Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram






Unia

eUrzżd - Elektroniczne Usżugi dla Mieszkażca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomożci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Lipiec 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie



Strona pożwiżcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona pożwiżcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

Zróbmy miejsce pszczołom

2016-08-02

Jednym z najważniejszych czynników plonotwórczych jest dostateczne zapylenie kwiatów przez owady. Rośliny owadopylne stanowią 78 procent naszej flory. Ocenia się, że 1/3 produktów pochodzenia roślinnego spożywanych przez człowieka jest zależna bezpośrednio lub pośrednio od zapylenia przez owady. Najważniejszą i najliczniejszą grupę owadów zapylających stanowią błonkówki, a w szczególności owady pszczołowate z pszczołą miodną na czele.

Współczesne rolnictwo, chociaż tak bardzo zależne jeszcze od owadów zapylających, przyczynia się w znaczącym stopniu do ograniczenia ich populacji. Bezpośrednim zagrożeniem dla owadów są bowiem środki ochrony roślin, powszechnie używane w produkcji roślinnej. Corocznie w Polsce na skutek niewłaściwie prowadzonej ochrony roślin zatruwanych jest od 50 do 200 tysięcy rodzin pszczelich. Pszczoły są najczęściej zatruwane w czasie kwitnienia drzew owocowych w sadach, w okresie kwitnienia mniszka lekarskiego, podczas kwitnienia plantacji rzepaku, w trakcie stosowania środków ochrony roślin na kwitnące chwasty w uprawach ziemniaków czy zbóż, podczas kwitnienia plantacji malin.

Sposoby zapobiegania masowym zatruciom pszczół powinny być znane każdemu rolnikowi zajmującemu się produkcją roślinną. To przede wszystkim rolnik, wykonujący zabiegi z wykorzystaniem środków ochrony roślin, odpowiedzialny jest za masowe zatrucia owadów zapylających (na przykład poprzez stosowanie preparatów niezgodnie z zaleceniami producenta, niesprawnych opryskiwaczy, a przede wszystkim wykonywanie oprysku w niewłaściwej porze).

Dobrze więc się stało, że największa na polskim rynku firma przetwórcza nasion oleistych zaangażowała się w problem ochrony pszczół. Podejmowana po raz czwarty akcja Z Kujawskim pomagamy pszczołom t o o gólnopolski program edukacyjny. Jednym z zaplanowanych działań jest ogólnopolski konkurs dla społeczności lokalnych Zrób miejsce pszczołom, w ramach którego mieszkańcy całej Polski mogą zgłaszać na przygotowanej przez organizatora akcji platformie internetowej, stworzone przez siebie miejsca przyjazne pszczołom. Inicjatorzy akcji przyznają punkty najlepszym jakościowo miejscom.

Otrzymane punkty sumują się do ogólnej puli dla regionu (gminy). Trzy zwycięskie jednostki administracyjne otrzymają nagrodę w postaci interaktywnej przestrzeni poświęconej pszczołowatym. Więcej o działaniach można przeczytać na stronie internetowej akcji www.pomagamypszczolom.pl.

Małgorzata Węgierek
Wydział OŚR


Urzżd Miejski, Wydziaż Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl