Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram






Unia

eUrzżd - Elektroniczne Usżugi dla Mieszkażca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomożci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Lipiec 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie



Strona pożwiżcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona pożwiżcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

Narodowe Czytanie po cieszyńsku

2017-09-04

Statystyki czytelnictwa w Polsce nie napawają optymizmem – z badań prowadzonych przez Bibliotekę Narodową wynika, że 63 proc. respondentów nie przeczytało w 2016 roku ani jednej książki. Ogólnopolskie akcje, takie jak Narodowe Czytanie, mają ten stan rzeczy zmienić i zachęcić do lektury. Zainicjowana przez Prezydenta RP akcja zgromadziła w całej Polsce miłośników czytania, którzy wspólnie pochylili się nad „Weselem” Wyspiańskiego.

Wybór dramatu Wyspiańskiego Prezydent RP uzasadniał, powołując się na niepowtarzalny nastrój „Wesela”, wyjątkowych bohaterów dramatu, jego refleksyjność, ale też ironię i cięty język. Do akcji, jak co roku, przyłączył się również Cieszyn, gdzie na uczestników czekało wiele atrakcji: gra miejska, wykład na temat zwyczajów weselnych na Śląsku Cieszyńskim oraz oczywiście czytanie. Punktem kulminacyjnym wydarzenia była próba pobicia rekordu we wspólnym czytaniu na cieszyńskim Rynku.

W poszukiwaniu złotego rogu

Organizowana w Cieszynie co roku podczas wydarzenia gra miejska cieszy się sporym powodzeniem. W tym roku do udziału zgłosiło się 5 drużyn, a niektóre osoby przyjechały spoza Cieszyna. Uczestnicy wcielili się w role detektywów, szukając „złotego rogu” z dramatu Wyspiańskiego. Zadania nie były łatwe – jednym z nich było namówienie przypadkowych przechodniów do przeczytania fragmentu dramatu. Cel został osiągnięty – złoty róg odnaleziono!

Młoducha i żenich – na cieszyńskim weselu

Największym powodzeniem cieszył się wykład prof. Daniela Kadłubca pt. „Wesele na Śląsku Cieszyńskim” ilustrowany obecnością członków Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej w tradycyjnych strojach. W pełnym pasji, uzupełnionym śląskimi pieśniczkami wykładzie, profesor przywołał weselne rytuały o charakterze zabezpieczającym: „Młoducha czyli przyszła panna młoda miała mocno zawiązany fartuch, co zapewniało bezkolizyjny poród oraz cukier, by przez całe życie było jej słodko. Przed weselem groziła żenichowi warzechą, by się jej słuchał, a już przy ołtarzu miała przydeptać kawałek jego ubrania, by mieć go przez całe życie pod pantoflem”.

Punktualnie o 12:00 na cieszyńskim Rynku rozpoczęło się czytanie dramatu. Przy okazji nagrodzono również najstarsze egzemplarze „Wesela”, przyniesione przez uczestników. „Kolejna edycja Narodowego Czytania w Cieszynie udała się. Mam nadzieję, że w całej Polsce też, choć aura może do końca nie sprzyjała, ale czytelnicy jak zwykle dopisali. Bardzo się cieszymy!” – podsumowała dyrektor Biblioteki Miejskiej Izabela Kula.


Urzżd Miejski, Wydziaż Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl