PRZEWODNIK » Cmentarz komunalny w Cieszynie »
Groby i grobowce osób prywatnych - Dział I - III
Nagrobek działu II
Grób rodziny Hliśnikowskich i ks. J. Prutka - Honorowego Obywatela Miasta Cieszyna
Grób rodziny Seemann
Grób rodziny Seemann - detal
Grób Józefa Króla
Grób Józefa Króla - detal
Groby dziecięce
Groby dziecięce
Groby dziecięce
Groby dziecięce
Z niewielkiej liczby zachowanych starych nagrobków wybrano najbardziej charakterystyczne, zachowane w możliwie niezmienionej formie od czasu powstania, bądź związane od początku z tradycyjną, cieszyńską rodziną.
W dziale I i II dokonano już dość znacznych zmian własnościowych a zachowane do dziś stare nagrobki są dość mocno zarośnięte bluszczem, co uniemożliwia opis części nagrobkowej czy też rodzaju opłocenia.
Nagrobek z jasnego marmuru na podstawie piaskowcowej z 1904 roku. Składa się z dwupoziomowego obelisku w kształcie stojącego prostokąta, zwieńczonego mniejszym półkolem, w którym osadzona została metalowa płaskorzeźba głowy Chrystusa, pod nim zachowane pierwotne napisy wykonane wgłębnym ryciem i zaczernieniem wyrytych miejsc. Nad obeliskiem umieszczono równoramienny krzyż o ramionach zakończonych trójliściem, dolna część krzyża rozszerza się obejmując półkoliście podstawę krzyża. Napisy wykonane w języku polskim, nazwisko w części centralnej ujęte w ramkę zdobną delikatną roślinnością. Grób należał do rodziny Hliśnikowski.
Nagrobek z popielatego granitu nasadzony na wysokiej podmurówce piaskowcowej, na której obrzeżach zamocowany jest żelazny kuty płot znacznej wysokości. Symetrycznie kwatery płotu wypełnia zakomponowana w owalu wić roślinna z kutych liści i kwiatów. Narożne słupki, znacznie wyższe od pozostałych, zwieńczone są kutym pąkiem kwiatowym. Nagrobek stanowi trzyczęściowy postument, na którym stoi wysoki, prosty krzyż. Usunięto 2 metalowe, zwisające na wysokich podstawach lampy. Napis skuty częściowo lecz czytelny. Grób należał do rodziny bogatych kupców, Seemannów - właścicieli sklepu rzeźniczego przy ul. Głębokiej. Nagrobek jest importem wiedeńskim firmy Sommer & Weniger.
W rzędzie równoległym do głównej alei znajdują się ziemne groby dziecięce, które zdobione były alabastrowo-cementowymi figurkami dzieci i aniołków. Formy tych rzeźb powstały w końcu XIX wieku, a firma kamieniarsko-nagrobkowa Swarowskiego używała ich jeszcze w latach 30-tych XX wieku. Groby w ostatnich latach pozbawione zostały rzeźb. Pojedyncze egzemplarze podobnych rzeźb znajdują się w dziale II i IV.
Grobowiec z prostą marmurową płytą nagrobną i nagrobkiem w kształcie części portalu, zbudowanego z grupy kilku gładkich słupów, flankujących wąski otwór wejściowy. Między nimi zamocowana krata z ażurowym napisem „Józef Król 1882-1946” na płycie poziomej napis „swojemu profesorowi uczniowie”. Nagrobek zaprojektowany został w konwencji lat 30-tych.