dokumenty z Archiwum Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego (w zbiorach Książnicy Cieszyńskiej)
O konserwacji archiwaliów Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego
2016-08-26 17:00 - 2016-08-26
"Ile można stracić, ile odzyskać? O konserwacji archiwaliów Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego" spotkanie z cyklu "Cymelia i osobliwości Książnicy Cieszyńskiej".
Na kolejnym spotkaniu z cyklu „Cymelia i osobliwości ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej” zaprezentowane zostaną dokumenty przed i po zabiegach konserwatorskich oraz omówiona zostanie specyfika różnych rodzajów konserwacji w odniesieniu do tak dużego i różnorodnego zespołu. W ramach niewielkiej wystawy uczestnicy zobaczą kilka najcenniejszych obiektów zgromadzonych przez Polskie Towarzystwo Ludoznawcze, zachowanych w Książnicy Cieszyńskiej.
Spotkanie poprowadzi Łucja Brzeżycka, odbędzie się 26 sierpnia o godzinie 17 w sali konferencyjnej Książnicy Cieszyńskiej (Cieszyn, ul. Mennicza 46).
Archiwalia Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego w zbiorach Książnicy zajmują miejsce szczególne ze względu na obecność cennych materiałów związanych przede wszystkim ze Śląskiem Cieszyńskim. Polskie Towarzystwo Ludoznawcze powstało w 1901 roku z inicjatywy ks. Józefa Londzina, jako instytucja badająca i popularyzująca wiedzę o kulturze ludowej Śląska Cieszyńskiego oraz gromadząca pamiątki związane z jego dziejami. Archiwalia, datowane na czas od XVI do XX wieku, obejmują tak ważne dokumenty, jak akta Rady Narodowej dla Księstwa Cieszyńskiego czy Rozmaitości szląskie Józefa Lompy. Jako dowód i świadectwo bogactwa kultury polskiej, archiwum cudem uniknęło zniszczenia podczas ostatniej wojny. Powstało z darów, a więc jest zespołem niejednolitym, od samego początku różniącym się też stanem zachowania i z tego względu wymaga szczególnej troski i specjalnego traktowania.
Z punktu widzenia konserwatora, a zapewne i archiwisty, najlepiej byłoby, gdyby naprawa lub konserwacja w niczym nie zmieniały obiektu, co niestety nie zawsze jest możliwe. Ograniczenie do niezbędnego minimum działań to niekwestionowana i słuszna tendencja współczesnej restauracji, często jednak otwiera przed konserwatorem szereg problemów, przede wszystkim zaś stawia pytanie, na ile można i należy posunąć się w zabiegach konserwatorskich, żeby skutecznie zabezpieczyć obiekt.
Dylematy tego rodzaju towarzyszą naprawom Archiwaliów Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego sukcesywnie konserwowanym od 2002 roku. Do zabezpieczenia i konserwacji przeznaczono 100 pudeł archiwaliów po 500-600 kart w każdym. Wszystkie poddane zostały dezynfekcji, przepakowano je do specjalnych kartonów i umieszczono w klimatyzowanym magazynie, co je doraźnie ochroniło, jednak nie poprawiło ich kondycji fizycznej. Archiwalia Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego nie są jeszcze zdigitalizowane, również dlatego, że ich stan często na to nie pozwala.
W witrynie Książnicy Cieszyńskiej pod adresem: www.kc-cieszyn.pl/index.php/news,215znaleźć można z kolei pełny program zaplanowanych na 2016 r. prezentacji z cyklu "Cymelia i osobliwości Książnicy Cieszyńskiej".
Informacje
Miejscowość
|
Cieszyn
|
Miejsce
|
Książnica Cieszyńska, ul. Mennicza 46
|
Organizator
|
Książnica Cieszyńska - tel: (33) 851 38 41
|
WWW
|
www.kc-cieszyn.pl
|
Cena
|
BEZPŁATNE
|