Historia i tradycja » Dzieje miasta »
Zamek fragm. Panoramy miedzioryt Le Rouge'a wg Meriana XVIII w. ze zbiorów MSC
J. Spyra
Już w V w. p.n.e. istniały na Wzgórzu Zamkowym ludzkie osady, a na przełomie X i XI stulecia to obronne miejsce nad Olzą stało się siedzibą granicznej kasztelanii państwa piastowskiego, a potem zamkiem gotyckim książąt cieszyńskich. Po wygaśnięciu dynastii Piastów w połowie XVII w. zamek w Cieszynie utracił swoje polityczne znaczenie, zawsze jednak zachował swoje centralną pozycję w mieście.
W 1653 r. właścicielami księstwa i zamku stali się Habsburgowie, którzy się nim nie interesowali, przez co popadł w ruinę. Dopiero w 1840 r. poniżej piastowskiego zamku wybudowano Pałac Myśliwski (tzw. dolny zamek) wraz z oranżerią, w której hodowano owoce południowe przeznaczone na cesarski stół. Po I wojnie światowej na zamku znalazły siedzibę różne instytucje państwowe.
•
Historia Góry Zamkowej
Zaznaczające się w krajobrazie Cieszyna wzgórze zwane zamkowym, ze smukłą gotycką wieżą i romańską rotundą uważa się powszechnie za najstarszą część miasta. Legenda mówi o założeniu Cieszyna w roku 810, lecz przeprowadzone na Wzgórzu badania archeologiczne wykazały jego wcześniejsze, wielowiekowe zasiedlenie.