Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram






Unia

eUrzżd - Elektroniczne Usżugi dla Mieszkażca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomożci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Listopad 2024
P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie



Strona pożwiżcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona pożwiżcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Szlaki spacerowe » Śladami Cieszyńskich Żydów »

I. Cieszyn

Śladami cieszyńskich Żydów. Mały przewodnik po żydowskich zabytkach Cieszyna i Czeskiego Cieszyna

 


      Cieszyn jest jednym z najstarszych miast na ziemiach polskich, szczyci się historią liczącą ponad tysiąc lat. Jego przeszłość jest przy tym skomplikowana i bardzo ciekawa, jako, że ściśle związana jest z dziejami wielu sąsiadujących krajów (Polski, Czech i Moraw, Austrii, Węgier, Niemiec). Kontakty te odbijają się w wieloraki sposób na historii i kulturze miasta, które można uznać za wspólne dobro wszystkich zamieszkujących miasto nacji. 
      Jednym z elementów bogatej i złożonej przeszłości Cieszyna są znajdujące się tu zabytki żydowskie. Dokumentują one, niestety w bardzo szczątkowej formie, obecność na tym terenie ludności wyznania mojżeszowego. Historia Żydów w mieście nad Olzą liczy kilkaset lat, ich dzieje były przy tym jeszcze bardziej skomplikowane niż losy innych grup narodowych (Polaków, Czechów, Niemców, Węgrów) zamieszkujących miasto. 

      Zwiedzanie żydowskich zabytków Cieszyna najlepiej rozpoczynać, jak zawsze, od cieszyńskiego rynku, który daje okazję do przypomnienia długiej historii Żydów w tym mieście. W centrum miasta znaleźć można wiele obiektów w ten, czy inny sposób związanych z historią Żydów w mieście. Np. w budynku przy ratuszu mieścił się znany sklep bławatny założony przez Barucha Grünbauma, prowadzony potem przez jego potomków. Kamienica na Rynku 17 (ob. PSS „Społem”) długie lata była własnością rodziny Spitzer, właścicieli renomowanej fabryki likierów. Przy sąsiedniej ul. Szerokiej w okresie międzywojennym mieścił się prywatny dom modlitwy ortodoksyjnego rabina Steinera. Jeszcze dalej, przy ul. Błogockiej działała w 20. latach XX w. fabryka czekolady „Dea”, będąca własnością Michała Śliwki i Marka Pipesa.

      Kierujemy się jednak w stronę wylotu ul. Menniczej, gdzie pod obecnym nr 4 znajduje się pierwszy obiekt w Cieszynie związany na dłużej z dziejami Żydów, tzw. Żydowski Dom. 

 


dalej >>

Urzżd Miejski, Wydziaż Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl