Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram






Unia

eUrzżd - Elektroniczne Usżugi dla Mieszkażca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomożci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Lipiec 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie



Strona pożwiżcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona pożwiżcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

„Dizajn wprzestrzeni publicznej. Do pracy rodacy!”

„Dizajn wprzestrzeni publicznej. Do pracy rodacy!”

Miasto zamknięte nie rozwija się

2014-11-03

       O tym jak zmienia się przestrzeń publiczna, ponieważ inne są oczekiwania współczesnych użytkowników rozmawiali uczestnicy konferencji „Dizajn wprzestrzeni publicznej. Do pracy rodacy!”, organizowanej przez Zamek Cieszyn.

       Przestrzeni publicznej przyglądano się z perspektywy… pracy. – Konsekwencją epoki przemysłowej było wprowadzenie podziału na pracę i czas wolny, co przełożyło się na przestrzeń urbanistyczną z wydzielonymi strefami. Dzisiaj takie projektowanie jest niemożliwe i nieefektywne. Miasto jako system zamknięty nie rozwija się, bo nie może dostosować się do zmieniających się potrzeb mieszkańców – mówił Maciej Frąckowiak, socjolog związany z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza wPoznaniu. Innymi słowy: miasto musi być otwarte, czyli takie, w którym mieszają się funkcje. W tej samej przestrzeni można odpoczywać, ale i pracować, spotykać się ze znajomymi.

       Najlepszym zaś potwierdzeniem tego, czy określone rozwiązania architektoniczne są trafione, jest obecność ludzi w danym miejscu. „Ludzie głosują nogami – chodząc, siedząc i patrząc” cytował słowa Waltera Benjamina prof. Wojciech Kosiński z Politechniki Krakowskiej. Najlepiej, gdy mieszkańców wciąga się do wspólnego projektowania, pytając ich m.in. o role, jakie powinna pełnić dana przestrzeń. W ten sposób zaczęły się zmiany w Eindhoven – „małym mieście o kosmopolitycznej atmosferze”, o którym opowiadała Ingrid van der Wacht, project manager Capital D.

       Uczestnikom spotkania przedstawiono także konkretne pomysły, jakie są testowane we Wrocławiu, Miliczu, Czechowicach-Dziedzicach, Pradze i Bratysławie. Mowa była m.in. o wrocławskim projekcie Park’n’Targ, który jest połączeniem targu z miejscem wypoczynku, przestrzenią do pracy oraz ośrodkiem wydarzeń kulturalnych. Przykłady te można również zobaczyć na wystawie „Dizajn wprzestrzeni publicznej. Do pracy rodacy!” w Zamku Cieszyn, która potrwa do 7 grudnia.

Fot. O tym jak zmienia się przestrzeń publiczna, w której pracujemy opowiada wystawa „Dizajn wprzestrzeni publicznej. Do pracy rodacy!”.


Urzżd Miejski, Wydziaż Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl