Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram






Unia

eUrzżd - Elektroniczne Usżugi dla Mieszkażca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomożci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Lipiec 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie



Strona pożwiżcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona pożwiżcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

fot. z archiwum organizatora

fot. z archiwum organizatora

Zakończyła się XIII edycja Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego 'O Złotą Wieżę Piastowską'

Organizatorzy, Oddział ZNP w Cieszynie i działający przy nim Nauczycielski Klub Literacki „Nawias”, trochę się obawiali, czy trzynastka nie przyniesie im pecha. Okazało się, że piękne słowo nie podlega przesądom. Wieża, jak popularnie mówi się o konkursie, choć trzynasta udała się nad podziw. Jednak impreza podsumowująca jaka odbyła się 23 listopada, tradycyjnie już w Sali Sesyjnej cieszyńskiego ratusza zgromadziła szeroką publiczność – trzeba było dostawiać krzesła.

Dopisali również oficjalni goście – starostwo i miasto, fundatorów nagród, reprezentowali Jerzy Pilch, wicestarosta oraz Mieczysław Szczurek, burmistrz Cieszyna. Ponadto obecni byli – Czesława Haczek, odpowiedzialna za oświatę w Zarządzie Powiatu, Stanisław Kubicius, przewodniczący Rady Powiatu, Beata Sabath, przewodnicząca Komisji Kultury Rady Powiatu. Władze miasta, poza burmistrzem, reprezentowali – Bolesław Zemła, przewodniczący Rady Miasta, Eugeniusz Raabe, przewodniczący Komisji Kultury, Sportu i Turystyki, a Delegaturę Kuratorium Oświaty z Bielska Białej Anna Olbrycht. Tak jak na poprzednich Wieżach stawili się też polscy nauczyciele z Zaolzia z Magdaleną Szwarz. Tak liczna obecność cieszyńskich osobistości świadczy o wadze , jaką miejscowe władze przywiązują do kultury oraz instytucji propagujących region.

W uroczystości uczestniczyli ponadto goście z Ukrainy przebywający w mieście z wizytą studyjną – Olga Czajka, główny metodyk koledżów województwa tarnopolskiego oraz dr Władymyr Kaluszka, dyrektor Koledżu Technicznego w Tarnopolu. Nie zabrakło też sympatyka Wieży, Karola folwarcznego, wójta gminy Hażlach.

Podsumowanie konkursu jest dla cieszynian od początku świętem słowa. Gości witała Kapela Zespołu Pieśni i Tańca Ziemi Cieszyńskiej wraz z solistami, Kornelią Kasprzak i Jerzym Fenderem pod dyrekcją Piotra Gruchela.

Poetycki montaż złożony z wierszy laureatów, przygotowany przez polonistkę Agatę Ogórek, zaprezentowała młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego im Antoniego Osuchowskiego w Cieszynie.

Szczególną atrakcją był występ 7.letniej Amelki Szuścik z Zebrzydowic, która ubrana w ludowy strój cieszyński brawurowo wykonała napisany przez mamę monolog w miejscowej gwarze. Historia jedynego jabłka z babcinej jabłonki, z którego po inwazji wnuków został na drzewie jedynie ogryzek, ubawiła słuchaczy do łez. Tradycją finałów wieży stała się prezentacja strojów regionalnych. Tym razem Jadwiga Lincer, szefowa cieszyńskich związkowców zaprezentowała strój koniakowski, a dr Anna Maria Początek reprezentująca Okręg Śląski wystąpiła w oryginalnym, jeszcze babcinym ubiorze pszczyńskim.

Wręczenia nagród i wyróżnień dokonali przedstawiciele fundatorów „pod dyktando” odczytującej protokół Marii Aulich, szefowej jury, redaktorki Głosu Nauczycielskiego, członkini Związku Literatów Polskich. Otrzymali je: Małgorzata Kierat ze Świętochłowic - Srebrna Wieża Piastowska (Złotej Wieży w tegorocznej edycji nie przyznano – cóż, pechowa trzynastka!), Jerzy Fryckowski z Dębnicy Kaszubskiej - Brązowa Wieża Piastowska, Stanisław Malinowski z Cieszyna - nagroda starosty cieszyńskiego za utwór pisany gwarą lokalną, Marian Makula z Rudy Śląskiej - nagroda burmistrza za tekst o Cieszynie, Grzegorz Słobodnik z Sosnowca - puchar prezesa ZNP, Adam Wierzbicki z Dłużek woj. lubuskie - nagroda prezesa Okręgu Śląskiego ZNP. Monika Michałek z Istebnej zgarnęła dwie nagrody – prezesa Oddziału ZNP w Cieszynie i przyznaną po raz pierwszy nagrodę jury im. Barbary Dziekańskiej, zmarłej w grudniu 2012 roku poetki i nauczycielki, dwunastokrotnej jurorki Wieży. Pamięć śp. pani Barbary i nieodżałowanej pamięci śp. Jana Chmiela uczczono prezentacją ich utworów. Szczególnie wzruszająco zabrzmiał z nagrania głos pana Jana recytującego swoje pisane w gwarze wiersze.

Wszystkim laureatom trzynastej Wieży serdecznie gratulujemy i zapraszamy do udziału w przyszłorocznej edycji konkursu, która zapowiada się jeszcze ciekawiej, gdyż organizatorzy myślą o pewnych zmianach regulaminowych jakie mają uatrakcyjnić konkurs. Do zobaczenia w Cieszynie za rok.

Tekst: Joanna Czajkowska


Urzżd Miejski, Wydziaż Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl