Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram






Unia

eUrzżd - Elektroniczne Usżugi dla Mieszkażca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomożci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Lipiec 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie



Strona pożwiżcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona pożwiżcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

fot. Archiwum Zamku Cieszyn

fot. Archiwum Zamku Cieszyn

Zamiana świadomości

2014-10-10

       O zmianie myślenia producenta ikonsumenta oraz innym podejściu do materiałów mówili Zuzanna Skalska iZdzisław Sobierajski, którzy przyjęli zaproszenie Śląskiego Klastra Dizajnu.

       Zdzisław Sobierajski, przedsiębiorca, którego firma jest m.in. partnerem technologicznym Fundacji Rozwoju Kardiochirurgii wprogramie Polskie Sztuczne Serce, opowiadał podczas spotkania w Cieszynie o możliwościach wykorzystania materiałów kompozytowych w bardzo różnych dziedzinach życia. O tym, że jest to słuszny kierunek poszukiwań nie jest przekonana Zuzanna Skalska, która zajmuje się trendami, monitoruje rynek większości branż przemysłu, a swoją wiedzę wykorzystuje do budowania strategii marek iproduktów. Jej zdaniem nastała era mądrzejszego używania materiałów.

       Dlatego projektanci i producenci muszą odpowiedzieć sobie na kilka zasadniczych pytań. Pierwsze i najważniejsze z nich brzmi: czy rzeczywiście produkt, który planujemy wprowadzić na rynek jest niezbędny? Drugą kwestią jest wykorzystywanie istniejących i znanych materiałów w nowych rolach. Równie istotne jest takie ich stosowanie, by nadawały się do ponownego wykorzystania jako surowiec, by produkować jak najmniej śmieci. Jak podsumowała Zuzanna Skalska – firmy, przedsiębiorcy, projektanci muszą być nie tyle świadomi zachodzących zmian, co być gotowi na zmianę świadomości, czyli innego sposobu myślenia.

       Jednym z przejawów nowego myślenia jest odchodzenie od masowej produkcji na rzecz lokalnych wytwórców, naprawiania przedmiotów idawania nowego życia zużytym rzeczom. Natomiast w październiku Śląski Klaster Dizajnu wybiera się do Poznania na Targi Produktów iUsług dla Samorządów Lokalnych GMINA. Podczas targów na jego stoisku będzie można skorzystać zbezpłatnych konsultacji. Poprowadzą je eksperci zKlastra, którzy podpowiedzą jak kompleksowo zaprojektować przestrzeń imeble miejskie przyjazne mieszkańcom, atakże jak ożywić zdegradowane obszary miast.


Urzżd Miejski, Wydziaż Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl