Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram






Unia

eUrzżd - Elektroniczne Usżugi dla Mieszkażca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomożci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Lipiec 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie



Strona pożwiżcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona pożwiżcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

Włóczkowe graffiti

Zaczęło się od robótek na drutach. Potem Kathrin Stalder zobaczyła w Internecie pomysły jak wykorzystać wełnę do dodania koloru w przestrzeni publicznej. „Otuliła” włóczką kilka ulicznych lamp w Bazylei. A potem razem z grupą kilkudziesięciu mieszkańców „pokolorowała” 700 metrowy most.

– To naprawdę fantastyczny pomysł. Na drutach mogą robić wszyscy, młodzi i starzy, mniej i bardziej sprawni, kobiety i mężczyźni. To nic nie kosztuje, a nie było osoby, która na widok naszego mostu nie uśmiechnęłaby się. Tak, zdecydowanie robótki ręczne łączą ludzi i społeczności – opowiada Kathrin Stalder, która razem z Helen Halbeisen przywiozła włóczkowe graffiti do Cieszyna. Ich prace pojawiły się zamkowej Oranżerii i w jej najbliższym otoczeniu. Czarno-białe elementy włóczkowego graffiti to ich prezent dla Cieszyna, pozostałe kompozycje to dzieło: Heleny Wrzecionko, Barbary Maliny i Krystyny Podulki z Pracowni Rękodzieła Artystycznego w Domu Narodowym. Do akacji włączyły się również Urszula Pieczonka i jej mama. Ich prace są częścią wystawy „Wełną otulone”, przygotowanej przezMagdę Paluch-PasziZosię Sobczyńską. Przypomina ona, że wełna to nie tylko ciepły sweter czy szalik, ale niedoceniany ostatnio w Polsce materiał. A dzięki unikalnym właściwościom może świetnie sprawdzać się na przykład w projektowaniu wnętrz, czy architekturze.

Otwarciu wystawy, które miało miejsce podczas „Zaprojektuj Święta”, towarzyszyły warsztaty z wełną w roli głównej, m.in. PompoNOWO. Gościom z Bazylei udało się przekonać wiele osób – w gronie tym byli nawet panowie – że robienie na drutach nie jest ani skomplikowane, ani nudne. Już po raz drugi w Zamku można było uszyć sobie karpia. Partnerem warsztatów był Klub Gaja, namawiający Polaków do humanitarnego traktowania tych ryb. Tradycyjnie najmłodsi na warsztatach z Janiną Hławiczką piekli cieszyńskie ciasteczka. Ci, którym ta sztuka wychodzi już dużo, dużo lepiej wzięli udział w konkursie. Przedświąteczne spotkanie było też okazją do zobaczenia, kupienia i porozmawiania o Kalendarzu Beskidzkim 2014, któremu towarzyszy Kuchnia Śląska Cieszyńskiegoczyli wybór przepisów kulinarnych Emilii Kołder. O tradycjach pasterskich opowiadał Józef Michałek, a Agnieszka Ginkoczytała swoją książkę dla dzieci zatytułowaną „Tutlandia”. Wystawę „Wełną otulone”, a także włóczkowe grafitti można oglądać do 2 lutego.

Tekst i foto: Zamek Cieszyn


Urzżd Miejski, Wydziaż Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl