Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram






Unia

eUrzżd - Elektroniczne Usżugi dla Mieszkażca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomożci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Listopad 2024
P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie



Strona pożwiżcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona pożwiżcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Historia i tradycja » Dzieje miasta »

Okres Piastowski

Panorama Cieszyna, miedzioryt D. Meissnera z dzieła Sciographia cosmica, Norymberga 1637 r, ze zbiorów MSC,<br> fot. D. Dubiel

Panorama Cieszyna, miedzioryt D. Meissnera z dzieła Sciographia cosmica, Norymberga 1637 r, ze zbiorów MSC,
fot. D. Dubiel

J. Spyra
Z położonego u stóp zamku podgrodzia stopniowo wykształciło się wczesnośredniowieczne miasto, w XIII w. lokowane na prawie niemieckim z Lwówka Śląskiego. Po powstaniu ok. 1290 r. niezależnego księstwa cieszyńskiego miasto nadal się rozwijało, a jego centrum znajdowało się w okolicach dzisiejszego Placu Teatralnego. Ustrój miasta został dopełniony w 1374 r., kiedy Cieszyn otrzymał prawo magdeburskie, i w 1416 r., gdy cieszyński książę Bolko I nadał mieszczanom liczne przywileje. Historyczne centrum Cieszyna ukształtowało się ostatecznie w końcu XV w. Wtedy też miasto przeżywało okres rozkwitu. W XVI w. w Cieszynie (z przedmieściami) znajdowały się 262 domy, a mieszkało w nich prawie 2000 mieszkańców.
W połowie XVI w. książę Wacław III Adam przyjął protestantyzm jako wyznanie panujące w księstwie cieszyńskim, jego śladem poszła większość mieszczan. Jego syn i następca książę Adam Wacław w 1609 r. powrócił do kościoła katolickiego, jednak ostatni Piastowie nie angażowali się zbytnio w nawracaniu cieszyńskich poddanych na katolicyzm. Tocząca się w 1 połowie XVII w. wojna trzydziestoletnia dodatkowo niszczyła ich ziemie, nie oszczędziła także Cieszyna, który w 1645 r. został zajęty przez wojska szwedzkie. W 1653 r. wraz ze śmiercią księżnej Elżbiety Lukrecji skończył się okres piastowski w dziejach miasta.
• Okres Piastowski - więcej

Miasto Cieszyn rozwinęło się z położonego u stóp cieszyńskiego zamku podgrodzia, które na pocz. XIII w. zostało lokowane na prawie niemieckim z Lwówka Śląskiego. Nazwa Cieszyn występuje w źródłach po raz pierwszy w 1155 r.

• Św. Melchior Grodziecki synem mieszczanina cieszyńskiego?

W 1995 r. został kanonizowany przez papieża Jana Pawła II męczennik, ojciec jezuita, Melchior Grodziecki. Według tradycji i literatury przedmiotu urodził się on w szlacheckiej rodzinie Grodzieckich z Brodów żyjącej w XVI i XVII w. w księstwie cieszyńskim. Postacią Melchiora Grodzieckiego interesowało się już wielu badaczy, jednak pomimo duże liczby biogramów występują w nich liczne nieścisłości, a nawet różnice faktograficzne. Brak jest dotąd jego krytycznej biografii.


Urzżd Miejski, Wydziaż Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl