Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram






Unia

eUrzżd - Elektroniczne Usżugi dla Mieszkażca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomożci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Wrzesień 2024
P W Ś C P S N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie



Strona pożwiżcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona pożwiżcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Imprezy nadchodzące

XXVIII Dekada Muzyki

2017-10-11 - 2017-10-20

Koncert Inauguracyjny


11.10, 19.00, kościół pw. św. Marii Magdaleny w Cieszynie



ACOUSTIC QUARTET
Kwartet smyczkowy tworzą absolwenci Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach. Zespół wywodzi się z Aukso Orkiestry Kameralnej Miasta Tychy. Na swoim koncie ma liczne występy na festiwalach muzyki klasycznej, współczesnej oraz transmisje radiowe m. in. 2 Program Polskiego Radia. Mateusz Moś – skrzypce, Marcin Sidor – skrzypce, Ewa Sidor – altówka, Mateusz Mańka – wiolonczela.
Program:

  • G. F. Haendel – J. Halvorsen – Passacaglia g-moll na skrzypce i wiolonczelę

  • A. Vivaldi – „Jesień” z cyklu „Cztery Pory Roku”

  • W. A. Mozart – Divertimento D-dur

  • Suita Walców (zaaranżowana przez Kamila Pawłowskiego zawiera najsłynniejsze walce Szostakowicza, Chaczaturiana, Kreislera, Chopina, Kilara oraz Czajkowskiego)

  • F. Chopin – Nokturn Es-dur (arr. na kwartet Kamil Pawłowski)

  • Suita Polek – (arr. Kamil Pawłowski zawiera polki J. Straussa oraz D. Szostakowicza)


  • 12.X., 18:00, Evangelicky kostel Na Rozvoji, Cesky Tsin


    HUDBA KRALOVEN



    Trio Lyrico


  • Martina Kocianova – mezosopran

  • Katerina Englichova – harfa

  • Zofie Vokalkova – fltna


  • 13.X., 18:00, Evangelicky kostel Na Nivach, Cesky Tsin


    MODLITBA S VARHANY A PANOVOU FLETNOU


  • Liselotte Rokyta – Panova fltna

  • Sander van den Houten – varhany


  • 14.X., 18:00, Evangelicky kostel Na Nivach, Cesky Tsin


    VIVALDI: CTVERO ROCNICH DOB


    Lucie Sedlakova Hdlova — slo housle
    Ensemble Lucis:
  • Viktor Mazacek — 1. housle

  • Jan Marek — 2. housle

  • Jan Nykryn — viola

  • Martin Sedlak — violoncello

  • Tadeas Mesany — kontrabas

  • Eva Tornova — cembalo


  • 15.X., 18:00, Evangelicky kostel Na Rozvoji, Cesky Tsin


    EVOKACE


  • Vokalni soubor Gentlemen Singers


  • 16.10. 19.00, kościół pw św. Elżbiety w Cieszynie


    Klasycznie i… ludowo.



    Estrada Ludowa „Czantoria” – Zespół powstał w 1988r. Jego pierwszym dyrygentem był Marian Żyła, następnie Władysław Wilczak a od 2011 roku Danuta Zoń-Ciuk. Występuje zarówno w kraju jak i za granicą. Gościł między innymi: w Czechach, Niemczech, Chorwacji, Włoszech, na Słowacji, Litwie, Węgrzech czy Bułgarii. Czantoria od 1991 roku przedstawia w Ustroniu obrzęd dożynkowy w czasie tradycyjnego Święta Plonów, a od 1994 roku koncertuje w ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej. Zespół jest laureatem wielu nagród i wyróżnień, a do najcenniejszych zalicza: srebrny medal Sejmu RP, wyróżnienie Za zasługi dla województwa bielskiego i Za zasługi dla miasta Ustronia. Obecnie jest Reprezentacyjnym Zespołem Miasta Ustronia. Estrada Ludowa Czantoria dała dotychczas ponad 1000 koncertów wykonując głównie repertuar oparty na folklorze Ziemi Cieszyńskiej oraz utwory o tematyce patriotycznej, religijnej i biesiadnej. Ostatnie sukcesy zespołu to zdobycie w 2014 roku I miejsca w swojej kategorii na XXI Regionalnym Przeglądzie Pieśni Śląskie Śpiewanie w Cieszynie, w 2014 i 2016 roku I miejsca w I i III Edycji Europejskiego Konkursu Rozśpiewany Śląsk organizowanym przez Zespół Pieśni i Tańca Śląsk w Koszęcinie, w 2015 III miejsca w XXII Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Regionalnych Złoty Kłos w Zebrzydowicach oraz w 2017 roku Złotego dyplomu na Międzynarodowym Festiwalu Slovakia Folk w Bratysławie. Utwory w wykonaniu Czantorii zostały umieszczone między innymi na płycie autorskiej dyrygentki pt. Z Beskidów śpiewanie, nagranej podczas koncertu pt. Pieśni roztomiłych groni w Czeskim Cieszynie, w którym uczestniczyły także chóry działające przy Instytucie Muzyki w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Nowo nagrana, w całości wykonywana przez zespół płyta to Beskidzkie kolędowanie-zbiór pięknych kolęd i pastorałek przeplatany gwarowymi świątecznymi tekstami.



    Danuta Zoń-Ciuk – dyrygent, nauczyciel akademicki, zatrudniona na stanowisku adiunkta w Instytucie Muzyki w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Studia muzyczne ukończyła z wyróżnieniem na Wydziale Pedagogiczno-Artystycznym tejże uczelni, a następnie kontynuowała edukację w Akademii Muzycznej w Warszawie na studiach podyplomowych. W 2014 roku uzyskała stopień doktora sztuki w dyscyplinie artystycznej dyrygentura na Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Od początku swojej kariery zawodowej związana jest z Uniwersytetem Śląskim, z Wydziałami w Cieszynie oraz przez szereg lat z Państwową Szkołą Muzyczną w Będzinie i Cieszynie. Swoją drogę artystyczną rozpoczęła prowadząc już w czasie studiów chór w cieszyńskiej PSM I i II stopnia. Jako asystent prof. Haliny Goniewicz-Urbaś pełniła funkcję drugiego dyrygenta w Akademickim Chórze Harmonia , w Chórze Kameralnym Absolwent ze Skoczowa oraz w Polskim Chórze Mieszanym Collegium Canticorum z Czeskiego Cieszyna. Z tym ostatnim współpracowała także samodzielnie. Prowadziła Chór Dydaktyczny Instytutu Muzyki w Cieszynie. Dyrygowała wieloma koncertami w kraju i za granicą zdobywając najwyższe laury na prestiżowych konkursach takich jak : Międzynarodowy Konkurs im. A. Brucknera w austriackim Linzu, Międzynarodowy Konkurs Chóralny Varsovia Cantus w Warszawie, czy ostatnio na Słowacji: w Rużomberoku i Bratysławie. Przygotowywała chóry do odtwarzania wielu dzieł wokalno-instrumentalnych. Obecnie jest dyrygentem i kierownikiem artystycznym Chóru Kameralnego A piacere, w którego skład wchodzą studenci cieszyńskich wydziałów Uniwersytetu Śląskiego, a także Estrady Ludowej Czantoria z Ustronia. W 2008 roku odznaczona została Srebrną Odznaką Honorową , a w 2012 Złotą Odznaką Polskiego Związku Chórów i Orkiestr za działalność artystyczną.



    Program:


    I część


  • opr. Władysław Wilczak – Polonez Ustroński

  • Mikołaj Gomółka – Kleszczmy rękoma

  • . W. A. Mozart – Ave verum Corpus

  • Giuseppe Verdi – Va pensiero z III aktu opery Nabucco

  • Stanisław Moniuszko – Modlitwa w kościółku z opery Halka – solo Aleksandra Sikora, Maria Kiecoń

  • II część


  • opr. Karol Chmiel – Hej gróniczki – solo Aleksandra Sikora

  • opr. Adam Niedoba-Beskidzie, Beskidzie

  • opr. Stanisław Hadyna, Władysław Wilczak – Wiązanka melodii ludowych Idóm gorole

  • opr. Józef Firla – Posłuchejcie siostrzyczki

  • opr. Jan Gawlas- Góralu, czy Ci nie żal – solo Maria Kiecoń, Aleksandra Sikora

  • opr. Stanisław Hadyna – Hej tam w dolinie-solo Maria Kiecoń

  • opr. Stanisław Hadyna – Ondraszek – solo Aleksandra Sikora

  • opr. Karol Pyka – Nie chodź koło róży

  • opr. Władysław Wilczak – Wiązanka melodii ludowych Kaj żeś była Hanuliczko


  • 17.10, 18.00, kościół Jezusowy w Cieszynie



    Katarzyna Gacek-Duda (flet) – multiinstrumentalistka a przede wszystkim flecistka i pasjonatka muzyki etnicznej. Laureatka ogólnopolskich oraz międzynarodowych konkursów z kategorii muzyki etnicznej oraz klasycznej. Propagatorka flecistyki etnicznej z całego świata. Jako mała dziewczynka grywała na piszczałkach beskidzkich. Kocha muzykę źródeł, która pochodzi z Beskidu. Jej pasją jest wyszukiwanie „perełek beskidzkich” i tworzenie nowych opracowań muzyki Beskidu.



    Filip Presseisen (organy) – polski organista i improwizator urodzony w 1985 roku w Szczecinie. Ukończył z wyróżnieniem klasę organów prof. dr h.c. Christopha Bosserta w Hochschule fr Musik w Wrzburgu jako stypendysta bawarskiego programu BAYHOST w 2013 roku, oraz klasę organów prof. Andrzeja Chorosińskiego na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie w roku 2010. W trakcie studów wziął udział w rocznym programie Erasmus-Socrates i studiował w klasie prof. Franza Danksagmllera w Hochschule fr Musik w Lubece. Brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez profesorów takich jak Wolfgang Zerer, Michael Radulescu, Peter van Dijk, Harald Vogel, Martin Sander, Rudolf Mayer, Lszló Fassang oraz Andrs Cea Galn. Oprócz tego, wziął udział w kursach improwizacji organowej prowadzonych przez prof. Wolfganga Seifena oraz Dirka Brnera. Po ukończeniu warszawskiej uczelni odbył półroczną praktykę organmistrzowską w warsztacie Kristiana Wegscheidera w Dreźnie (Wegscheider Orgelbau Dresden), oraz zakładzie braci Torkildsen w Norwegii (Torkildsen Orgelbyggerisen). Jest członkiem Baltisches Orgel Centrum, Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Kościelnej w Krakowie, Polskiego Towarzystwa Bachowskiego oraz międzynarodowej grupy Bach-Societt. Koncertuje zarówno w kraju jak i zagranicą (Niemcy, Włochy, Szwajcaria, Czechy, Węgry, Norwegia, Litwa). Oprócz tego koncertuje jako improwizator, podkładając na organach muzykę do filmów niemych oraz współpracując z zespołem Flores Rosarum. W roku 2015 zdobył I miejsce na Międzynarodowym Konkursie Improwizacji „Internationaler Kinoorgel-Wettbewerb im Babylon” w Berlinie, w roku 2016 został laureatem Międzynarodowego Konkursu Organowego ION w Norymberdze otrzymując nagrodę specjalną Antalffy-Preis za najlepszą interpretację utworów na organach historycznych.



    Tomasz Chorzalski (organy) – urodził się w 1989 roku w Myślenicach. Naukę gry na organach rozpoczął w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej im. F. Chopina w Krakowie w klasie organów dr. Mieczysława Tuleji w wieku 12 lat. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie, w której studiował pod kierunkiem prof. Józefa Serafina. W roku 2006 otrzymał Pierwszą Nagrodę w Ogólnopolskich Przesłuchaniach Klas Organów w Olsztynie. Jest także laureatem II Konkursu Muzyki Organowej i Organowo – Kameralnej w Mielcu, zdobywcą II nagrody w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej w Rumii, III nagrody w VIII Międzynarodowym Konkursie Muzyki Organowej im. J. P. Sweelincka w Gdańsku, III miejsca w Międzynarodowym Konkursie Improwizacji w Opawie, oraz III nagrody w Międzyuczelnianym Konkursie Improwizacji w Katowicach. Ma na swoim koncie występy w ramach różnych festiwali muzyki organowej i kameralnej takich jak : Festiwal Muzyki Organowej w Sejnach, Krakowskie Zaduszki Organowe, Krakowska Wiosna Organowa, czy Muzyka Młodych u Franciszkanów w Sanoku. Brał udział w mistrzowskich kursach prowadzonych przez m. in. Pietera Van Dijka, Juliana Gembalskiego i Lorenzo Ghielmiego. Koncertował w Polsce, a także we Francji, Włoszech, Szwajcarii i na Litwie.



    Program:



  • Katarzyna Gacek-Duda – Jan Sebastian Bach Koncert e – moll BWV 1059 na flet + B.C. oraz J.S.Bach Sonata e-moll BWV 1034 na flet + B.C.
  • Tomasz Chorzalski – Sonata Na Tematy Gregoriańskie (autorski) oraz improwizacje.

  • Filip Presseisen – Max Reger – Sonata d-moll nr 2 op. 60 cz. I – Improvisation,

  • . Bach – Chorał Erbarm dich mein, o Herre Gott, BWV 721,

  • Improwizacja w stylu M. Regera na temat chorału Erbarm dich mein o Herre Gott.


  • 18.X., 18:00, Sbor Cirkve bratrsk, Cesky Tsin


    ALTISSIMO SAXQUARTET


  • Lukas Kolek – sopran saxofon

  • Daniel Troszok – alt saxofon

  • Jiri Pohanka – tenor saxofon

  • Matus Tomala – baryton saxofon


  • 19.10, 19.00 Chóralnie – kościół pw. św. Marii Magdaleny w Cieszynie



    Katolicki Chór Kościelny „Lutnia” przy parafii św. Marii Magdaleny w Cieszynie pod kierownictwem Marii Gruchel – działa od 85 lat. Inicjator i organizator cyklicznych koncertów: „Spotkania Śpiewacze Chórów Parafialnych Śląska Cieszyńskiego – Cantate Domino odbywających się corocznie w kościele św. Marii Magdaleny w Cieszynie.



    Chór kameralny „Allegrija” – śpiewa przy parafii św. Jana Nepomucena w Pogwizdowie o 11 lat. W swoim repertuarze posiada pieśni liturgiczne, kolędy, pieśni pasyjne również pieśni ludowe. Bierze czynny udział w życiu parafii. Występuje na diecezjalnych przeglądach kolęd i pieśni pasyjnych w Mazańcowicach. Był na konkursie „Psalte Deo” w Kętach jak i na przeglądzie „Cantate Domino” w Cieszynie. W swoim dorobku wydał dwie płyty kolędowe. Z repertuarem ludowym występuje na przeglądach gminnych i na dożynkach.



    Chór mieszany „Dźwięk” Miejskiego Koła Polskiego Związku Kulturalno-oświatowego w Karvinie – Raju – działa przy Miejscowym Kole Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Republice Czeskiej. Historia chóru jest długa – to prawie 90 lat! Zespół artystycznie prowadzi mgr Tomasz Piwko. Jego zastępczynią jest mgr Barbara Tomanek.Kierownikiem organizacyjnym – Antoni Tomanek.Chór „Dźwięk” bierze udział nie tylko w nabożeństwach w Karwinie, czy pobliskich okolicach, ale wyjeżdża również do Polski.Z wielką radością chórzyści umilają swym śpiewem czas emerytom w Domach Emyrtów w Karwinie i Ligotce Kameralnej.Do najatrakcyjniejszych wyjazdóww ostatnich latach chórnależał wyjazd doPragi, Pardubic, Kolina, Morawskiej Trzebowej iru nad Szavou.W repertuarze zespołu można znaleźć pieśni świeckie, czy sakralne, polskie i łacińskie utwory, ale również czeskie. Swoje głosy chórzyści przygotowują podczas regularnych poniedziałkowych dwugodzinnych prób, jak również na zgrupowaniach, które przebiegły w Ligotce Kameralnej, Milikowie, w Gutach, we Frydlancie. Tak bogatą działalność można realizowaćdzięki finansowemuwsparciu Miasta Karwina, Wspólnocie Polskiej oraz Konsulatu Generalnemu RP w Ostrawie.



    Marta Wierzgoń – urodziła się na Zaolziu, tam też mieszka i pracuje. Kształciła się w Konserwatorium muzycznym w Ostrawie w klasie organów i fortepianu, studia kontynuowała w Akademii Muzycznej w Bratysławie w klasie organów profesora J. V. Michalko. Doskonaliła się na kursach mistrzowskich F. Peetersa w Belgii. Była wykładowcą na Uniwersytecie w Ostrawie, otworzyła i prowadzi klasę organową w Podstawowej Szkole Muzycznej Czeskim Cieszynie. Zasiada w jury konkursów organowych, prowadzi kursy dla organistów kościelnych. Jako koncertująca organistka, poza Czechami występowała również w Polsce, na Słowacji, w Austrii, w Niemczech, we Włoszech, w Szwajcarii, w Belgii, w Rosji. Współpracuje z solistami i chórami, z którymi zrealizowała kilka nagrań. W programach swych koncertów prezentuje muzykę : od renesansu aż po współczesność, w tym często muzykę czeskich kompozytorów. Przygotowała i zrealizowała kilka nietradycyjnych projektów artystycznych, wykorzystując połączenie organów z fortepianem, perkusją, instrumentami dętymi blaszanymi, czy koncerty z wizualizacją. Jest inicjatorką i dyrektorem artystycznym festiwalu organowego w Karwinie.



    20.X., 19:00 Kostel Nejsvetjsiho srdce Jezisova, Cesky Tsin


    KOMORNI ORCHESTR CAMERATA JANACEK


  • Jan Ostry – pricna fltna
  • Informacje
    Miejscowość Cieszyn
    Miejsce kościół pw. św. Marii Magdaleny w Cieszynie

    Urzżd Miejski, Wydziaż Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl