Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram






Unia

eUrzżd - Elektroniczne Usżugi dla Mieszkażca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomożci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Lipiec 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie



Strona pożwiżcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona pożwiżcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

Uroczystości oficjalnie otworzył burmistrz Cieszyna, Ryszard Macura. /fot. wot

Uroczystości oficjalnie otworzył burmistrz Cieszyna, Ryszard Macura. /fot. wot

Wśród dzieci największym powodzeniem cieszyły się czołgi. /fot. wot

Wśród dzieci największym powodzeniem cieszyły się czołgi. /fot. wot

Majowa lekcja historii

2015-05-08

Tego w Cieszynie jeszcze nie było. Podczas „Majówki z historią” na rynku pojawiły się czołgi. Ciężki sprzęt wojskowy przyciągnął najmłodszych, ich rodzice na pewno skusili się na pyszną grochówkę z kotła. – Mamy długi weekend, mamy 70. rocznicę walk o Śląsk Cieszyński.

Jeżeli przy tej okazji mieszkańcy uzupełnią wiedzę historyczną na temat swojego regionu, to będę się bardzo cieszył, bo cel został osiągnięty – mówił Krzysztof Neścior, założyciel Muzeum 4. Pułku Strzelców Podhalańskich, które wspólnie ze Stowarzyszeniem Samorządowym Ziemi Cieszyńskim oraz Urzędem Miejskim w Cieszynie zorganizowało majówkę.

„Majówka z historią”, która odbyła się w piątek 1 maja, to najlepszy dowód na to, że chcąc edukować w zakresie historii, nie można tego robić sztampowo, posługując się wyłącznie podręcznikami i suchymi datami i faktami. Dlatego wykład Grzegorza Kasztury na temat wydarzeń sprzed 70 lat dobrze komponował się z tym, co ogólnie działo się na cieszyńskim rynku.

– Przed 70 laty przez Śląsk Cieszyński przetoczyły się największe w jego historii działania wojenne. Od stycznia do maja 1945 roku trwały tutaj zacięte walki. Niemcy nie chcieli opuścić swych pozycji, ponieważ zależało im na Zagłębiu Ostrawsko-Karwińskim, gdzie lokowało się zaplecze gospodarcze dla armii niemieckiej – mówił, witając gości, burmistrz Cieszyna, Ryszard Macura.

Grzegorz Kasztura przyznał, że dokładnie 70 lat wcześniej, 1 maja 1945 roku, wojska Armii Czerwonej opanowały Skoczów. – Natomiast do Cieszyna dotarły 3 maja, z dwóch stron równocześnie: od północnego zachodu 81. Dywizja Strzelców i nacierająca od strony Skoczowa 237. Dywizja Strzelców. Można uznać, że obydwie zajęły Cieszyn równocześnie i zaczęły nacierać dalej za wycofującymi się w kierunku Moraw wojskami niemieckimi. W tych dniach zginęły pojedyncze osoby. Nie da się tego porównać z ciężkimi walkami, które w lutym toczyły się o Bielsko, Białą czy Strumień, a także w rejonie Pruchnej i Zebrzydowic – przyznał Kasztura, członek cieszyńskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego.

Jego wykład był jednym z wielu punktów „Majówki z historią”, zorganizowanej z okazji Święta Konstytucji 3 Maja. Dorośli oblegali tłumnie stoisko w grochówką, dzieci i wnuki ciągnęły ich w kierunku ciężkiego sprzętu. Bardzo podobały się polski czołg lekki 7TP oraz niemiecki czołg Panzerkampfwagen I. Te unikatowe egzemplarze dotarły nad Olzę z prywatnej kolekcji w Bielsku-Białej.

– Jak najwięcej takich imprez. To niecodzienny widok, dlatego nie ma się co dziwić, że przyszło dziś tak wiele osób – mówił mieszkaniec Cieszyna.

Do kotła z grochówką ustawiła się tak duża kolejka, że w pewnym momencie Krzysztof Neścior przypomniał starą zasadę obowiązującą w 4. Pułku.

– Weterani, kobiety w widocznej ciąży – proszę takie osoby puszczać do przodu – apelował miłośnik historii i tradycji.

Wot


Urzżd Miejski, Wydziaż Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl