Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram






Unia

eUrzżd - Elektroniczne Usżugi dla Mieszkażca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomożci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Lipiec 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie



Strona pożwiżcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona pożwiżcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

fot. Marcelina Wróbel (Photography)

fot. Marcelina Wróbel (Photography)

fot. Marcelina Wróbel (Photography)

fot. Marcelina Wróbel (Photography)

Świet(l)ne historie

2015-01-28

       Projektanci, próbując opowiedzieć o swoich produktach, często tworzą technologiczne opisy, wymieniają użyte materiały, rozpisują procesy. Czasem jednak zdarza im się zdradzić, jak narodził się pomysł na daną formę. I te historie są o wiele ciekawsze… Aby je poznać, zapraszamy do Zamku Cieszyn na wystawę „Świet(l)ne historie”.

       „Bohaterki” wystawy, którymi są lamy, nie tylko przeganiają mrok, ale nierzadko budują nastrój, tworzą klimat danej przestrzeni, wprowadzają element humoru. Pełnią też dodatkowe funkcje. Kiedyś do pracy przy biurku, czy na kawiarnianych stolikach wystarczyło tylko źródło światła. Teraz niezbędne stało się także gniazdko elektryczne. Na wystawie można zobaczyć lampkę, łączącą jedno z drugim. Inny przykład to lampa słynnego japońskiego studia Nendo, która spaja w jedno wodę i światło.

       – Przy takiej lampie można zarówno poczytać w salonie, jaki i wziąć prysznic w łazience. Albo na odwrót – prysznic w salonie, a lektura w łazience – śmieje się Anna Zabdyrska, kuratorka wystawy. Osobną grupę tworzą lampy, wykorzystujące prosty pomysł – eksponują to, co zazwyczaj się ukrywa, czyli żarówki i kable. W tych projektach to właśnie żarówki i kable pełnią główną rolę. Projektanci lubią też bawić się z trójwymiarowością. Stąd pomysł na lampy, przypominające płaski rysunek w przestrzeni.

       Można też zobaczyć lampy inspirowane biżuterią, sznurami pereł, bohaterkami bajek i komiksowych historii, a nawet poczuć… bo jedno ze źródeł światła także pachnie. Każdy z prezentowanych na wystawie obiektów to osobna historia, także na temat materiałów, jak drewno, ceramika, szkło, ale i najróżniejsze tworzywa sztuczne – dlatego też lampa, przypominająca pałacowy żyrandol, jest lekka niemal jak piórko, bo kształt nadają specjalne membrany wypełnione powietrzem.

„Świet(l)ne historie” można oglądać w Zamku Cieszyn do 15 lutego. Informacje: www.zamekcieszyn.pl


Urzżd Miejski, Wydziaż Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl