Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram






Unia

eUrzżd - Elektroniczne Usżugi dla Mieszkażca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomożci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Kwiecień 2025
P W Ś C P S N
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30        

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie



Strona pożwiżcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona pożwiżcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Imprezy nadchodzące

„Żeby Polska była Polską” - koncert

2012-10-19 18:00 - 2012-10-19

Koncert „Żeby Polska była Polską” z okazji 94 rocznicy powołania Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego.

 

9 października 2012 mija 94 rocznica powołania Rady Narodowej Księstwa Cieszyńskiego.

U schyłku I wojny światowej i upadku  monarchii niemieckich, austriackich i rosyjskich, na ich gruzach odradzały się nowe państwa. Jesienią 1918 r. Cieszyn stał się miejscem wydarzeń, które zaważyły na losach całego Śląska Cieszyńskiego. To właśnie tutaj, dzięki lokalnym działaczom powstały zręby państwowości polskiej i jeden z pierwszych organów władzy polskiej, podczas gdy w Galicji i Królestwie Polskim organy państwowe niezależne od zaborców jeszcze nie działały.  Taki zryw był konsekwencją nie tylko etnicznej przewagi ludności polskiej, ale także stale rozwijającego się po roku 1848    ruchu narodowościowego, z którym związani byli tacy działacze, jak: Paweł Stalmach, ks. Ignacy Świeży, a także pastor Jan Michejda, Tadeusz Reger,  ks. Józef Londzin, którzy później weszli w skład Rady Narodowej. Pod jej zarządem znalazły się powiaty bielski, cieszyński i znaczna część frysztackiego, po czeskiej stronie pozostał powiat frydecki. Taki uzasadniony etnicznie podział nie utrzymał się jednak długo. Ostateczny podział Śląska Cieszyńskiego z granicą na Olzie dokonał się 28 lipca 1920 r. a u jego podstaw stała zbrojna interwencja wojsk czeskich, niedopuszczenie przez mocarstwa zachodnie do plebiscytu oraz tendencyjne politycznie decyzje Rady Ambasadorów w Paryżu.

 

Dociekliwym i poszukującym wiedzy historycznej polecamy lekturę Krzysztofa Nowaka pt. „Pierwsza Niepodległość”, która ukazała się w związku z 90 rocznicą powołania Rady Narodowej. Wówczas to, w 2008 r. Miasto Cieszyn dzięki środkom finansowym Unii Europejskiej zorganizowało okazałe obchody tej rocznicy. Staramy się co roku przypominać mieszkańcom Cieszyna o tych wydarzeniach, a sam dzień 19 października uznaliśmy za „kamień milowy” naszej lokalnej historii.

 

W związku z kolejną rocznicą tych ważnych wydarzeń Burmistrz Miasta Cieszyna, Mieczysław Szczurek, zaprasza mieszkańców na koncert okolicznościowy pt. : ”Żeby Polska była Polską”, który odbędzie się w Teatrze im. A. Mickiewicza w dniu 19 października 2012 r. o godz. 18.00. W programie znajdą się znane piosenki polskie wpisujące się w historię naszego kraju od lat międzywojennych, po współczesność, w nowych, atrakcyjnych opracowaniach muzycznych Jarosława Grzybowskiego, w wykonaniu zespołu muzycznego Grzybowski Band oraz  solistów

Informacje
Miejscowość Cieszyn
Miejsce Teatr im.A.Mickiewicza, Plac Teatralny 1
Organizator Wydział Kultury Urzędu Miejskiego w Cieszynie - tel: 33 4794 332
Sponsorzy Informacja o zespole Grzybowski Band

Twórca i leader zespołu Jarosław Grzybowski tłukł się od najmłodszych lat na czym się dało. Po ukończeniu Państwowej Szkoły Muzycznej II stopnia w Bielsku-Białej kontynuował edukację na Akademii Muzycznej we Wrocławiu, zgłębiając tajniki gry na perkusji i prawidłowości obowiązujące w aranżacji muzycznej, a czynił to pod uważnym spojrzeniem prof. Aleksandra Mazura.
W latach 1999-2004 grał na perkusji w zespole Golec uOrkiestra (ponad 700 koncertów), a w wolnych chwilach próbował przez wspólne granie ukształtować trzon zespołu, którego obecnie skład stanowią młodzi muzycy - absolwenci i studenci Akademii Muzycznych we Wrocławiu, Katowicach i Krakowie. Są to same chłopy w liczbie 10, a śpiewających, powabnych i pięknych pań jest 3.
Zespół nagrał autorską płytę "Vol 1" a piosenki z tego albumu "Kocham Cię a Ty", "Czule śpiewam dla Ciebie" i "We mgle biały ptak" były już prezentowane z powodzeniem w wielu stacjach radiowych. Wydane zostały również trzy single, na których znajdziemy wspomniane utwory.
Zespół gościł w TVP1 a premiera pierwszego teledysku do piosenki "We mgle biały ptak" miała miejsce w Teleexpressie
Uwagi Bezpłatne wejściówki będą wydawane w kasie teatru od 8 października w godzinach pracy kasy.

Urzżd Miejski, Wydziaż Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl