PRZEWODNIK » Cmentarz komunalny w Cieszynie »
Grób Hessów- Halskich
Grób Lewińskich
Grób L. Pokornego
Jeden z zachowanych starych krzyży żeliwnych odlewanych w hucie trzynieckiej
Jeden z zachowanych starych krzyży żeliwnych odlewanych w hucie trzynieckiej
Grobowiec z wysoką postacią zasmuconego anioła o cechach secesyjnych. Anioł z pochyloną głową ukrytą w wysokich, smukłych skrzydłach, stoi na postumencie rozszerzającym się na boki. Po obu stronach podstawy, obelisk ten jest wzmocniony odcinkami koła zdobnymi na grzbiecie motywem liści laurowych. Rzeźba wykonana została z piaskowca. Po II wojnie światowej, grób przykryty został płytą lastrykową i uzupełniony kamieniem brenneńskim. Napis Hess-Halscy. Franciszek Hess był wieloletnim drukarzem i kierownikiem Drukarni Wydawniczej w Cieszynie. Przed rokiem 1939 był pracownikiem wydawnictwa i drukarni Dziedzictwa bł. Jana Sarkandra.
Grobowiec z początku XX wieku to granitowy pomnik z krzyżem, kamienną obudową i metalowym, kutym ogrodzeniem z dwoma starymi lampami na kutych podporach. Grób rodziny Lewińskich, znanych fabrykantów odzieży i rzemieślników.
Grób ziemny z obramieniem w formie niskiej, kutej metalowej osłony. Pomnik z piaskowca, secesyjno - modernistyczny jest wysokim obeliskiem zwieńczonym szerszym półkolem, w którym umieszczono metalowy medalion z głową Chrystusa, napis zniszczony: Ludwik Pokorny.
Grób ziemny w głębi działu zdobi krzyż odlewany o ramionach wykonanych z ażurowej taśmy zakończonej bukietami róż. Na skrzyżowaniu ramion gloria i listwa z napisem INRI, pod nią postać Chrystusa z głową zwróconą ku niebu, pod Jego stopami owalne
tondo w szerokiej ramie kwiatowej z metrykami zmarłych. W podstawie figura Marii ujęta w podwójną ramę kwiatową.