czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

8. Cieszyński FORTUNA Bieg

2016-04-27

Jak co roku w ostatnią niedzielę kwietnia po nadolziańskich ulicach Cieszyna i Czeskiego Cieszyna „ścigali” się biegacze z różnych krajów. Mimo niesprzyjających warunków atmosferycznych 8 edycja cieszyńskiego biegu okazała się rekordowa pod względem frekwencji. Do biegu łącznie zgłosiło się ponad 3500 zawodników, którzy w biegu młodzieżowym rywalizowali na dystansie 2 km, natomiast w biegu głównym konkurowali ze sobą na trasie 10 km, która składała się z dwóch pięciokilometrowych pętli.

Dzieci w biegu młodzieżowym podzielone były na 6 kategorii wiekowych, a start odbywał się w czterech grupach. Podobnie jak w latach ubiegłych cieszyńskie szkoły walczyły o miano „Najbardziej Rozbieganej Szkoły” i Puchary Burmistrza Miasta Cieszyna i Starosty Czeskiego Cieszyna. W przypadku szkół z Cieszyna tytuł ten powędrował do Katolickiego Gimnazjum im. Św. Melchiora Grodzieckiego, natomiast spośród szkół z Czeskiego Cieszyna najlepsza okazała się Zkladn ąkola a matesk ąkola . Tąn Konteąinec.

Start biegu głównego miał miejsce w samo południe. Na starcie nie mogło zabraknąć zawodników z Kenii i Ukrainy, w tym zeszłorocznego zwycięzcy i rekordzisty trasy kenijczyka Abela Kibet ROP. I to właśnie on jako pierwszy z czasem 29 minut 57 sekund pokonał linię mety. Za nim uplasował się jego rodak Henry Kemboi, który wyprzedził reprezentanta Ukrainy Pawela Olinyk. Wśród kobiet najlepsza okazała się Lilia Fiskovicz, zawodniczka z Mołdawii, która reprezentować będzie ten kraj na Igrzyskach Olimpijskich w Rio de Janeiro, pokonując całą trasę w 33 minuty 20 sekund, ustanawiając jednocześnie nowy rekord trasy wśród kobiet. Druga na mecie zameldowała się reprezentantka Kenii Christine moraa Oigo, a trzecia Simona Vrzalov z Czeskiego Cieszyna. Najlepszym Cieszyniakiem okazał się zawodnik MKS Centrum Dzięgielów/Olza Cieszyn Przemysław Gibiec, który w kategorii open zajął 14 miejsce. W biegu wystartowała również drużyna FORTUNY, głównego sponsora imprezy, która wspólnie pokonała całą trasę biegu.

Dzięki pacemakerom z grupy biegowej Beck skupina v eskm Tąn, biegacze mogli dostosować swoje tempo biegu pod określony czas, tj. 40 min, 50 min i 60 min. Ponadto dzięki pomocy wolontariuszy z cieszyńskiego Stowarzyszenia GramOLajf, którzy m.in. pomagali na trasie biegu oznaczając poszczególne jej kilometry, biegacze mieli możliwość kontrolowania przemierzanego dystansu. Dodatkowo pokonywanie kolejnych kilometrów przez uczestników biegu odbywało się przy akompaniamencie zespołów muzycznych. Na Moście Przyjaźni biegaczom przygrywała kapela góralska „Sarpacka” z Istebnej, zaś po czeskiej stronie przy Ośrodku Kultury „Strzelnica” zawodnikom umilał czas „Silesian Dixie Band”. W sumie bieg młodzieżowy ukończyło 1385 dzieci, natomiast w biegu głównym zostało sklasyfikowanych 1359 zawodników.