Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram






Unia

eUrzżd - Elektroniczne Usżugi dla Mieszkażca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomożci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Wrzesień 2024
P W Ś C P S N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30            

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie



Strona pożwiżcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona pożwiżcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Imprezy nadchodzące

Czytanie po naszymu i Cesta od Cieszyna

2017-09-23 - 2017-09-24

Serdecznie zapraszamy do Książnicy Cieszyńskiej, gdzie w najbliższą niedzielę po raz czwarty będziemy czytać po naszymu! Będzie nam bardzo miło, jeżeli znajdziecie Państwo czas by zajrzeć do Cieszyna, gdzie poza maratonem odbędzie się jeszcze cała masa atrakcji z okazji kolejnej edycji "Skarbów z Cieszyńskiej Trówły".




Przesyłam garść informacji na temat IV Cieszyńskiego Maratonu Czytania Tekstów Gwarowych, który 24 IX 2017 odbędzie się w gmachu Książnicy Cieszyńskiej w Cieszynie.




Do wzięcia udziału w Maratonie w Książnicy i innych atrakcjach przygotowanych z okazji "Skarbów z Cieszyńskiej Trówły" zapraszamy wszystkich, którym Śląsk Cieszyński, jego tradycje i język nie są obojętne. Zarówno bierne jak i czynne uczestnictwo w imprezie, jest świadectwem że nasza gwara żyje i, że są osoby, którym zależy by żyła nadal.




Jeśli tylko wystarczy czasu każdy chętny będzie mógł przeczytać publicznie jakiś tekst gwarowy (proza/liryka). Tekst można wybrać samemu (bądź skorzystać z przygotowanych przez Książnicę materiałów), najważniejsze by dotyczył on tematu przewodniego („Cieszyński wiesieli. O żyniaczce, snymbach i galaniyniu spóminki”) i jego odczytanie nie trwało dłużej niż 15 minut, najlepiej ok. 8 min. Udział można zgłosić mailowo, telefonicznie (79 85 90 639), a także - prawdopodobnie, osobiście w dniu imprezy (jeśli będą jeszcze miejsca). Dla uczestników przewidziano poczęstunek i upominki.




Osoby, które nie mogą pojawić się w Cieszynie w niedzielę, zapraszamy na 16.00 do Książnicy, na sobotnie gwarowe spotkanie autorskie z Eweliną Szuścik (jedną z najzdolniejszych pisarek gwarowych młodego pokolenia), promującą książkę "Cesta od Cieszyna". Po spotkaniu warto przejść się na dziedziniec Zamku Cieszyn, gdzie wystąpią m.in. Wałasi & Barbara Pakura (Istebna), "4 smyki-gorolsko muzyka" (Oldichovice), Mioną (Doln Lomn) a Silesian Dixie Band (esk Tąn) + jam session




Sekcja Ludoznawcza ZG PZKO




Dziwnie piękną jest gwara śląska. (...) Zapytać o coś napotkanego gazdę, odpowie ci językiem, w którym ongiś Mikołaj Rey swój "Żywot człowieka poćciwego" spisywał. Ma się wtedy wrażenie, że ktoś przed tobą stary foliał o pergaminowych kartach roztworzył i czyta ci z nich językiem, którym ludzie w Polsce przed wiekami mówili, językiem dostojnym a namaszczonym, bo po Piastach w spadku otrzymanym. Jest to jedyna gwara polska niemazurząca i dlatego też może – jak pisze prof. Nitsch – Śląsk jest bodaj jedyną w Polsce dzielnicą, w której narzecze ludowe nie zostało zepchnięte do roli pogardzanego kopciuszka, z rzadka tylko i sztucznie przywoływanego do artystycznego pokazu; tu żyje ono jeszcze nieraz w swobodnej mowie ludzi wykształconych - Gustaw Morcinek.




W ramach XVII „Skarbów z cieszyńskiej trówły”


Książnica Cieszyńska zaprasza na:




Czytómy po naszymu. IV Cieszyński Maraton Czytania Tekstów Gwarowych


„Cieszyński wiesieli. O żyniaczce, snymbach i galaniyniu spóminki”


Niedziela 24 IX 2017, g. 13.00-17.00


Książnica Cieszyńska, Cieszyn, ul. Mennicza 46




Program*:




13.00- Inauguracja maratonu: Prezentacja motywów weselnych w cieszyńskiej literaturze ludowej, pisanej gwarą (Halina Morawiec, Książnica Cieszyńska)


13.15: Maraton, odsłona I


14.00: Występy najmłodszych laureatów XIII Konkursu Gwar „Po cieszyńsku po obu stronach Olzy”


14.30: przerwa, czas na zwiedzenie wystaw, m.in. „Downe wieszieli w Beskidzie Śląskim” – fotografie ze zbiorów Muzeum Beskidzkiego w Wiśle


14.45: Okiem etnografa: „O dawnym zwyczaju kojarzenia małżeństw słów kilka…” (dr Agnieszka Pieńczak, Uniwersytet Śląski, Sekcja Ludoznawcza ZG PZKO)

15.00: Występy dzieci i młodzieży, laureatów XIII Konkursu Gwar „Po cieszyńsku…”


15.30: Maraton, odsłona II: prezentacja prac nagrodzonych w Konkursie literackim "Jako sie matka z tacikym wydowali", organizowanym przez Muzeum Na grapie w Jaworzynce


16.00: Maraton, odsłona III


16.30: prezentacja filmu „Ochabskie Wesele” (fragm.), wydanego przez Urząd Miasta Skoczowa




Zakończenie


* podano orientacyjny czas rozpoczęcia poszczególnych punktów programu, który jednak może ulec (niewielkim) zmianom




Udział w imprezie potwierdzili m.in. – uczestniczący w Maratonie od pierwszej edycji – Bronisław Brudny z Dębowca (reprezentujący Macierz Ziemi Cieszyńskiej) i pisarz z Olbrachcic na Zaolziu – Władysław Wrana (Sekcja Miłośników Gwary Cieszyńskiej), a także inni reprezentanci tej Sekcji jak chociażby Halina Woźniak z Cieszyna.




Wśród najmłodszych laureatów wystąpią m.in.: Laura Kubica z Pruchnej, Aleksandra Gąsior z Wisły, Julia Tomica z Kończyc Wielkich; zaś w najstarszej kategorii wiekowej, m.in. uczniowie cieszyńskich szkół średnich: Marcin Miech i Agnieszka Stroka.




Imprezę poprowadzi – dr Magda Ćmiel, jako przedstawiciel Sekcji Ludoznawczej ZG PZKO i Wojciech Grajewski z Książnicy Cieszyńskiej




Informacje praktyczne:




Podczas maratonu każdy z zaproszonych gości odczyta wybrany przez siebie utwór gwarowy, pisany prozą lub wierszem, (przewidziano na to ok. 8 minut; maksymalnie zaś – 15 minut). Potwierdzenie udziału w maratonie i nazwę wybranego utworu można zgłosić po numerem telefonu /+48/ 798 590 639 lub adresem: grajewski@kc-cieszyn.pl, pod nim zasięgnąć można także wszelkich informacji dotyczących imprezy.




Kolejna edycja Maratonu Czytania Tekstów Gwarowych przebiegać będzie pod hasłem „Cieszyński wiesieli”, pośrednio nawiązując do akcji Narodowego Czytania "Wesela" Wyspiańskiego, a zarazem 75 rocznicy śmierci jednego z najwybitniejszych poetów i pisarzy regionalnych Jerzego Probosza, autora widowiska scenicznego „Wesele górali istebniańskich”. Uczestnicy maratonu czytać będą teksty gwarowe nawiązujące do hasła „Cieszyński wiesieli. O żyniaczce, snymbach i galaniyniu spominki”.




W ramach imprezy wystąpią także laureaci XIII Konkursu Gwar „Po cieszyńsku po obu stronach Olzy”, a ponadto zaprezentowane zostaną wystawy: „Downe wieszieli w Beskidzie Śląskim” (ze zbiorów Muzeum Beskidzkiego w Wiśle) oraz prace nagrodzone w konkursie literackim "Jako sie matka z tacikym wydowali" (organizowanego przez Muzeum Na Grapie w Jaworzynce).




Wydarzenie to jest już czwartą edycją imprezy, którą od początku współorganizują m.in.: Zarząd Główny i Sekcja Ludoznawcza PZKO w Republice Czeskiej oraz Kongres Polaków w RC, a wspierają: Urząd Miasta Cieszyna, Starostwo Powiatowe w Cieszynie, Macierz Ziemi Cieszyńskiej, Zamek Cieszyn; zaś patronat medialny sprawują redakcje: „Gazety Codziennej”, OX.pl, „Głosu Ludu” i „Zwrotu”. Realizację czwartej części maratonu wsparły także (oprócz wymienionych): Muzeum na Grapie, Muzeum Beskidzkie w Wiśle oraz Urząd Miejski w Skoczowie, którym już teraz serdecznie dziękujemy za pomoc!

Informacje
Miejscowość Cieszyn
Miejsce Książnica Cieszyńska
Organizator Książnica Cieszyńska

Urzżd Miejski, Wydziaż Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl