Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram






Unia

eUrzżd - Elektroniczne Usżugi dla Mieszkażca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomożci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Kwiecień 2025
P W Ś C P S N
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie



Strona pożwiżcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona pożwiżcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Imprezy nadchodzące

Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Żydowskie Motywy”

2015-10-05 - 2015-10-08

Międzynarodowy Festiwal Filmowy „Żydowskie Motywy” od ponad 11 lat jest stałym punktem w kulturalnym kalendarzu Warszawy. Co roku przedstawia widzom różne odsłony żydowskiego życia, utrwalone na taśmie filmowej. Międzynarodowe jury z kilkudziesięciu filmów wybiera te najlepsze, które zostają nagradzane Warszawskimi Feniksami.

Filmy pokazywane w Warszawie odwiedzają również inne miasta. „Żydowskie Motywy” to wędrujący festiwal – od Wrocławia przez Opatów, Radomsko po Cieszyn … W tym roku w ramach cieszyńskich DNI KULTURY ŻYDOWSKIEJ tradycyjnie już odbędą się pokazy pofestiwalowe Międzynarodowego Festiwalu Żydowskie Motywy.

W Domu Narodowym zobaczymy kilkanaście znakomitych filmów nagrodzonych na wielu prestiżowych festiwalach. Pokazy filmowe organizowane są dzięki uprzejmości organizatora Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy – Stowarzyszenia Żydowskie Motywy. Na wszystkie projekcje wstęp wolny. Zapraszamy .

5 października, godz. 18.00
„ISCHLER” – reż. Atilla Hartung, Węgry 2014, krótkometrażowy, 17'
Budapeszt, rok 1944. Podczas Holokaustu trzy siostry Żydówki ukrywają się w mieszkaniu znanego lekarza. Ich dni wypełnione są paranoją; okazuje się jednak, że zło może przyjść z nieoczekiwanej strony.
Zdobywca Warszawskiego Feniksa 2015 za najlepszy film krótkometrażowy.

„ALBUM RODZINNY” (FAMILY ALBUM) – reż. Andrzej Titkow, Polska, 2013, dokumentalny, 57'
Film opowiada skomplikowaną historię dwóch zasymilowanych rodzin żydowskich z Lublina – Arnsztajnów i Meyersonów – wielce zasłużonych, zaangażowanych w działalność niepodległościową, społeczną, naukową i artystyczną. Meyersonowie mieli troje dzieci, w tym córkę Franciszkę, która poślubiła lekarza Marka Arnsztajna. Franciszka była poetką, działaczką niepodległościową i społeczną. Mieli dwoje dzieci, córkę Stefanię i syna, Jana. Po śmierci męża i syna sędziwa poetka przeniosła się do Warszawy. Zginęła w getcie warszawskim w niewyjaśnionych okolicznościach.

„GŁOSY Z BUDKI” (VOICES FROM THE BOOTH) – reż Lina Chaplin, Izrael, 2014, dokumentalny, 49'
Spotykamy ich przy bramach szkół, na podziemnych parkingach, przy wejściu do sklepów w galeriach handlowych i w wielu innych miejscach. W Izraelu są dziesiątki tysięcy ochroniarzy; większość z nich to Rosjanie. Mimo, że są wszędzie, nie zauważamy ich – są przezroczyści. Wyemigrowali do Izraela w zaawansowanym wieku i aby przeżyć, zarabiają pracując w ochronie. Wielu z nich było szanowanymi profesjonalistami lub artystami. Bohaterowie filmu to muzycy, pisarz i chirurg, którzy robią co mogą, by pozostać twórczymi, wprowadzając nutę optymizmu w swój trudny los.
Zdobywca Warszawskiego Feniksa 2015 za najlepszy film obrazujący współczesne życie żydowskie.

6 października 2015 , godz. 18.00
„MÓJ ARABSKI PRZYJACIEL” (MY ARAB FRIEND) – reż. Noga Nezer, Izrael, 2014, dokumentalny, 53'
Noga nie interesuje się konfliktem palestyńsko-izraelskim. Chce prowadzić wygodne życie w liberalnym Tel Awiwie. Jej życie ulega zmianie, kiedy znika jej palestyński przyjaciel Fahres, z którym mieszkała w Tel Awiwie. By go odnaleźć i dowiedzieć się, co tak naprawdę dla niej znaczy, Noga jest zmuszona do rozpoczęcia surrealistycznej, przerażającej i zadziwiającej podróży do rodzinnej wioski Fahresa na Zachodnim Brzegu.
Zdobywca Warszawskiego Feniksa 2015 za najlepszy film dokumentalny.

„WIECZOREM PATRZĄ NA KSIĘŻYC” (WATCHING THE MOON AT NIGHT) – reż. Joanna Helander, Bo Persson, Szwecja, 2015, dokumentalny, 90'
Wieczorem patrzą na księżyc to dokument kreacyjny na temat związków współczesnego terroryzmu i antysemityzmu. Filmowany w sześciu krajach, skupia się na przeżyciach ofiar, łącząc je z opiniami światowych ekspertów w tej dziedzinie. W rezultacie film wykracza poza stereotypową percepcję terroryzmu. Po niedawnych wydarzeniach w Paryżu tematy podjęte w tym filmie są aktualne jak nigdy.

7 października 2015 , godz. 9.00
„KROK DO WOLNOŚCI” (ONE STEP TO FREEDOM) – reż. Alain Gsponer, Szwajcaria /Austria, 2013, fabularny, 92'
19 sierpnia 1938 r. Szwajcarska Rada Federalna zarządziła zamknięcie szwajcarskiej granicy dla uciekinierów z Trzeciej Rzeszy. Jednak nie wszyscy urzędnicy podporządkowali się nieludzkim dyrektywom. Paul Grninger, wykorzystując luki w biurokratycznych przepisach, uratował setki (niektórzy mówią o tysiącach) ludzi i zupełnie słusznie nazywany jest Oskarem Schindlerem szwajcarsko-niemieckiej granicy. Ponad czterdzieści lat trwała międzynarodowa kampania, w wyniku której Paul Grninger został pośmiertnie zrehabilitowany. W 1971 r. Instytut Yad Vashem dodał jego nazwisko do listy „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”.

„BORIS DORFMAN – A MENTSH” – reż. Gabi von Seltmann, Uwe von Seltmann, Polska /Niemcy, 2014, dokumentalny, 50'
Lwów, od wieków miasto wieloetniczne, przez 600 lat stanowił centrum żydowskiego życia i języka jidysz. Ta jedyna w swoim rodzaju kultura została zniszczona w czasie II Wojny Światowej. 75 lat po wybuchu wojny Boris Dorfman wiedzie nas do miejsc grozy i zaułków nadziei, w których odzwierciedla się historia lwowskich Żydów. 90–letni Boris jest prawdopodobnie ostatnim Żydem we Lwowie, który posługuje się jidysz jako językiem ojczystym, mameloszn. Jest rzecznikiem zachowania pamięci, stojącym jednocześnie obiema nogami w teraźniejszości.
Zdobywca nagrody Fundacji Monumentum Iudaicum Lodzense za ochronę pamięci kultury jidysz na Festiwalu Mediów „Człowiek w zagożeniu” (2014) oraz Nagrody Jidysz Oskar Fundacji Sholem-Alechem za wybitny wkład w odrodzenie kultury jidysz (Lwów, 2014).

„ŻYD NA SZCZĘŚCIE” (LUCKY JEW) – reż. Paulina Fiejdasz, Adam Uryniak, Polska, 2014, dokumentalny, 25'
Film z cyklu „Szalom Polsko”. Amerykańska etnolożka Erica Lehrer przyjeżdża do Polski, aby zbadać fenomen popularności drewnianych figurek przedstawiających Żydów.

„WSCHODNIA JEROZOLIMA – ZACHODNIA JEROZOLIMA” (EAST JERUSALEM–WEST JERUSALEM) – reż. Erez Miller, Henrique Cymerman, Izrael, 2014, dokumentalny, 80'
Na początku 2013 roku izraelski pieśniarz i autor piosenek David Broza wszedł do palestyńskiego studia nagraniowego we Wschodniej Jerozolimie pragnąc urzeczywistnić swoje wieloletnie marzenie, aby muzyka stała się mostem łączącym Palestyńczyków i Izraelczyków. Osiem dni i nocy muzyki, jedzenia i koleżeństwa przynosi nowatorski album i niezwykłą opowieść zawartą w filmie.

8 października 2015, godz. 17.00
„SAMUEL” – reż. Jan Kidawa–Błoński, Polska, 2013, dokumentalny, 78'
Film o niezwykłych losach Samuela Willenberga, rzeźbiarza i malarza, więźnia Treblinki, uczestnika powstania warszawskiego, kawalera Orderu Virtuti Militari, odznaczonego także Krzyżem Komandorskim Orderu Zasługi Rzeczypospolitej Polskiej. Bohater opowiada o swoim życiu, począwszy od dzieciństwa w rodzinnej Częstochowie, przez burzliwe lata wojenne – w trakcie których brał udział w buncie więźniów obozu w Treblince, z którego ostatecznie uciekł – aż po obecne lata w Tel Awiwie.
Zdobywca "Kamery Dawida" na Warszawskim Festiwalu Filmów o Tematyce Żydowskiej 2014 w kategorii „Długi dokument” i nagrody dla najlepszego reżysera.

„W CISZY” – reż. Zdeek Jirsk, Słowacja /Czechy, 2014, fabularny, 86'
Nazistowskie prawo dyskwalifikowało tzw. nie-aryjskich artystów w Niemczech i te zasady były następnie stosowane we wszystkich krajach europejskich okupowanych przez Niemcy. W ciszy przedstawia los pięciorga żydowskich muzyków i wykonawców, których cierpienia w obozie koncentracyjnym lub strach przed nieuniknioną śmiercią był łagodzony dzięki fortepianowi i muzyce. Karol Elbert, Alica Flachov-Pastorov, Edith Kraus, Arthur Chitz i Jozef Weiss – to nazwiska, które zostały skazane na zapomnienie, a ich dorobek miał być wymazany ze sfery kultury.
Zdobywca Nagrody Publiczności podczas 11 edycji MFF „Żydowskie Motywy”.

Pokazy filmowe organizowane są dzięki uprzejmości organizatora Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Żydowskie Motywy – Stowarzyszenia Żydowskie Motywy.

Informacje
Miejscowość Cieszyn
Organizator COK, Dm dt a mldee esk Tśn, Miasto Cieszyn, Miasto esk Tśn
WWW www.domnarodowy.pl
Cena BEZPŁATNE

Urzżd Miejski, Wydziaż Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl