czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

9. Cieszyński FORTUNA Bieg za nami

2017-04-25

W niedzielę 23 kwietnia już po raz dziewiąty wystartował Cieszyński FORTUNA Bieg. Oficjalnego otwarcia zawodów, które zaliczane są do Pucharu Beskidów w biegach ulicznych razem z Półmaratonem Żywieckim i Biegiem Fiata - dokonał Ryszard Macura, Burmistrz Miasta Cieszyna.

Impreza, która co roku przyciąga ogromną rzeszę fanów biegania w tym roku zgromadziła w Cieszynie blisko 1200 uczestników z Polski, Ukrainy, Białorusi, Mołdawii, Czech, Słowacji i Kenii.

Zwycięzcą dziewiątej edycji Cieszyńskiego Fortuna Biegu został Silas Kiprono z Kenii, który pokonał dystans w 30 minut i 46 sekund. Zaledwie o włos od wygranej był jego rodak - Henry Kimboi (30:50), który w rywalizacji zajął drugie miejsce. Na miejscu trzecim uplasował się obywatel Ukrainy - Paweł Olijnyk, który dystans 10 kilometrów pokonał w czasie 31 minut i 8 sekund. Miejsce 6, z czasem 33 minuty i 47 sekundy wywalczył nasz rodak - Tomasz Janusz.

W klasyfikacji Open kobiet pierwsze miejsce zajęła Kenijka Betty Chepleting (34 minuty i 15 sekund). Tuż za nią na podium stanęła Ukrainka Swietlana Olijnyk (36 min. 47 sekund), brąz wywalczyła Izabela Kubiak (39 min. 40 sek.).

Najlepszym Cieszyniakiem 9. edycji Cieszyńskiego Fortuna Biegu został Grzegorz Wowry z czasem 38 minut i 22 sekundy. Natomiast najlepszą Cieszynianką okazała się Anna Halska, która przebiegła dystans 10 km w czasie 41 minut i 30 sekund.

Niezmiernie cieszy fakt, że nadolziański bieg łączy ludzi w różnym wieku. Najstarszym zawodnikiem tegorocznej edycji został 82-letni Jaroslav Gaman, który pokonał dystans w 1 godz. 9 min. 40 sek. Miano najstarszej zawodniczki uzyskała 65-letnia Renata Jakubowska, mieszkanka Bielska-Białej (49 min. 8 sek.).

W tym roku oprócz nagród w klasyfikacji generalnej oraz w kategoriach wiekowych, wręczone zostały nagrody w specjalnych kategoriach.

W kategorii „Najbardziej Rozbiegana Szkoła Cieszyna” zwyciężyła Szkoła Podstawowa nr 4. Natomiast Najbardziej Rozbieganą Szkołą Czeskiego Cieszyna została Zkladn ąkola a matesk ąkola . Tąn Konteąinec.

Puchar Dziekana Wydziału Artystycznego w Cieszynie Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w kategorii Student i Studentka, otrzymali: Matous Vrzala z Ostrawy (33 min. 22 sek.) oraz Izabela Piechaczek z MUKS SZS Cieszyn (43 min. 3 sek.).

W kategorii „9 zawodnik na mecie” nagrodę specjalną z racji dziewiątej edycji wydarzenia otrzymał Marcin Kubica z klubu Ks Sprintinov-8 Team. Natomiast 25. zawodnikiem na mecie został Dariusz Wilk, który otrzymał nagrodę specjalną ufundowaną przez 25. Bieg Fiat, który jest ostatnim biegiem z cyklu Pucharu Beskidów (odbędzie się 28 maja).

Organizatorami 9. Cieszyńskiego Fortuna Biegu byli: Miasto Cieszyn, Msto esk Tąn, Sprva elovch zazen, Szkolne Schronisko Młodzieżowe w Cieszynie, Agencja Sportu i Reklamy Andrzej Filipiak.

Zwycięzcom oraz uczestnikom zawodów gratulował Burmistrz Cieszyna Ryszard Macura, zapraszając na kolejną 10. edycję Cieszyńskiego FORTUNA Biegu.

Zwycięzcy w kategoriach wiekowych:
Mężczyźni
Kat. M16 – Silas Kiprono Too z Kenii (30 min. 46 sek)
Kat. M30 – Henry Kemboi z Kenii (30 min. 50 sek)
Kat. M40 – Mykhaylo Iveruk z Ukrainy (31 in. 48 sek.)
Kat. M50 – Jan Myśliwiec ze Ślemienia (37 min. 23 sekund)
Kat. M60 – Viktor Nedybaliuk z Ukrainy (37 min. 9 sekund)
Kat. M70 – Wojciech Kaptur z Wodzisławia Śląskiego (50 min. 13 sekund)

Kobiety
Kat. K16 – Betty Chepleting z Kenii (34 min. 15 sek)
Kat. K30 – Swietlana Olijnyk z Ukrainy (36 min. 47 sekund)
Kat. K40 – Magdalena Białorczuk z klubu Byledobiec (41 min. 6 sekund)
Kat. K50 – Bogusława Kupczak z klubu Halny Węgierska Górka (45 min. 35 sek.)
Kat. K60 – Renata Jakubowska (49 min. 8 sek.)

Kategoria Studenci:
Najlepszy student: Matous Vrzala z Ostrawy (33 min. 22 sek)
Najlepsza studentka: Izabela Piechaczek z MUKS SZS Cieszyn (43 min. 3 sek)

Kat. Najstarszy i najstarsza uczestnik biegu:
Najstarszy zawodnik biegu: Jaroslav Gaman ( 1 godz. 9 min. 40 sek)
Najstarsza zawodniczka biegu: Renata Jakubowska z Bielska Białej (49 min. 8 sek)

Lotna premia:
Kobiet: 1. Betty Chepleting, 2. Olijnyk Swietlana, 3. Izabela Kubiak
Mężczyzn: 1. Silas Kiprono Too, 2. Henry Kemboi, 3. Paweł Olijnyk

9. zawodnikiem na mecie był Marcin Kubica z klubu Ks Sprintinov-8 Team i otrzymał on nagrodę specjalną z racji organizowanego 9. Cieszyńskiego Biegu Fortuna. Natomiast 25. zawodnikiem na mecie został Dariusz Wilk, który otrzymał nagrodę specjalną ufundowaną przez 25. Bieg Fiat, który jest ostatnim biegiem z cyklu Pucharu Beskidów i odbędzie się 28 maja.

Od godziny 10.00 na trasie liczącej 2 km walczyli zawodnicy w biegach młodzieżowych. Przedstawiamy zwycięzców w poszczególnych kategoriach:

Dziewczęta 2004 i młodsze
Roksana Pastuszak z Jastrzębia Zdroju (8 min. 20 sek)
Chłopcy 2004 i młodsi
Filip Siekierka z Puńcowa (7 min. 41 sek)
Młodziczki 2002-2003
Karilina Sasynova z Czech (7 min. 2 sek)
Młodzicy 2002-2003
Szymon Lipiński (6 min. 57 sek)
Juniorki 1998-2001
Wiktoria Mołdrzyk z Cieszyna (7 min. 6 sek)
Juniorzy 1998-2001
Szymon Krywult z Bielska Białej (6 min. 38 sek)
Wszystkim zwycięzcom oraz uczestnikom biegu serdecznie gratulujemy!!! Już teraz zapraszamy za rok na 10 edycję Cieszyńskiego FORTUNA Biegu.