Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram






Unia

eUrzżd - Elektroniczne Usżugi dla Mieszkażca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomożci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Grudzień 2024
P W Ś C P S N
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie



Strona pożwiżcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona pożwiżcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

„Lato z Radiem” w Cieszynie

2017-07-03

Najsłynniejsza wakacyjna audycja w Polsce – „Lato z Radiem” wyruszyła w letnią trasę, odwiedzając 20 miejscowości – w tym, w minioną sobotę - Cieszyn.
To impreza, której nikomu nie trzeba przedstawiać. Najlepsi wykonawcy, audycje na żywo na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia, niezapomniany sygnał „Polki Dziadek” i całe mnóstwo atrakcji.

Cieszyn wśród 20 miast Polski.
Cieszyn po Płońsku i Włocławku był kolejnym punktem koncertowej trasy Radiowej Jedynki. 1 lipca dla mieszkańców i gości zagrały podczas imprezy plenerowej na Stadionie Miejskim, nadając wydarzeniu wyszehradzki wymiar – zespoły z Czech, Słowacji, Węgier i z Polski. Na scenie zaprezentowała się, jako pierwsza Arka Noego, kierując swoje folkowo-rockowe nawiązanie do odbiorcy w każdym wieku. Następnie przed cieszyńską publicznością zaśpiewała znana i lubiana Halina Mlynkova z zespołem. O wspaniałą zabawę zadbali również kolejni artyści - słowacki Nocade - weterani sceny, którzy grają już od dwóch dekad i węgierska kapela Anna and the Barbie. O emocje na scenie zadbała również zjawiskowa Urszula z zespołem i przebojami, które budzą wciąż wśród publiczności ogromny entuzjazm. Wydarzenie prowadzili dziennikarze Radiowej Jedynki: Marta Januszewska i Roman Czejarek.
„Lato z Radiem” w Cieszynie to oprócz muzycznych wrażeń również mnóstwo atrakcji, które dla uczestników przygotowała Radiowa Jedynka zarówno na antenie, jak i podczas największej w Polsce letniej trasy koncertowej. Konkursy, niespodzianki, a nawet gra miejska Zdrapmania mająca na celu aktywację lokalnej społeczności, w której stawką stanowił rower Kross Flex 2.0 to tylko mała część tego, co się działo. Uczestnicy imprezy mieli okazję zobaczyć również emocjonujące widowiska iluzjonisty Macieja Pola oraz wyjątkowego programu kwartetu wokalno-rozrywkowego Szafa Gra.
- Możemy być dumni z faktu, że to Cieszyn stał się jednym z przystanków Radiowej Jedynki na trasie „Lata z Radiem”. Miasto bawiło się wspaniale. Atrakcji nie brakowało. Cieszy mnie szczególnie fakt, że to kolejne wydarzenie w naszym mieście, które skupia całe rodziny – od najmłodszych po starszych mieszkańców – podkreśla pan Mariusz, który na plenerową imprezę przyszedł wraz z córką, żoną i wnuczką.

Cieszyn w debacie.
O godz. 10.00 Radiowa Jedynka zaprosiła zainteresowanych tematyką na odbywającą się tego dnia w Teatrze im. Adama Mickiewicza w Cieszynie debatę pt.: "Współpraca w Grupie Wyszehradzkiej. Podsumowanie polskiej prezydencji". W spotkaniu udział wzięli: Ryszard Macura - Burmistrz Miasta Cieszyna, Vt Slovek - Starosta Miasta Czeski Cieszyn, prof. Csaba Gyrgy Kiss z Uniwersytetu Warszawskiego, dr Tomą Stray - Slovak Foreign Policy Association, dr Vit Dostl - Association for International Affairs z Czech oraz Jakub Groszkowski z Ośrodka Studiów Wschodnich. Debatę poprowadzi dr hab. prof. ISP PAN Adam Burakowski - dyrektor Biura Współpracy z Zagranicą Polskiego Radia.

Spotkanie rozpoczęło się dyskusją wokół książki prof. Csaby Kissa pt. „Powinowactwa Wyszehradzkie”. „Paradygmaty Grupy Wyszehradzkiej”, „Współpraca w Grupie Wyszehradzkiej – próba podsumowania dotychczasowych osiągnięć” i „Współpraca transgraniczna i regionalna w Grupie Wyszehradzkiej” – to główne tematy trzech paneli spotkań z udziałem zaproszonych gości. O wyzwaniach oraz korzyściach płynących z relacji partnerskich miast mówił podczas debaty Burmistrz Miasta Cieszyna, Ryszard Macura. – Współpraca naszych miast po roku 1990 jest niezwykle intensywna. Jej symbolem może być między innymi Święto Trzech Braci, które obchodzimy z Czeskim Cieszynem od 1991 r. W tym roku wspólnie obchodziliśmy jego XXVII edycję. Spoiwem, które powoduje, że jesteśmy sobie bliżsi, jest również współpraca w obszarze kultury i sportu. Przedsięwzięć pomiędzy naszymi miastami jest wiele – podkreślał gospodarz miasta.

Sobotnia debata było zarówno próbą podsumowania polskiej Grupy Wyszehradzkiej, jak również odpowiedzią na pytania zasadnicze – czym jest owa Grupa Wyszehradzka, przed jakimi wyzwaniami stoi i jak rysuje się jej przyszłość?

(Zadanie publiczne współfinansowane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w ramach konkursu Dyplomacja Publiczna 2017- komponent "Wymiar samorządowy i obywatelski polskiej polityki zagranicznej 2017:.)


Urzżd Miejski, Wydziaż Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl