PRZEWODNIK » Cmentarz komunalny w Cieszynie »
Grób Konczakowskich
Grób Konczakowskich - detal
Grób Bukowskich
Grób Bukowskich
Grób Hessów z secesyjną mozaiką
Grób dr. Jana Michejdy
Grób dr. Jana Michejdy - detal
Nagrobek Ząbków
Grób rodziny Jedków
Grób rodziny Jonkischów
Grób rodziny Jedków
Grób Filasiewiczów
Grób rodziny Rampelt, Reder, Monn
Grobowiec na wysokiej piaskowcowej obudowie, w całości z czarnego, szlifowanego granitu. Powstał przed I wojną światową i do dziś należy do rodziny Konczakowskich. Nagrobek sygnowany J. Becke – firma kamieniarska z Morawskiej Ostrawy.
Rodzina Konczakowskich, przybyła do Cieszyna z Oświęcimia. Specjalizowali się w handlu wyrobami metalowymi zaś Brunon Konczakowski zasłynął jako znawca i kolekcjoner broni, współpracujący z Muzeum Wojska Polskiego, Wawelem, posiadacz największego w Polsce prywatnego muzeum broni.
Grobowiec z wysokim krzyżem ustawionym na wielostopniowym, wysokim postumencie, o który opiera się wysoka postać zrozpaczonej kobiety załamującej ręce. Obok na postumencie ułożona róża. Nagrobek z czarnego granitu, postać i róża z brązu (patynowanego). Nagrobek z początku XX w. należy do Rodziny Bukowski. Wykonany został przez firmę kamieniarską z Morawskiej Ostrawy J. Becke.
Grobowiec piaskowcowy z wysoką płytą nagrobną w formie prostego portalu wejściowego, flankowanego segmentowymi kolumnami, na których oparte jest proste, płaskie nadproże (najprawdopodobniej wtórne). We wnętrzu portalu ściana na której w górnej części znajduje się mozaika z przedstawieniem Chrystusa, poniżej napisy. Po bokach, na wysokich prostych postumentach, stawiono kwadratowe latarnie metalowe. Całość ma charakter secesyjno - modernistyczny.
Grobowiec z czarnego i szarego granitu wykonany został w stylu modernistycznym. Nagrobek w formie szerokiego obelisku z dwoma niższymi filarami po bokach, dekorowanymi symbolami krzyża w górnej części. Przed słupami, na postumentach stoją dwie latarnie metalowe. Napis na płycie - „dr Jan Michejda, adwokat krajowy, prezes Izby Adwokackiej, Poseł na Sejm Śląski i do Rady Państwa - prezydent byłego Rządu Krajowego, burmistrz miasta Cieszyna, komandor orderu Odrodzenia Polski 18 lipca 1853-14 maja 1927”. Nagrobek z końca lat 20-tych.
W poprzecznej alejce tego działu znajdują się interesujące groby z początku XX wieku.
Secesyjny nagrobek Rodziny Ząbków wykonany z piaskowca w formie masywnego ogrodzenia uzupełnionego metalowym płotkiem w kształcie korony cierniowej, charakteryzuje się wysokim obeliskiem - ścianą, z której wyłania się postać Chrystusa. Stella oraz ogrodzenie dekorowane są motywem korony cierniowej o stylizacji secesyjnej.
Trójczłonowy, wielokondygnacyjny nagrobek, w części centralnej zwieńczony wysokim krzyżem. Boki podstawy zakończone są wolutami i słupkami, na których wygrawerowano znaki – emblematy zawodowe zmarłych: cyrkiel, linijka kreślarska i ekierka architekta. Opłocenie stanowią wysokie, metalowe słupki o bogatej formie kandelabrów, zakończonych pękami kwiatowymi. Słupki frontowe zakończone są puklowanymi gazonami i połączone masywnymi łańcuchami. Na narożach umieszczone zostały metalowe kute lampy. Grób rodziny Jamróz należał pierwotnie do rodziny Jedków, która w 2 połowie XIX wieku była rodziną cieszyńskich budowniczych.
Grobowiec Jonkischów w obramowaniu z piaskowca, otoczony metalowym płotkiem. Nagrobek w kształcie urny ustawionej na niewielkim trójkątnym postumencie. Antoni Jonkisch był znanym budowniczym cieszyńskim, między innymi wybudował domy i kościół Sióstr Boromeuszek.