotkają się trzej wybitni jazzmani z Polski, Czech i Słowacji.
Muzycy reprezentują trzy pokolenia i trzy różne muzyczne wrażliwości - Miroslav Vitouą, rocznik 1947, to wybitny czeski kontrabasista i basista jazzowy, bardzo aktywny na amerykańskiej scenie muzycznej; pianisty Leszka Możdżera, który reprezentuje rocznik 1971, nikomu w Polsce przedstawiać nie trzeba – to laureat wielu prestiżowych nagród, bardzo aktywny na różnych polach działalności artystycznej. Najmłodszy z nich, trębacz Oskar Trk ze Słowacji, urodzony w roku 1980, już w 2005 zdobył nagrodę Zlat Andl z zespołem Vertigo.

Do muzycznych wydarzeń festiwalu należy także koncert zespołu Hańba!. Krakowscy muzycy, tegoroczni laureaci prestiżowego Paszportu Polityki, określają się jako Zbuntowana Orkiestra Podwórkowa. Teksty wybitnych polskich poetów dwudziestolecia międzywojennego (Tuwim, Broniewski, Brzechwa) łączą z buntowniczą muzyką wypływających z punkowych, folkowych czy klezmerskich inspiracji. Festiwalowy koncert odbędzie się w Browarze Zamkowym. Część muzyków z Hańby! tworzy zespół Czereśnie, który tworzy pogodne piosenki dla dzieci, a na koncertach w wyjątkowy sposób współpracuje z najmłodszą widownią. Czereśnie zapraszają cieszyńskich przedszkolaków wraz z rodzicami do Muzeum Śląska Cieszyńskiego.

W teatralnym programie festiwalu, który został skomponowany ze świadomością przypadających w tym roku wielkich rocznic (polskie stulecie odzyskania niepodległości i czesko-słowacki jubileusz I Republiki), znalazły się między innymi wybitne przedstawienia teatrów z przymiotnikiem „narodowy” w nazwie. To przede wszystkim wybitne Wesele Wyspiańskiego z Narodowego Starego Teatru w reżyserii Jana Klaty, z udziałem m.in. Anny Dymnej, Edwarda Linde-Lubaszenko, Andrzeja Kozaka i gwiazd młodego pokolenia, a także hard-rockowego zespołu Furia. Przedstawienie będzie prezentowane na scenie teatru w Czeskim Cieszynie.

Praskie Nrodn divadlo reprezentuje Laterna magika – pierwszy multimedialny teatr świata, powstały w 1958 roku. Artyści zaprezentują przedstawienie Cube, niezwykłe widowisko, w którym łączą taniec z najnowocześniejszymi technologiami (mapping, wizualizacje 3D), aby z niezwykła choreograficzną precyzją opowiedzieć o… sześcianach, które nas otaczają.

Z kolei brneński teatr HaDivadlo pokaże przedstawienie Maryąa – nową interpretację klasycznej czeskiej sztuki. Prosta kobieta z czeskiej wsi końca XIX wieku staje się mimo woli bohaterką, a przez przypadek morderczynią.

Po raz pierwszy na naszym festiwalu zagości wrocławski Teatr Pieśni Kozła. Centrum zainteresowań zespołu stanowi tradycja i kultura sztuki widowiskowej, ze szczególnym uwzględnieniem jej muzycznych aspektów. Przedstawienie Pieśni Leara, o których „The Guardian” pisał, że „stały się legendą”, miały międzynarodową premierę na Fringe Festival w Edynburgu w 2012 roku. Podczas festiwalu spektakl uhonorowany został aż trzema prestiżowymi nagrodami: Fringe First, Herald Archangel oraz Musical Theatre Matters Award. Szekspirowska historia Króla Leara opowiadana jest z energią i korsykańskim rytmem, który zderza się na scenie ze średniowiecznymi wielogłosami gregoriańskimi.

Zupełnie inny klimat ma przedstawienie DNA Divadla Bolka Polvky z Brna. To komedia z elementami autobiograficznymi, pełna gagów, klaunady i teatralnych chwytów, improwizacji i charakterystycznego humoru Bolka Polvki (bohatera tegorocznego festiwalowego Popołudnia Mistrza), któremu towarzyszy na scenie jego córka Anna Polvkov. W tonacji gorzkiej komedii dylematy współczesnej kobiety sukcesu pokazuje przedstawienie Sceny Polskiej ze sztuką Job Interwievs Petra Zelenki wystawione przez czeskocieszyński zespół w przekładzie Krystyny Krauze, ze świetną rolą Małgorzaty Pikus.

Zaskakującym pomysłem mogą wydawać się Sienkiewiczowscy Krzyżacy w obsypanej nagrodami inscenizacji gdańskiego Teatru Miniatura – jak udało się zmieścić bitwę pod Grunwaldem w teatrze lalek?! To jednak niejedyne przedstawienie dla młodych widzów. W programie tegorocznego festiwalu znalazło się znakomite Piekło-Niebo Marii Wojtyszko, zrealizowane przez Wrocławski Teatr Lalek. To baśniowe widowisko, którego akcja rozgrywa się między ziemią, niebem i piekłem, przeznaczone dla całej rodziny. Między innymi o tym, że matki zawsze „dają radę”. Dla dzieci przeznaczona jest także słowackie Brzydkie kaczątko, prezentowane w wersji plenerowej przez Babkove divadlo z Żyliny na rynku Czeskiego Cieszyna (wstęp wolny).

Z kolei rynek w Cieszynie opanuje 25 maja poznański teatr uliczny Biuro Podróży, który obchodzi w tym roku jubileusz 30-lecia. Poruszający spektakl Silence – cisza w Troi, którego premiera odbyła się w Londynie (2016), to propozycja stanowczo dla dorosłych, choć głównymi bohaterami są dzieci – niewinni świadkowie śmierci bliskich, ofiary tułaczki i głodu. Dla tych dzieci i ich przyszłego spokoju, spróbujmy choć na chwilę postawić się w roli uchodźcy.

Festiwalowi towarzyszy dwuczęściowa wystawa poświęcona międzywojennej awangardzie teatralnej w Polsce i Czechosłowacji oraz szereg działań edukacyjnych.

Informacje na temat organizatorów i sponsorów, a także szczegóły programu znajdują się na stronie internetowej festiwalu borderfestival.eu, a także w załączniku

Informacje
Miejscowość Cieszyn

Urzżd Miejski, Wydziaż Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl