Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram






Unia

eUrzżd - Elektroniczne Usżugi dla Mieszkażca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomożci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Listopad 2024
P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie



Strona pożwiżcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona pożwiżcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

PRZEWODNIK » Cmentarz komunalny w Cieszynie »

Dział XI

Grób Konczakowskich

Grób Konczakowskich

Grób Konczakowskich - detal

Grób Konczakowskich - detal

Grób Bukowskich

Grób Bukowskich

Grób Bukowskich

Grób Bukowskich

Grób Hessów z secesyjną mozaiką

Grób Hessów z secesyjną mozaiką

Grób dr. Jana Michejdy

Grób dr. Jana Michejdy

Grób dr. Jana Michejdy - detal

Grób dr. Jana Michejdy - detal

Nagrobek Ząbków

Nagrobek Ząbków

Grób rodziny Jedków

Grób rodziny Jedków

Grób rodziny Jonkischów

Grób rodziny Jonkischów

Grób rodziny Jedków

Grób rodziny Jedków

Grób Filasiewiczów

Grób Filasiewiczów

Grób rodziny Rampelt, Reder, Monn

Grób rodziny Rampelt, Reder, Monn

Grobowiec na wysokiej piaskowcowej obudowie, w całości z czarnego, szlifowanego granitu. Powstał przed I wojną światową i do dziś należy do rodziny Konczakowskich. Nagrobek sygnowany J. Becke – firma kamieniarska z Morawskiej Ostrawy.

Rodzina Konczakowskich, przybyła do Cieszyna z Oświęcimia. Specjalizowali się w handlu wyrobami metalowymi zaś Brunon Konczakowski zasłynął jako znawca i kolekcjoner broni, współpracujący z Muzeum Wojska Polskiego, Wawelem, posiadacz największego w Polsce prywatnego muzeum broni.

Grobowiec z wysokim krzyżem ustawionym na wielostopniowym, wysokim postumencie, o który opiera się wysoka postać zrozpaczonej kobiety załamującej ręce. Obok na postumencie ułożona róża. Nagrobek z czarnego granitu, postać i róża z brązu (patynowanego). Nagrobek z początku XX w. należy do Rodziny Bukowski. Wykonany został przez firmę kamieniarską z Morawskiej Ostrawy J. Becke.

Grobowiec piaskowcowy z wysoką płytą nagrobną w formie prostego portalu wejściowego, flankowanego segmentowymi kolumnami, na których oparte jest proste, płaskie nadproże (najprawdopodobniej wtórne). We wnętrzu portalu ściana na której w górnej części znajduje się mozaika z przedstawieniem Chrystusa, poniżej napisy. Po bokach, na wysokich prostych postumentach, stawiono kwadratowe latarnie metalowe. Całość ma charakter secesyjno - modernistyczny.

Grobowiec z czarnego i szarego granitu wykonany został w stylu modernistycznym. Nagrobek w formie szerokiego obelisku z dwoma niższymi filarami po bokach, dekorowanymi symbolami krzyża w górnej części. Przed słupami, na postumentach stoją dwie latarnie metalowe. Napis na płycie - „dr Jan Michejda, adwokat krajowy, prezes Izby Adwokackiej, Poseł na Sejm Śląski i do Rady Państwa - prezydent byłego Rządu Krajowego, burmistrz miasta Cieszyna, komandor orderu Odrodzenia Polski 18 lipca 1853-14 maja 1927”. Nagrobek z końca lat 20-tych.

W poprzecznej alejce tego działu znajdują się interesujące groby z początku XX wieku.

Secesyjny nagrobek Rodziny Ząbków wykonany z piaskowca w formie masywnego ogrodzenia uzupełnionego metalowym płotkiem w kształcie korony cierniowej, charakteryzuje się wysokim obeliskiem - ścianą, z której wyłania się postać Chrystusa. Stella oraz ogrodzenie dekorowane są motywem korony cierniowej o stylizacji secesyjnej.

Trójczłonowy, wielokondygnacyjny nagrobek, w części centralnej zwieńczony wysokim krzyżem. Boki podstawy zakończone są wolutami i słupkami, na których wygrawerowano znaki – emblematy zawodowe zmarłych: cyrkiel, linijka kreślarska i ekierka architekta. Opłocenie stanowią wysokie, metalowe słupki o bogatej formie kandelabrów, zakończonych pękami kwiatowymi. Słupki frontowe zakończone są puklowanymi gazonami i połączone masywnymi łańcuchami. Na narożach umieszczone zostały metalowe kute lampy. Grób rodziny Jamróz należał pierwotnie do rodziny Jedków, która w 2 połowie XIX wieku była rodziną cieszyńskich budowniczych.

Grobowiec Jonkischów w obramowaniu z piaskowca, otoczony metalowym płotkiem. Nagrobek w kształcie urny ustawionej na niewielkim trójkątnym postumencie. Antoni Jonkisch był znanym budowniczym cieszyńskim, między innymi wybudował domy i kościół Sióstr Boromeuszek.

Urzżd Miejski, Wydziaż Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl