Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram






Unia

eUrzļż½d - Elektroniczne Usļż½ugi dla Mieszkaļż½ca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomoļż½ci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Lipiec 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie



Strona poļż½wiļż½cona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona poļż½wiļż½cona kopercie ļż½ycia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

Co ciekawego wiosną nad Olzą podczas 17 Kina na Granicy?

2015-03-16

Drodzy Widzowie!

       Zachęcamy do rezerwowania akredytacji (z pakietem startowym obejmującym koszulkę, torbę i katalog) na naszej stronie. Można to zrobić do 9 kwietnia - wystarczy wejść na stronę: Akredytacje.

       Tyle formalności. A co nas czeka wiosną nad Olzą?

       Tegoroczne Kino Na Granicy (pamiętajcie, że nasz weekend majowy trwa sześć dni - od 28.04 do 3.05) to aż sześć filmowych spotkań z twórcami, dwa cykle tematyczne, przegląd czeskich, polskich i słowackich nowości, a także filmowe niespodzianki z Węgier i Ukrainy. Jak zwykle festiwalowe życie będzie się toczyć także poza salam kinowymi - w przerwach między seansami zapraszamy na plenerowe pokazy na Wzgórzu Zamkowym, koncerty, wystawy i spotkania literackie. I oczywiście nieformalne biesiady połączone z wymianą wrażeń. Bo tych na pewno nie zabraknie.

       W ramach tegorocznych RETROSPEKTYW spotkamy się z:

Katarzyną Figurą
       Zaczniemy od “Pociągu do Hollywood”, a dotrzemy do tytułów, dzięki którym “polska Marylin Monroe” mogła pokazać także wielowymiarowe, dojrzałe aktorstwo (m.in “Żurek” Ryszard Brylski, 2003 , “Ubu Król”, Piotr Szulkin, 2003). Dodatkowo Pani Katarzyna opowie o swojej filmowej podróży na spotkaniach z publicznością.

Emķlią Vįśįryovą
       Słowacką aktorkę zobaczymy m.in. w takich klasykach jak „A¾ pųijde kocour” (Vojtģch Jasnż, 1963) i „Pelķąky” (Jan Hųebejk, 1999). A 1 maja będzie okazja spotkać się z Panią Emlią na żywo.

Bolkiem Polķvką
       Jednym z najbardziej rozpoznawalnych i wszechstronnych czeskich aktorów, specjalistą od ról komediowych, dramatycznych i … komediodramatów. Mamy nadzieję, że uda się porozmawiać z Panem Boleslavem na żywo. Nie tylko o jego rolach filmowych (grał m.in w flmach Vģry Chytilovej, Vladimķra Michįlka, Jana Hųebejka), ale także o pantomimie.

Marcinem Kryszałowiczem
       Reżyserem głośnej “Obławy” i wyświetlanej niedawno w kinach “Pani z Przedszkola”. Ale także “westernu obscenicznego” pt. “Eukaliptus” i wielokrotnie nagradzanej etiudy „Coś mi zabrano”. W programie na ten rok mamy wszystkie 4 tytuły i osobiste spotkanie z twórcą.

Ludvķkiem Aśkenazym
       Pisarzem i scenarzysta urodzonym w Czeskim Cieszynie. Po jego teksty sięgali m.in. Jįn Kadįr i Elmar Klos („Tam na konečné”, 1957) czy rosyjska animatorka Swietłana Filippowa („Brut”, 2014).

Stanislav Pįrnickżm
       Reżyserem, scenarzystą, jednym z założycieli Wydziału Filmu i Telewizji bratysławskiej V©MU. Spotkanie z twórcą i pedagogiem poprowadzi jeden z jego uczniów - Martin Sulik.


Wiosną w cieszyńskich kinach obejrzymy też dwa CYKLE TEMATYCZNE:

STOKROTKI: KINO KOBET W KINEMATOGRAFI CZECHOSŁOWACKIEJ
       W tamtym roku przyjrzeliśmy się filmowej twórczości Polek, teraz czas na Vģrę Chytilovą („Sedmikrįsky”, 1966), Drahomķrę Vihanovą („Zabitį nedģle”, 1969) i Ester Krumbachovą („Vra¾da Ing. Čerta”, 1970).

STUDIO FILMÓW RYSUNKOWYCH W BIELSKU - BIAŁEJ
       To okazja, żeby poznać “dorosłą” twórczość najważniejszego polskiego studia animacji (m.in. filmy Zdzisława Kudły, Bronisława Zemana). Ale też radosna zabawa z bohaterami z dzieciństwa takimi jak Reksio czy Bolek i Lolek.


W programie filmowym czekają nas także:
       - nowości znad Wisły, Wełtawy i Dunaju
       - tradycyjny element węgierski
       - element ukraiński
       - bezpłatne plenerowe pokazy na Wzgórzu Zamkowym

Na muzycznej scenie zobaczymy i usłyszymy m.in:
       - ILLE (indie pop, CZ)
       - Tata Bojs (elektroniczny rock-pop, CZ)
       - Billy Barman (indie rock, SK)
       - The Abstinents (punk/jazz, PL)

       Wszystkich, którzy chcą uzupełnić filmowo-muzyczna dietę jak zwykle zapraszamy na wydarzenia towarzyszące - spotkania z autorką książki „Wanda Jakubowska. Od nowa” dr Moniką Talarczyk-Gubałą i z twórcą opracowania „Perełki i skowronki. Adaptacje filmowe prozy Bohumila Hrabala” Maciejem Robertem, a także na wystawę przygotowaną we współpracy ze Studiem Filmów Rysunkowych Bielsko-Biała.

Do zobaczenia po obu stronach Olzy!

Organizatorzy


Urzļż½d Miejski, Wydziaļż½ Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl