Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram






Unia

eUrzżd - Elektroniczne Usżugi dla Mieszkażca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomożci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Lipiec 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie



Strona pożwiżcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona pożwiżcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

Plakat 6 kampanii społecznej

Plakat 6 kampanii społecznej

Wypalanie traw zabija!

2016-04-12

Wiosna w pełni! W Lasku Miejskim spacerowiczów witają w pełni rozwinięte kwiaty cieszynianek wiosennych i zieleniejące łany czosnku niedźwiedziego, w parkach i ogrodach swoje krótkie, ale jakże intensywne „królowanie” rozpoczynają cieszyńskie magnolie.

Niestety, wiosnę wieszczą również połacie zeszłorocznej, suchej trawy, kuszącej co poniektórych, aby przyłożyć do nich zapałkę i mieć frajdę z pełzających wokół płomieni, zachłannie pochłaniających wszystkie te wysuszone i nikomu zdawałoby się nieprzydatne źdźbła, badyle i inne badziewie. Ot, taka to już nasza „tradycja”, że wiosnę witają pospołu ciepłe promienie słońca, piękne kwiaty, zieleniejące liście drzew i krzewów oraz wypalane trawy!

Wydawać by się mogło, że trudno znaleźć bardziej wyeksploatowany medialnie temat, niż od wielu lat regularnie powracające na łamach prasy drukowanej i internetowej, na falach radia i w telewizji, apele i przypomnienia o przyrodniczej szkodliwości i rolniczej bezsensowności – nie wspominając już o zagrożeniach zdrowia i życia ludzi – procederu wypalania traw. Jednak wciąż temat ten pozostaje aktualny, o czym najlepiej świadczą jakże niechlubne statystyki:
• w 2015 r. w całej Polsce odnotowano 82 802 pożary łąk i nieużytków rolnych (co stanowiło 45% wszystkich pożarów!), z których ponad połowa (blisko 44 000) miała miejsce w okresie wiosennym, czyli w marcu i w kwietniu;
• w wyniku pożarów łąk w ubiegłym roku w całym kraju śmierć poniosło 7 osób, a 141 zostało rannych!
• podczas akcji gaśniczych pożarów traw strażacy zużyli ponad 256 mln litrów wody, co odpowiada pojemności 68 basenów pływackich o wymiarach olimpijskich;
• spłonęło blisko 43 tys. hektarów , a szacunkowe straty wyniosły ponad 31 mln zł;
• w powiecie cieszyńskim jednostki straży pożarnej w 2015 r. interweniowały ponad 70 razy podczas pożarów w wyniku wypalania traw i nieużytków – to niby niewiele, ale ilość interwencji od 2013 systematycznie rośnie.

Aż 70% pożarów łąk i nieużytków to celowe podpalenia! Skala tego procederu dobrze ilustruje tezę, że jak człowiek na czymś się „zafiksuje”, to żadne rzeczowe, ideowe, tudzież emocjonalne argumenty tego nie zmienią. I jak nasi przodkowie uwierzyli, że płomienie pozwolą szybko „oczyścić” łąki z zeszłorocznej trawy, wypalą chwasty, a popiół glebę użyźni, to koniec – z pokolenia na pokolenie ciągnie się tradycja wiosennego podpalania łąk i nieużytków (a także jesiennego wypalania ściernisk).

Gdybyż to jeszcze wypalanie traw miało jakikolwiek przyrodniczy bądź agronomiczny sens, ale gdzie tam! Sucha trawa tylko z pozoru jest „martwa” – to przecież doskonałe miejsce, w którym kryje się masa zwierząt, od całkiem małych, jak rzesze owadów i innych bezkręgowców, poprzez sporych rozmiarów płazy (żaby, ropuchy), gady (jaszczurki, węże), aż po całkiem duże ssaki (krety, ryjówki, jeże, nornice, badylarki, a nawet zające czy lisy). W trawskach i badylach może także gniazdować sporo gatunków ptaków, ze skowronkiem i bażantem na czele. Czy potrzeba wielkiej wyobraźni i przyrodniczej wiedzy, aby domyślić się, co też się z tymi stworzeniami dzieje, kiedy jakiś „mądrala” podpali kawałek łąki?

Pełzające płomienie nie tylko trawią to, co żyje na powierzchni, ale ogrzewają glebę, co ma swoje negatywne skutki dla żyjącego w niej sporego grona istot żywych. Nawet chwilowy i działający tylko w kilkucentymetrowej, przypowierzchniowej warstwie gleby wzrost temperatury jest zabójczy chociażby dla żyjących w niej i jakże pożytecznych dżdżownic czy mrówek. Spalona trawa i inne rośliny, zamiast powoli rozłożyć się i użyźnić glebę, błyskawicznie „ulatniają się” w formie zanieczyszczeń gazowych i pyłowych w powietrze, bynajmniej nie poprawiając jego jakości. A masa chwastów i tak przetrwa ogień w formie nasion ukrytych w ziemi lub w postaci korzeni lub kłączy i dalej będzie sobie rosła. W efekcie wypalania łąk nie tylko niszczeje środowisko przyrodnicze, ale i spadają plony (średnio o 5-8%). Gdzież więc sens w upartym kontynuowaniu tej jakże nieciekawej tradycji?

Może „łąkowych” podpalaczy przekonają argumenty finansowo-karne? Warto bowiem pamiętać, że:
• „wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów” zabrania art. 124 ust. 1 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, a kto ten zakaz łamie – podlega karze aresztu albo grzywny (art. 131 pkt 12 tejże ustawy);
• ustawa z dnia 28 września 1991 r. o lasach w art. 30 ust. 3 stanowi, że „w lasach oraz na terenach śródleśnych, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu, zabrania się (…) w szczególności (…) wypalania wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych”;
• Kodeks wykroczeń w art. 82 3 i 4 precyzuje, że łamiącym powyższe zakazy grozi kara aresztu, nagany i grzywny (od 20 do 5 000 zł);
• z art. 163 Kodeksu karnego natomiast wynika, że „kto sprowadza zdarzenie, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób albo mieniu w wielkich rozmiarach, mające postać (…) pożaru (…) podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10”.

Jakby tego było mało, to wypalającym trawy rolnikom (a może raczej „rolnikom”) grożą również sankcje finansowe ze strony Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. Wypalanie traw jest sprzeczne z tzw. dobrą kulturą rolną i Kodeksem Dobrej Praktyki Rolniczej. Agencja może takiemu „ognistemu” rolnikowi zmniejszyć wysokość należnych wszystkich rodzajów opłat za dany rok o 3%. Sankcja ta jest określona indywidualnie przy każdym przypadku wypalania traw – w zależności od stopnia winy rolnika może być obniżona do 1% lub podwyższona nawet do 5% płatności obszarowych, a jeżeli ktoś uporczywie i celowo wypala trawy, to może zostać całkowicie pozbawiony dopłat obszarowych za dany rok.

Widząc płonące łąki i nieużytki oraz osoby wzniecające ogień, nie powinniśmy mieć żadnych obiekcji i wyrzutów sumienia, tylko łapać za telefon i dzwonić pod 112 lub 998 (Straż Pożarna), 997 (Policja) lub 986 (Straż Miejska) – to nie „kapusiostwo”, ale kwestia ochrony życia, zdrowia i mienia, a także naszego środowiska przyrodniczego!

Aleksander Dorda


W tekście wykorzystano materiały i informacje udostępnione przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Cieszynie oraz zamieszczone między innymi na stronach http://www.adp.org.pl/trawy/index.htm oraz http://www.kppsp.cieszyn.pl.


Urzżd Miejski, Wydziaż Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl