Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram






Unia

eUrzżd - Elektroniczne Usżugi dla Mieszkażca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomożci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Lipiec 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie



Strona pożwiżcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona pożwiżcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

Marcela Janecka i Adrian Smolorz. /fot. Tomasz Wolff

Marcela Janecka i Adrian Smolorz. /fot. Tomasz Wolff

Nie chcemy zarabiać, ale zdobyć doświadczenie

2015-06-19

Rozmowa z Marcelą Janecką oraz Adrianem Smolorzem z klasy drugiej Liceum Ogólnokształcącego przy Szkole Organizacji i Zarządzania w Cieszynie, jednymi z kilkunastu uczniów, którzy prowadzą firmę PINazing.

Osiągnęliście ogromny sukces. Powiedzcie, jak się to wszystko zaczęło...
Adrian Smolorz:
Pomysł na naszą firmę wziął się tak naprawdę z obserwacji. Zauważyliśmy bowiem, że piny cieszą się ogromną popularnością wśród młodych ludzi, dlatego postanowiliśmy wyjść naprzeciw tym oczekiwaniom. Chcieliśmy wszystkich zaskoczyć, dlatego wymyśliliśmy osiem, nigdzie dotąd niespotykanych kolekcji.
Marcela Janecka: Są to na przykład kolekcja flower, w której zamykamy naturę, zamykamy zasuszone kwiatki pod folią; fashion – czyli ścinki materiałów tekstylnych; event&company, w której firmy mogą się promować; regionalne – promujące Śląsk Cieszyński czy każdy inny region w Polsce; w ofercie mamy także przypinki dla najmłodszych. Nowością są przypinki 3D, w której wykorzystujemy technikę quillingu. Ostatnio otrzymaliśmy zamówienie z Warszawy na wykonanie dwudziestu takich przypinek.

Jak to wszystko wygląda od strony technicznej? Wybijacie przypinki na imprezach, gdzie rozkładacie swoje stoisko, czy robicie to w zaciszu Szkoły Organizacji i Zarządzania, w której się uczycie?
A.S.:
Jest dowolność – możemy wybijać piny na miejscu, na każdym stoisku mamy piniarkę i gotowe wzory, dzięki obecności grafików na miejscu możemy zapronować klientowi taki wzór, jaki sobie zażyczy. Wykonujemy także zamówienia, w tym dla dużych firm. Wtedy pracujemy w szkole.

Dzięki zwycięstwu w Warszawie jedziecie do Berlina. Boicie się tego wyjazdu?
M.J.:
W ogóle nie boimy się tego wyjazdu, wręcz przeciwnie – jesteśmy dumni z tego, że w Berlinie będziemy reprezentować naszą szkołę, Cieszyn i tak naprawdę całą Polskę. Wyjeżdżamy 28 lipca i zostaniemy tam do końca miesiąca.
A.S.: Na miejscu mają się stawić przedstawiciele 40 krajów. Każdy zespół zaprezentuje swoje miniprzedsiębiorstwo. Konkurs będzie się składał z kilku etapów – zaplanowano ocenę naszego raportu i zdolności sprzedażowych, mamy mieć też indywidualną rozmowę z komisją.

W przyszłości pewnie pozakładacie własne firmy, skoro już teraz tak dobrze sobie radzicie. Wiążecie z tym swoją przyszłość?
A.S.:
To doświadczenie, które tutaj zdobywamy, dało nam fundament i możemy się rozwijać na przykład w działalności marketingowej. Wiążę przyszłość z tą branżą.
M.J.: Chciałabym skończyć studia pedagogiczne i pracować w przedszkolu, dlatego na pewno przydały się warsztaty, które zorganizowaliśmy dla przedszkolaków w Jastrzębiu-Zdroju i Skoczowie.

Ile zarobiliście do tej pory?
A.S.:
Zysk netto wynosi obecnie ponad 2000 złotych, z którego oczywiście odprowadzamy podatki.

Obecnie, czyli w tym miejscu, czy od początku istnienia firmy?
A.S.:
Od początku istnienia firmy. Taka kwota wynika z faktu, że tak naprawdę jest to gra edukacyjna, a my nie chcemy zarabiać, tylko zdobyć doświadczenie.

Rozmawiał: Tomasz Wolff


Urzżd Miejski, Wydziaż Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl