Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram






Unia

eUrzżd - Elektroniczne Usżugi dla Mieszkażca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomożci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Lipiec 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie



Strona pożwiżcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona pożwiżcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

Plakat 12 kampanii społecznej

Plakat 12 kampanii społecznej

Inwazja gryzoni – w Cieszynie nie do pomyślenia

2016-10-10

      Szczury to zwierzęta synantropijne, czyli takie, które muszą życ w sąsiedzwie człowieka. Na terenach bezludnych lub słabo zaludnionych nie spotyka się szczurów, bo to człowiek daje im mimowolnie pożywienie i schronienie.

      Przywędrowały do nas (lub przypłynęły) z Azji. I od momentu pojawienia się przysparzają nam wiele kłopotów. Nie dość, że przywlekły do Europy groźne choroby, takie jak dżuma, cholera, czarna ospa, żółtaczka czy tyfus, to na dodatek powodują znaczne straty materialne. W gospodarstwach rolnych zagryzają mniejsze zwierzęta, niepokoją te większe, a czasem nawet uśmiercają młode osobniki. Wyjadają zwierzętom paszę, zanieczyszczają ją odchodami.

      Ponieważ przez całe życie rosną im zęby, muszą cały czas je ścierać. A gryzą prawie wszystko: od drewna poprzez plastik, a skończywszy na betonie. Niszczą meble, obuwie, odzież, książki, wyjadają olbrzymie ilości produktów żywnościowych. Jeden szczur w ciągu roku zjada 18-35 kg pokarmu. Szczury są wszystkożerne, czyli są pantofagami. Najchętniej zjadają jednak pokarm pochodzenia zwierzęcego. Jedzą też padlinę, a gnijąca jest ich przysmakiem. Gdy brakuje mięsa, zjadają pokarm roślinny lub pochodzenia roślinnego.

      Preferują pokarm świeży, bardziej niż spleśniały i zatęchły. Lubią też wosk, mydło i plastik. Niezbędny do życia jest im też stały dostęp do wody (w przeciwieństwie do myszy, którym wystarcza woda zawarta w pokarmie). Stąd też szczury muszą opuścić swoje kryjówki w budynkach, aby się jej napić. Szczur śniady przemieszcza się w poszukiwaniu pokarmu na odległość 30-90 m od gniazda, szczur wędrowny – na odległość 13-30 m (mysz jest aktywna wokół gniazda w odległosci 4-5 m, rzadziej do 9 m).

      Z uwagi na zagrożenie epidemiologiczne i szkody, które wyrządzą w miejscu swojego bytowania, szczury powinny być eliminowane z naszego otoczenia. Jednak to bardzo trudni przeciwnicy. Ludzkość od wieków walczy z nimi na wiele sposobów. Jak dotąd nie znaleziono skutecznego środka na pozbycie się tych gryzoni. Szczury są sprytne, odważne, inteligentne, dobrze przystosowane do każdych warunków, odznaczają się niebywałą siłą rozrodczą i zdolnością do uodparniania się na działanie trucizn.

      Szczury są bardzo inteligentnymi gryzoniami, o strukturze kastowej. Są ostrożne, unikają nieznanych urządzeń, nowej karmy, szybko się uczą, odważnie stawiają czoło problemom otaczającego świata i są gotowe do walki na śmierć i życie, gdy poczują się zagrożone. Szczury, podobnie jak myszy, są najbardziej aktywne o zmierzchu i nocą. Preferują życie w ciemności, nie widzą ostro, nie widzą też kolorów. Ich świat ma barwę odcieni szarości. Mają za to dobrze rozwinięty zmysł dotyku. Są tigmotaktyczne – muszą wyczuwać kontakt z boczną powierzchnią, stąd zwykle widzimy je przemieszczające się wzdłuż ścian.

      Również węch mają bardzo dobrze rozwinięty. Przydaje im się w odnajdywaniu pożywienia, identyfikacji członków stada, wykrywaniu wroga i wyczuwaniu zagrożeń oraz rozpoznawaniu ścieżek i granic terytorium. Szczury lubią zapach wszystkich pokarmów spożywanych przez ludzi. Znają i są przyzwyczajone do zapachu człowieka. Mają również dobrze rozwinięty zmysł smaku i potrafią wykryć w pożywieniu niektóre substancje już w bardzo niskim stężeniu.

      Jak większość gryzoni, szczury żyją w dużych grupach społecznych. Zwykle w takiej kolonii ustala się pewna hierarchia. Znajomość reguł, jakie obowiązują w takiej grupie społecznej, jest pomocna w ograniczaniu szczurzych populacji.

      Zanim jednak będziemy zmuszeni przystąpić do walki z tymi gryzoniami za pomocą środków chemicznych, zadbajmy o to, by szczury nie miały łatwego życia w naszym sąsiedztwie. Przede wszystkim nie zapewniajmy im łatwego dostępu do pokarmu. Nie dokarmiajmy zwierząt w pobliżu domów, gdyż niezjedzona karma wabi szczury. Nie wyrzucajmy resztek kuchennych na kompost, bo wtedy staje się on idealną stołówką dla szczurów. Nie wyrzucajmy resztek pożywienia do zlewu czy muszli klozetowej. Stamtąd przecież resztki pokarmu trafiają do kanalizacji, która nie zawsze jest szczelna i staje się doskonałym środowiskiem życia szczurów. Warto również zadbać o otoczenie wokół nieruchomości. Wysoki standard higieny i utrzymywanie porządku w budynku i jego otoczeniu wraz z odpowiednimi środkami ochronnymi mają bowiem podstawowe znaczenie w zapobieganiu i ograniczaniu szkodników.

Uwaga!
      Mając na uwadze informacje od mieszkańców dotyczące lokalnego zwiększenia się populacji gryzoni na terenie miasta, Burmistrz Miasta Cieszyna przypomina o obowiązku przeprowadzenia deratyzacji w okresach od 1 do 30 marca i od 1 do 31 października oraz w każdym momencie pojawienia się gryzoni. Obowiązek ten wynika z zapisów regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Cieszyn, przyjętego uchwałą Rady Miejskiej Cieszyna Nr XXVII/146/15 z dnia 30 grudnia 2015 roku (Dz. Urz. Woj. Śl. z 2016 r. poz. 348), jak również z zapisów art. 22 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (tekst jednolity: Dz. U. z 2013 r. poz. 947 z późn. zm.). Jednocześnie Burmistrz Miasta Cieszyna zwraca się z apelem o utrzymywanie w czystości miejsc gromadzenia odpadów komunalnych (wiat, altan, pomieszczeń gospdarczych) i zabezpieczania ich przed gryzoniami. Miejsca te, jako potencjalne miejsca żerowania gryzoni, powinny być w szczególny sposób zabezpieczane przed dostępem zwierząt.

Małgorzata Węgierek, Wydział OŚR


Urzżd Miejski, Wydziaż Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl