Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram






Unia

eUrzżd - Elektroniczne Usżugi dla Mieszkażca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomożci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Lipiec 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie



Strona pożwiżcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona pożwiżcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

"Chcę powiedzieć" na finiszu

2015-07-06

      Od października 2014 do czerwca 2015 roku realizowaliśmy projekt obejmujący pomocą rodziny, w których dzieci doświadczyły krzywdzenia, w formie zaniedbania, były świadkami lub ofiarami przemocy lub innych przestępstw. Działania w ramach projektu odbywały się w Centrum Profilaktyki Edukacji i Terapii Kontakt i miały na celu przede wszystkim udzielenie pomocy psychologicznej i prawnej tym dzieciom i ich rodzinom.

      Ideą naszego pomagania było i nadal jest wsparcie nie tylko samego dziecka, lecz także pomoc pozostałym członkom rodziny w zakresie ochrony dziecka przed kolejną traumą lub jej niszczącymi konsekwencjami. Podczas realizacji projektu spotykaliśmy się z dziećmi, które były skrzywdzone przez sprawców spoza rodziny, jak i doświadczały przemocy ze strony najbliższych. Dodatkowo dzieci objęte programem uczestniczyły w spotkaniach grupy wsparcia, a rodzice mogli wziąć udział w grupie dla rodziców.

      Rodziny z dziećmi, które padły ofiarą przestępstwa lub krzywdzenia, w ramach projektu, mogły skorzystać ze wsparcia psychologicznego i psychoterapeutycznego, a także uzyskać poradę prawną. Część zgłaszanych spraw do tej pory dotyczyła przestępstw w stosunku do dzieci, dlatego ważnym aspektem pomocy psychologicznej i prawnej było przygotowanie dziecka i rodziców do roli świadka w sądzie. Rodzice dzieci skrzywdzonych otrzymali porady prawne w zakresie postępowania w sytuacji przemocy, zyskali wiedzę na temat praw pokrzywdzonych, reprezentacji nieletniego w sądzie oraz form przesłuchań dzieci i młodzieży w Sądzie Rejonowym i Prokuraturze Rejonowej w Cieszynie.

      W sytuacjach, w których konieczna była natychmiastowa interwencja służąca ochronie dziecka krzywdzonego, często ofiary lub świadka przemocy domowej, udzielaliśmy schronienia w Powiatowym Ośrodku Wsparcia. Pobyt w nim umożliwił przerwanie sytuacji krzywdzącej dziecko i wzmocnił ochronę przed realnym zagrożeniem. Ponadto w ramach projektu Chcę powiedzieć trzydziestu specjalistów uczestniczyło w szkoleniu dotyczącym pomocy dziecku skrzywdzonemu i jego rodzinie oraz specjalistycznych superwizjach wspierających pracę profesjonalistów w trudnych sytuacjach.

      Dzięki dotacji w ramach programu Bezpieczne dzieciństwo Fundacji Dzieci Niczyje mogliśmy zwiększyć dostępność do bezpłatnej pomocy psychologicznej i prawnej dla rodzin, w których dzieci doświadczyły przemocy lub krzywdzenia. Projekt realizowany przez Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej Być Razem jest współfinansowany w ramach programu Bezpieczne dzieciństwo Fundacji Dzieci Niczyje.

Być Razem


Urzżd Miejski, Wydziaż Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl