czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

Cieszyńskie święto biegowe

2015-05-07

Za nami cieszyńskie święto biegowe. Jak ogromne jest to przedsięwzięcie świadczy fakt, iż w każdej kolejnej edycji do startu przystępuje coraz więcej biegaczy. Nie inaczej było i w tym roku. Do 7 edycji biegu zgłosiło się przeszło 1000 zawodników zarówno w biegu głównym jak i młodzieżowym co spowodowało, że w ostatnią niedziele kwietnia nadolziańskie bulwary wypełniły się miłośnikami tej jakże popularnej aktywności fizycznej.

W tym roku na biegaczy czekało wiele niespodzianek. Uczestnicy biegu na trasie mogli dostrzec tajemniczych kibiców, którzy w nietypowy sposób dopingowali biegaczy. Jak się okazało byli to studenci Instytutu Sztuki z Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie, którzy specjalnie na bieg przygotowali animację artystyczną.

Dodatkowo dzięki pomocy wolontariuszy cieszyńskiego Stowarzyszenia Gramolajf po raz pierwszy na trasie znajdowały się tabliczki oznaczające dany kilometr trasy. Ponadto tempo podczas biegu nadawali "pacemakerzy", którzy prowadzili biegaczy do mety w założonym czasie (40 min, 50 min, 60 min). To tylko nieliczne atrakcje jakie czekały na wszystkich tych którzy zdecydowali się wziąć udział w 7. Cieszyńskim FORTUNA Biegu.

Uczestnicy biegu głównego mieli do pokonania dwie pięciokilometrowe pętle, natomiast startujący w biegu młodzieżowym zmagali się ze sobą na dystansie 2 kilometrów. W tym roku bieg młodzieżowy rozgrywany był osobno w kategorii dziewcząt i chłopców. W kategorii open dziewcząt najlepsza okazała się zawodniczka 1. Beck Jablunkov- Karolna SASYNOV, która pokonała trasę w czasie 6 minut 37 sekund.

W kategorii open chłopców zwyciężył Adam GAURA (TJ TZ Trzyniec), który ukończył bieg z czasem 5 minut 26 sekund. Jak co roku w przypadku biegu młodzieżowego nie mogło zabraknąć nagrody dla najbardziej rozbieganej szkoły, która w tym roku powędrowała do Szkoły Podstawowej nr 4 z Cieszyna. Emocje jakie towarzyszyły kibicom podczas biegu młodzieżowego były tylko przedsmakiem tego co miało się wydarzyć w biegu głównym.

Informacja o zgłoszeniu się do biegu mocnych ekip z Kenii i Ukrainy elektryzowała kibiców od samego początku. Ponadto zgłoszenie się biegaczy z tych krajów gwarantowało zacięta rywalizację do samego końca. Każdy kto po cichu myślał o tym, że może paść rekord trasy, trafił w dziesiątkę.

Nowym rekordzistą trasy i zwycięzcą 7. Cieszyńskiego FORTUNA Biegu w kategorii open mężczyzn został Abel Kibet ROP z Kenii, który pokonał 10 kilometrową trasę w czasie 29 minut 22 sekundy poprawiający tym samym najlepszy dotychczasowy czas o 2 sekundy. Drugi na mecie zameldował się rodak zwycięzcy Silas Kiprono TOO (30 minut 4 sekundy), który wyprzedził reprezentanta Ukrainy Pavela VERECKIY (31 minut 23 sekundy).

Wśród kobiet z czasem 35 minut 13 sekund zwyciężyła zawodniczka z Ukrainy- Valentyna KILIARSKA, która wyprzedziła reprezentantkę Polski Ewę Kucharską (35 minut 18 sekund) oraz biegaczkę z Kenii- Hellen Jepkosgei Kimutai (35 minut 21 sekund).