Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram






Unia

eUrzżd - Elektroniczne Usżugi dla Mieszkażca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomożci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Listopad 2024
P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie



Strona pożwiżcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona pożwiżcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

STREFA MIESZKAŃCA » Zwierzęta w mieście »

Pomóż kotom przetrwać zimę

fot. Aleksander Dorda

fot. Aleksander Dorda

Koty wolno żyjące, czyli te, które na co dzień widujemy wokół nas na osiedlach, w piwnicach, na podwórkach, działkach, czy w przydomowych ogrodach, są niezbędnym elementem ekosystemu miejskiego. Ich obecność w naturalny sposób zapobiega zagnieżdżaniu się i rozmnażaniu gryzoni (np. samice szczurów unikają zakładania gniazd w pobliżu miejsc zamieszkanych przez koty), które mogą być źródłem niebezpiecznych chorób. Koty wolno bytujące to koty, które nie są bezdomne, to zwierzęta dzikie lub półdzikie, dlatego nie należy ich wyłapywać, wywozić, ani utrudniać im życia w danym miejscu. One od urodzenia nie miały właściciela czy opiekuna, i nie potrzebują go. Należy pamiętać, że polskie prawo chroni wolno żyjące koty – zgodnie z obowiązującymi przepisami należy stworzyć im należyte warunki bytowania poprzez udostępnianie swobodnych i bezpiecznych wejść do piwnic czy też do różnych zakamarków w budynkach, stanowiących dla nich, w terenie zabudowanym, naturalne schronienia. Utrudnianie bądź zamykanie dostępu do tego typu miejsc jest niehumanitarne. Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (Dz. U. z 2003 r. Nr 106, poz. 1002 z późn. zm.) daje możliwości wszczęcia postępowania karnego wobec osób, które znęcają się nad kotami. Zgodnie z cytowaną ustawą „Zwierzęta wolno żyjące stanowią dobro ogólnonarodowe i powinny mieć zapewnione warunki rozwoju i swobodnego bytu” [art. 21]. Należy więc pamiętać, że obecność zwierząt wolno żyjących, w tym kotów, jest prawnie chroniona przepisami przytoczonej ustawy, nikt nie może więc bezkarnie wyłapywać, krzywdzić, przepędzać, ani nawet ich straszyć lub płoszyć. 
 
Odróżnienie kota wolno bytującego od zabłąkanego kota domowego jest bardzo proste – zdrowego kota wolno żyjącego nie uda się ot tak, bez problemu (np. bez specjalnych urządzeń) złapać, za to chory, niezdolny do ucieczki, będzie syczał, gryzł i drapał podczas próby udzielenia mu pomocy lub zastygnie nieruchomo w kącie. Kot domowy z reguły szuka towarzystwa człowieka, podchodzi do niego, daje się karmić i głaskać. O bezdomnych kotach domowych (oswojonych) należy powiadomić odpowiednie służby – Straż Miejską w Cieszynie (986), Policję (997) lub Fundację „Lepszy Świat” (782 71 77 71). Zostaną one zabrane do domów tymczasowych, w których będą czekać na swój nowy prawdziwy dom. Natomiast populację kotów wolno bytujących należy ograniczyć poprzez sterylizacje i kastracje, które zapobiegają niekontrolowanemu rozmnażaniu. Przy dużej ilości kotów dziko żyjących, zagrożeniem dla nich jest głód, choroby oraz śmierć z wyziębienia w okresie zimowym.
 
Zanim zdecydujesz się na dokarmianie kotów wolno żyjących zastanów się, czy będziesz w stanie robić to regularnie, przez cały okres ich życia. Stałe dokarmianie dzikich kotów powoduje, że stają się one uzależnione od człowieka, nie potrafią poradzić sobie same, gdy dokarmiający przestanie im pomagać, np. wyjedzie, przeprowadzi się, itd. Twoja rezygnacja z pomocy spowoduje ich głód, cierpienie, a nawet śmierć. Jeżeli chcemy pomagać, ale nie możemy sobie pozwolić na codzienne karmienie np. z powodu braku czasu, możemy znaleźć kilka osób i podzielić się obowiązkami oraz kosztami dokarmiania. Możemy również pomagać karmicielom już działającym w miejscu naszego zamieszkania, możemy zaoferować pomoc w zakupie karmy, w budowie budek, w transporcie do weterynarza, itp.
 
Aby pomóc kotom wolno bytującym w zimie, należy wytypować jedno miejsce, np. w piwnicy, bądź w innym pomieszczeniu (oczywiście w porozumieniu z sąsiadami), w którym koty będą mogły przebywać i gdzie będą dokarmiane. Miejsce to powinno być w miarę możliwości zaciszne, musi być utrzymywane w czystości, regularnie dezynfekowane, a pozostałości jedzenia uprzątnięte. Pomieszczenie musi mieć wyjście na zewnątrz, aby zwierzęta nie zanieczyszczały swojego schronienia. Jeśli nie możesz zapewnić schronienia kotom wewnątrz budynku, postaraj się zbudować lub zorganizować budki dla kotów, które można ustawić na zewnątrz. Budowa domku dla kota nie jest skomplikowana, nie wymaga też dużych nakładów finansowych. Instrukcję budowy takich domków znajdziesz na stronie naszej Fundacji „Lepszy Świat” www.fundacjalepszyswiat.pl oraz na rozdawanych przez Fundację ulotkach. Jedzenie dla kotów powinno być typową karmą dla zwierząt; bardzo dobra zimą jest zwłaszcza sucha karma, ponieważ nie zamarza. Możemy dawać również gotowane mięso z ryżem lub makaronem, ale unikajmy kości, ości z ryb i wszelkich przypraw. Niedopuszczalne jest dawanie kotom resztek jedzenia z naszych stołów. Krowie mleko również nie jest wskazane, gdyż często wywołuje u kotów biegunkę. Koty zawsze powinny mieć dostęp do czystej wody, a w mroźne dni dawajmy im do picia wodę lekko ciepłą, która nie zamarznie zbyt szybko. Miasto Cieszyn przeznaczyło środki finansowe na zakup suchej karmy dla kotów wolno żyjących. Jeżeli stale dokarmiasz koty w Twojej okolicy i potrzebujesz pomocy skontaktuj się z Fundacją „Lepszy Świat”.
 
Aby pomoc była skuteczna, powinna być przemyślana i odpowiedzialna! Zapobiegaj rozmnażaniu! Pamiętaj, aby całe stadko, którym chcesz się opiekować było wysterylizowane. Miasto Cieszyn przeznacza corocznie określone środki na wykonanie zabiegów sterylizacji i kastracji kotów bezdomnych i wolno żyjących – w tej sprawie możesz skontaktować się z Wydziałem Ochrony Środowiska i Rolnictwa Urzędu Miejskiego w Cieszynie lub z Fundacją „Lepszy Świat”. Zadbaj też o zdrowie swoich podopiecznych zapewniając im opiekę weterynaryjną. Nie oswajaj! Pamiętaj, że oswajanie dzikich zwierząt z obecnością człowieka może spowodować ich brak czujności w kontaktach z ludźmi, co może się dla nich skończyć tragicznie, bo z reguły dla dziko, wolno żyjących zwierząt (w tym oczywiści kotów) to człowiek jest największym zagrożeniem.

Więcej informacji o tych pożytecznych czworonogach znajdziesz na stronie internetowej www.fundacjalepszyswiat.pl i pod numerem 782 71 77 71.

Materiał jest współfinansowany przez miasto Cieszyn oraz Fundację „Lepszy Świat”.

Urzżd Miejski, Wydziaż Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl