Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram






Unia

eUrzżd - Elektroniczne Usżugi dla Mieszkażca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomożci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Lipiec 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie



Strona pożwiżcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona pożwiżcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

Plakat 7 kampanii społecznej

Plakat 7 kampanii społecznej

Uczniowie sprzątali dzikie wysypiska.

Uczniowie sprzątali dzikie wysypiska.

Uczniowie sprzątali dzikie wysypiska.

Uczniowie sprzątali dzikie wysypiska.

Uczniowie sprzątali dzikie wysypiska.

Uczniowie sprzątali dzikie wysypiska.

Uczniowie sprzątali dzikie wysypiska.

Uczniowie sprzątali dzikie wysypiska.

Nie do pomyślenia, ale niestety do zobaczenia w Cieszynie: Dzikie wysypiska

Wydawać by się mogło, że od 1 lipca 2013 r., czyli dnia wprowadzenia nowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi, w Cieszynie problem dzikich wysypisk powinien raz na zawsze „zniknąć”. Niestety, wwielu zakątkach Cieszyna – w lasach, w korytach rzek i potoków, pod przysłowiowym „krzokiem” – wciąż można natrafić na wyrzucone worki pełne śmieci, opony samochodowe, stare telewizory, meble czy lodówki.

Dlaczego tak jest? Przecież zarówno mieszkańcy domów jednorodzinnych, bloków, kamienic oraz właściciele przedsiębiorstw zarówno tych dużych, jak i małych, objęci zostali nowym system gospodarowania odpadów komunalnych i w zamian za wnoszoną do budżetu miasta obowiązkową opłatę, mogą pozbywać się odpadów komunalnych wystawiając je w kubłach przed nieruchomościami, jak i samodzielnie dostarczając do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych przy ul. Motokrosowej. Pozostaje mieć nadzieję, że dzikie wysypiska to nie kwestia... przyzwyczajenia i źle rozumianej tradycji!

Faktem jest, że wyrzucone byle gdzie śmieci niszczą przyrodę i szpecą nasze miasto!

DZIKIE WYSYPISKA - STATYSTYKA
Miejski Zarząd Dróg w Cieszynie na bieżąco usuwa dzikie wysypiska śmieci znieruchomości będących własnością gminy. Liczba sprzątanych miejsc i liwkidowanych wysypisk oraz masa zebranych śmieci co roku wzrasta. W 2013 r. zlikwidowano 6 dzikich wysypisk, z których zebrano 1,8 ton odpadów, w2014 r. – 7, na których „zgromadziło się” 1,94 ton śmieci, natomiast w zeszłym roku uprzątnięto 14 wysypisk, usuwając aż 4,4 ton śmieci! Trochę wstyd, nieprawdaż?

AKCJA - EDUKACJA
Cieszyn mierzy się z problemem dzikich wysypisk śmieci m.in. organizując cykliczne akcje sprzątania miasta. Co roku w trzeci weekend września, Wydział Ochrony Środowiska iRolnictwa Urzędu Miejskiego w Cieszynie koordynuje cieszyńską odsłonę akcji „Sprzątanie Świata”. Celem akcji jest promowanie nieśmiecenia, ograniczenie powstawania odpadów oraz kształtowanie prawidłowych postaw dotyczących gospodarowania odpadami, ale przede wszystkim – posprzątanie wszystkich odpadów, które zdołaliśmy w naszym otoczeniu „odłożyć”, czyli po prostu byle gdzie wyrzucić. W akcji biorą udział uczniowie cieszyńskich szkół (podstawowych, gimnazjalnych, średnich), dla których „Sprzątanie Świata” stanowi niezwykle praktyczną i pouczającą lekcję poszanowania środowiska przyrodniczego.

Dzięki szkołom biorących udział w akcji, co roku różne zakątki Cieszyna „uwalniane” są od sterty śmieci pozostawianych wrowach, w lasach, nad potokami, w parkach czy na skwerach. Szkoły i nauczyciele wykazują duże zaangażowanie w realizację akcji, co odzwierciedla poniższe zestawienie:

2013 rok
szkoły podstawowe: 7 szkół, 585 uczestników
gimnazja: 3 szkoły, 175 uczestników
szkoły średnie: 4 szkoły, 107 uczestników

2014 rok
szkoły podstawowe: 8 szkół, 550 uczestników
gimnazja: 5 szkół, 196 uczestników
szkoły średnie: 2 szkoły, 100 uczestników

2015 rok
szkoły podstawowe: 8 szkół, 670 uczestników
gimnazja: 5 szkół, 222 uczestników
szkoły średnie: 3 szkoły, 125 uczestników


W tym roku, w dniu 22 kwietnia 2016 r. w ramach obchodzonego Dnia Ziemi, uczniowie Gimnazjum nr 1 w Cieszynie wzięli udział w akcji „Posprzątajmy Bobrówkę!”. Akcja prowadzona była na odcinku od dawnego młyna przy ul. Frysztackiej do budynku stacji benzynowej przy ul.Stawowej. Uczestniczyło w niej łącznie 110 gimnazjalistów, „uzbrojonych” w worki irękawiczki. Efekt końcowy był tyleż zadowalający, co zawstydzająco wysoki – łącznie zebrano 880 kg śmieci, co niestety niezbyt dobrze świadczy o mieszkańcach Cieszyna, upatrujących w korycie Bobrówki najlepsze miejsce do pozbycia się swoich śmieci.

Wszystkim uczniom i ich opiekunom, którzy od lat własnoręcznie sprzątają nasze miasto, należą się od wszystkich mieszkańców Cieszyna serdeczne podziękowania!

Realizowane akcje sprzątania mają przede wszystkim wymiar edukacyjny i skupiają się na tym, aby najmłodszym mieszkańcom naszego miasta uświadomić, jakie konsekwencje może mieć banalne wydawać by się mogło wyrzucenie papierka czy też butelki nie do kosza na śmieci, ale gdzie bądź. Należy jednak pamiętać i zwrócić wtym miejscu uwagę, że rozwiązanie problemu zaśmiecenia naszego otoczenia nie może polegać na tym, aby dzieci ze szkół sprzątały raz czy dwa razy w roku nasze lasy czy koryta potoków, a służby komunalne systematycznie likwidowały dzikie wysypiska. To przede wszystkim problem naszych codziennych zachowań i postaw – co sami robimy z naszymi śmieciami i czy będziemy mieli odwagę zwrocić uwagę tym, którzy wyrzucając śmieci nie do kubłów i pojemników, ale byle gdzie, wystawiając niezbyt chlubne świadectwo wszystkim cieszyniakom.


Urzżd Miejski, Wydziaż Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl