Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram






Unia

eUrzżd - Elektroniczne Usżugi dla Mieszkażca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomożci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Lipiec 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie



Strona pożwiżcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona pożwiżcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

SPW „BYĆ RAZEM” docenionym laureatem programu grantowego Fundacji Banku

Działania Domu Matki i Dziecka „SŁONECZNIK” prowadzonego przez Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej „BYĆ RAZEM” w Cieszynie zostały docenione przez Fundację Banku Zachodniego WBK w programie Bank Dziecięcych Uśmiechów pt.: „CIEPŁE I PUCHATE – program wspierania rozwoju dzieci”, współfinansowanym ze środków Fundacji Banku Zachodniego WBK. Program ten został pozytywnie oceniony, realizowany będzie w pierwszym półroczu 2014 r.

Projekt opiera się na wyrównaniu różnic edukacyjnych i rozwojowych dzieci objętych opieką Stowarzyszenia poprzez zabawę, edukację szeroko rozumianą i aktywne formy spędzania czasu wolnego. Realizacja zaplanowanych w ramach projektu zadań pozwoli dzieciom rozwijać świadomość, potrzeby, talenty, a te będą zmniejszać stres związany ze szkołą, przedszkolem, nowym miejscem, grupą. Ograniczy to szufladkowanie dzieci i da możliwość równego startu.

Bezpośrednimi odbiorcami działań projektu są dzieci w wieku 1,5 do 8 lat, korzystające ze wsparcia Stowarzyszenia Pomocy Wzajemnej „BYĆ RAZEM”, w ramach Domu Matki i Dziecka „Słonecznik” oraz Powiatowego Ośrodka Wsparcia dla Osób Dotkniętych Przemocą w Rodzinie. Pośrednimi odbiorcami działań będą też rodzice dzieci biorących udział w projekcie, w szczególności kobiety samotnie wychowujące dzieci. Będą włączane w zajęcia oraz motywowane do indywidualnej pracy z dziećmi pomiędzy zajęciami.

Projekt rozpocznie się Balem dla Dzieci. Działania projektu opierać się będą na zabawie i edukacji wg metody „Klucza do uczenia się” w dwóch grupach wiekowych. Cechą zajęć jest rozwój trzech umiejętności: poznawczych, samoregulacji oraz komunikatywnych. Daje to możliwość zdobywania wiedzy o świecie, o sobie, o możliwościach i potencjale drzemiącym w każdym. Zajęcia są dostosowane do wieku dziecka, naturalnych możliwości emocjonalnych i rozwojowych. Dzieci zostaną objęte wstępną diagnozą i wybrane do odpowiedniego modułu. W ramach projektu odbędą się warsztaty, na których dzieci poznają techniki malowania, pracy z filcem, masą solną, stworzą „coś z niczego”, przygotują prace i wystawią podczas Pikniku Wakacyjnego, organizowanego co roku przez Stowarzyszenie Pomocy Wzajemnej „BYĆ RAZEM” w Parku Pokoju w Cieszynie.

Ważnym elementem zaplanowanych zajęć jest praca z logopedą. Zajęcia przyczynią się do poprawy wymowy dziecka, zwiększając skuteczność komunikacji i poprawiając relacje społeczne. Rodzice poznają i nauczą się jak pracować z dzieckiem, jego wymową poza zajęciami. Uzupełnieniem wszystkich zajęć będzie czytanie bajek przez rodziców i wolontariuszy. Będzie to rytuał dający możliwość wprowadzenia nawyku w rodzicach wspólnego czytania, poświęcenia czasu tylko dziecku, przyjrzeniu się jego trudnościom i otoczeniu go wsparciem. Najmłodsze dzieci spędzą czas razem z mamami na zajęciach wg metody W. Sherborne. Wszystkie realizowane zajęcia będą wspomagane pracą wolontariuszy, towarzyszeniu dziecku podczas nieobecności rodzica, otaczaniu opieką, realizowaniu zaleceń logopedy. Relacja z przebiegu programu dostępna będzie na stronach internetowych Stowarzyszenia Pomocy Wzajemnej „BYĆ RAZEM” - www.bycrazem.com oraz www.facebook.com/stowarzyszenie.bycrazem.
SPW "Być Razem"


Urzżd Miejski, Wydziaż Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl