Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram






Unia

eUrzżd - Elektroniczne Usżugi dla Mieszkażca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomożci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Listopad 2024
P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie



Strona pożwiżcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona pożwiżcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Odpocznij w Cieszynie » Chcę zwiedzić Cieszyn » Warto zobaczyć » Kościoły »

Kościół św. Jerzego

Kościół św. Jerzego

Kościół św. Jerzego

Kościół św. Jerzego

Kościół św. Jerzego

Kościół św. Jerzego

Kościół św. Jerzego

Biuro Promocji i Informacji, UM Cieszyn

Kościół usytuowany przy ul. Liburnia – nieopodal rzeki Bobrówki – powstał na przełomie XIV i XV wieku na dawnym przedmieściu Frysztackim, które znajdowało się poza murami miasta lokacyjnego. Pierwotnie była to kaplica – usytuowana przy przytułku istniejącym dzięki fundacji książęcej – która z biegiem lat rozrosła się do rangi kościoła.

 


W 1882 roku – w wyniku pożaru – przytułek uległ całkowitemu zniszczeniu. Przed kościołem znajduje się barokowa rzeźba Jana Nepomucena wykonana ok. 1740 roku. Ze starego XIX wiecznego wystroju kościoła w prezbiterium pozostały figury: św. Jan Apostoł, św. Maria Magdalena, św. Piotr, św. Paweł, św. Jan Nepomucen, św. Anna, św. Jerzy oraz Pieta. Ozdobą prezbiterium jest płyta nagrobna Anny Gelen i jej rodziny z 1607 roku. Jednonawowy, gotycki kościół św. Jerzego był wielokrotnie gruntownie przebudowywany. We frontowej ścianie znajduje się dwukondygnacyjna, podzielona gzymsem i fryzem wieża z 1806 roku. Nawa kościoła nakryta jest sklepieniem krzyżowo-kolebkowym, zaś prezbiterium krzyżowo- żebrowym. Żebra łączą się w kluczu ozdobionym tarczą z orłem piastowskim. Wejścia do zakrystii oraz do nawy głównej – umieszczone w ścianie południowej – ujęte zostały gotyckimi portalami z I połowy XV wieku.
W części strychowej – ponad sklepieniem nawy – znajdują się fragmenty gotyckiej polichromii z połowy XV wieku. Prace przeprowadzone w 1972 roku doprowadziły do zmodernizowania wnętrza.

 

 


Za kościołem znajdował się cmentarz, czynny do 1901 roku, gdzie pochowani byli m.in. Paweł Stalmach, Karol Miarka i ks. Ignacy Świeży (obecnie ich groby znajdują się na cmentarzu komunalnym). Za kościołem po dzień dzisiejszy spoczywa – marły w 1891 roku – ks. bp Franciszek Śniegoń.


msze św.: niedziele i święta – 7.35, 10.05, 11.30

 

Strona kościoła św. Jerzego 

 


Urzżd Miejski, Wydziaż Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl