Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram






Unia

eUrzżd - Elektroniczne Usżugi dla Mieszkażca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomożci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Lipiec 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie



Strona pożwiżcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona pożwiżcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

Bezbłędny w obłędnym Cieszynie po raz siódmy

2016-05-16

„Ortografię można polubić, a nawet się z nią zaprzyjaźnić” – słowa te autorstwa profesora Witolda Taszyckiego stały się mottem tegorocznej, siódmej już edycji Cieszyńskiego Konkursu Ortograficznego „Bezbłędny w obłędnym Cieszynie”. Co więcej, 11 maja 2016 roku okazało się, iż grono przyjaciół tej poczciwej, choć przez wielu marginalizowanej już nauki o języku - wcale nie jest tak wąskie. Tego dnia bowiem w gmachu Szkoły Podstawowej Towarzystwa Ewangelickiego zjawiło się 27 uczniów, reprezentujących dziewięć cieszyńskich szkół podstawowych (w tym także i Szkołę Podstawową z Polskim Językiem Nauczania w Czeskim Cieszynie).

Punktualnie o 9.00 stanęli oni w szranki o tytuł bezbłędnego cieszynianina. Autorką tegorocznego dyktanda konkursowego była pani Aleksandra Błahut-Kowalczyk – poetka i teolożka, a także prawnuczka znanego działacza narodowego Śląska Cieszyńskiego, nauczyciela i poety – Jana Kubisza. Przeniosła ona obecnych w niezwykle refleksyjny spacer brzegami Olzy, podczas którego wspomnienia i przeżycia indywidualne oraz rodzinne mieszały się z wydarzeniami historycznymi dotyczącymi tego regionu. Być może niejeden z uczestników konkursu po raz pierwszy usłyszał wtedy o książce Pawła Hulki-Laskowskiego pt. „Księżyc nad Cieszynem”, będącej zapiskami z czasów drugiej wojny światowej.

A może poprzez dyktowany tekst łatwiej było im zrozumieć doniosłość wydarzeń z grudnia 2007 roku, kiedy to Polska weszła do strefy Schengen? Choć od tych pamiętnych chwil nie upłynęło jeszcze aż tak wiele czasu, to uczestnicy konkursu z pewnością wydarzeń tych nie pamiętają, gdyż mieli wówczas ledwo po kilka lat. Także i po dyktandzie reprezentanci cieszyńskich szkół podstawowych mogli zgłębiać wiedzę dotyczącą naszego regionu za sprawą prelekcji wspomnianej wyżej – pani A. Błahut-Kowalczyk, która tym razem skupiła się na postaci Jana Kubisza. Trzeba przyznać, iż – chociaż wykład ten odbywał się już w „luźniejszej”, bo pozakonkursowej atmosferze – uczniowie i ich opiekunowie z zapartym tchem słuchali tych ciekawych, a momentami i wzruszających opowieści.

Po słodkim poczęstunku w SPTE, a w oczekiwaniu na wyniki konkursu, uczniowie udali się do Książnicy Cieszyńskiej, gdzie zorganizowano dla nich pokaz konserwacji starodruków, połączony ze zwiedzaniem wystawy czasowej poświęconej chrześcijańskiemu dziedzictwu w kulturze i nauce polskiej.

Następnie, wczesnym popołudniem w sali sesyjnej cieszyńskiego Ratusza oczekiwano już na wyniki konkursu. Burmistrz Miasta – mgr Ryszard Macura, który objął to wydarzenie honorowym patronatem, osobiście pogratulował czworgu najlepszym uczestnikom, a wśród nich przede wszystkim Paulinie Panek z SPTE. Zwyciężczyni - oprócz gratulacji i drobnych upominków - otrzymała unikatowe pióro włodarza miasta ze specjalnym grawerem z nazwą „Cieszyn”. Pozostałe lokaty zajęli kolejno: Emilia Gałuszka (KSP), Anna Łukasiak (SP nr 6) oraz Łukasz Wesołowski (SPTE). Z kolei w klasyfikacji drużynowej na pierwszym miejscu uplasowała się Katolicka Szkoła Podstawowa im. Świętej Rodziny (w składzie: E. Gałuszka, T. Iwanek, A. Iskrzycka), zaś na drugim – SP nr 6 (w składzie: A. Łukasiak, M. Stoszek. A. Sembol).

Mamy nadzieję, że zarówno przygotowanie do konkursu, a także zmagania z dyktowanym tekstem, jak i pozostałe atrakcje tego dnia wzbogacą uczniów nie tylko o nowe wiadomości ortograficzno-interpunkcyjne, ale przede wszystkim będą dla nich cenną lekcją o naszej Małej Ojczyźnie. Taki też cel przyświeca co roku organizatorom tej imprezy, czyli Szkole Podstawowej Towarzystwa Ewangelickiego oraz Biuru Promocji, Informacji i Turystyki tutejszego Urzędu Miasta. Już teraz organizatorzy snują plany na przyszły rok…

Katarzyna Krzempek-Ślezińska


Laureaci konkursu /fot. RK

Laureaci konkursu /fot. RK

Laureaci konkursu /fot. RK

Laureaci konkursu /fot. RK

Laureaci konkursu /fot. RK

Laureaci konkursu /fot. RK

Podczas pisania dyktanda /fot. RK

Podczas pisania dyktanda /fot. RK

Aleksandra Błahut-Kowalczyk /fot. RK

Aleksandra Błahut-Kowalczyk /fot. RK

Aleksandra Błahut-Kowalczyk /fot. RK

Aleksandra Błahut-Kowalczyk /fot. RK


Urzżd Miejski, Wydziaż Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl