Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram






Unia

eUrzżd - Elektroniczne Usżugi dla Mieszkażca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomożci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Listopad 2024
P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie



Strona pożwiżcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona pożwiżcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

Wernisaż wystawy na Rynku /fot. BSK

Wernisaż wystawy na Rynku /fot. BSK

Wernisaż wystawy na Rynku /fot. BSK

Wernisaż wystawy na Rynku /fot. BSK

Wernisaż wystawy na Rynku /fot. BSK

Wernisaż wystawy na Rynku /fot. BSK

Wernisaż wystawy na Rynku /fot. BSK

Wernisaż wystawy na Rynku /fot. BSK

Wernisaż wystawy na Rynku /fot. BSK

Wernisaż wystawy na Rynku /fot. BSK

Ojcowie nasi i bracia Polacy ewangelicy

2017-06-19

      14 czerwca na cieszyńskim Rynku, w plenerowym charakterze zaprezentowana została wystawa "Ojcowie nasi i bracia Polacy ewangelicy. Z albumu fotograficznego ks. Jana Stonawskiego".

      20 plansz stało się swoistym portretem zbiorowym polskiej społeczności ewangelickiej na Śląsku Cieszyńskim. Uwidocznieni na planszach ekspozycyjnych – reprezentanci w XIX i XX w. w istotny sposób wpływali na losy regionu, a w niejednym przypadku pozostawili także trwały ślad w historii Polski i innych krajów w różnych częściach świata.

      Pomysłodawczynią wystawy jest Barbara Michejda-Pinno, autorem Krzysztof Kleczek, a layout ekspozycji, przygotowanej w Książnicy Cieszyńskiej zaprojektowała Paulina Kosma. W albumie „Ojcowie nasi i bracia Polacy ewangelicy” miejsce znalazły 283 fotografie przedstawiające sylwetki ewangelików wyznania luterańskiego związanych ze Śląskiem Cieszyńskim. Nieznane są jednak dokładne okoliczności, czas powstania, jak również pochodzenie fotografii zamieszczonych w albumie.

      Wystawa, która gościć będzie na cieszyńskim Rynku przez cały wakacyjny okres, przygotowana została w oparciu o przechowywany obecnie w Bibliotece im. Tschammera przy Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Cieszynie album fotograficzny ks. Jana Stonawskiego.

      To jednak nie jedyna propozycja spotkania z historią. Z okazji Jubileuszu 500-lecia Reformacji Książnica Cieszyńska podjęła się przygotowania dwóch wystaw. W galerii Książnicy Cieszyńskiej 16 czerwca otwarta została ekspozycja zatytułowana „Dziedzictwo reformacji“, na której prezentowane są najważniejsze i najcenniejsze druki protestanckie zachowane w zbiorach biblioteki. Na zwiedzających czeka blisko 100 prezentowanych druków. Wszystkie prezentowane na wystawie "Dziedzictwo reformacji" pochodzą ze zbiorów Książnicy Cieszyńskiej. Ekspozycję, której autorami są Krzysztof Kleczek i Jolanta Sztuchlik, zwiedzać będzie można do 31 października 2017 r.

      - Z jednej strony przeżywamy rocznicę 500 lat Reformacji i z tego między innymi powodu odbywa się ta wystawa na cieszyńskim Rynku, ale z drugiej strony przygotowujemy się do obchodów Setnej Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej. Na pamiątkę tego wydarzenia, 19 października 2018 roku, w dniu kiedy powstała Rada Narodowa Księstwa Cieszyńskiego chcemy spotkać się tu, na cieszyński Rynku i podziękować swoją obecnością za bohaterów, za wolną Polskę, którą nam przynieśli i za wszystko co w naszym życiu dobre – podkreślał podczas wernisażu plenerowej wystawy Burmistrz Miasta Cieszyna Ryszard Macura, zachęcając do wyrażenia w ten sposób swojej żywej wdzięczności i kierując słowa uznania również na ręce pomysłodawców i organizatorów wystawy.

BSK


Urzżd Miejski, Wydziaż Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl