Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram






Unia

eUrzżd - Elektroniczne Usżugi dla Mieszkażca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomożci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Lipiec 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie



Strona pożwiżcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona pożwiżcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

Digitalizacja zbiorów Ksiąznicy Cieszyńskiej

Dobiega końca realizacja pierwszego etapu projektu „Digitalizacja zbiorów Książnicy Cieszyńskiej”, dofinansowanego w minionym roku przez Narodowy Instytut Audiowizualny w ramach Wieloletniego Programu Rządowego „Kultura+”. Za kwotę 118 221 zł Książnica nabyła serwer plików, na którym przechowywana i udostępniana będzie całość cyfrowych zasobów biblioteki, a ponadto zdołała zdigitalizować ponad 47 000 stron papierowych oryginałów. Pochodzą one z przechowywanych w Książnicy Cieszyńskiej 167 tytułów (568 roczników) gazet i czasopism wydanych na Śląsku Cieszyńskim do 1939 r.

Na wytworzone w wyniku digitalizacji komplety cyfrowych kopii składają się podlegające wieczystej archiwizacji źródłowe pliki TIFF oraz wyposażone w warstwę OCR publikacje użytkowe w formatach PDF i DjVu. Zgodnie z praktyką stosowaną w Książnicy, te ostatnie zawierają roczniki poszczególnych gazet i wyposażone są w systemy nawigacyjne, ułatwiające przemieszczanie się pomiędzy kolejnymi numerami danego rocznika. Warta podkreślenia jest wysoka jakość OCR, przekraczająca 90% trafności odczytu skopiowanych tekstów. Ponadto w ramach projektu dla wszystkich poddanych digitalizacji gazet przygotowano także mikrofilmy, ciągle jeszcze uznawane za najtrwalszy nośnik, na którym współcześnie zapisywane są kopie papierowych oryginałów.

W bieżącym roku Książnica Cieszyńska ponowiła starania o dofinansowanie realizowanego przez siebie procesu digitalizacji zbiorów, składając kolejny wniosek do programu „Kultura+”. Tym razem projekt biblioteki zyskał największą liczbę punktów spośród wszystkich 119 projektów złożonych do programu i uplasował się na… pierwszym miejscu całej, obejmującej 42 pozycje listy projektów, którym Narodowy Instytut Audiowizualny przyznał dofinansowanie. W przypadku Książnicy Cieszyńskiej wyniesie ono 188 249 zł, która to kwota w całości przeznaczona zostanie na kontynuację prac digitalizacyjnych. Przewiduje się, iż pozwoli ona na sporządzenie kopii blisko 82 000 stron, pochodzących z kolejnych 720 roczników 180 tytułów gazet i czasopism. Wraz z cyfrowymi kopiami wytworzonymi w bieżącym roku oraz w latach poprzednich, przede wszystkim w ramach projektu „Ochrona i konserwacja cieszyńskiego dziedzictwa piśmienniczego” sfinansowanego ze środków Mechanizmu Finansowego EOG, złożą się one na pełne cyfrowe archiwum przechowywanych w Książnicy Cieszyńskiej gazet i czasopism wydanych na Śląsku Cieszyńskim do 1939 r.

Przypomnieć warto, ze wytwarzane w ramach procesu digitalizacji cyfrowe kopie zbiorów Książnicy Cieszyńskiej udostępniane są w jej profilu w Śląskiej Bibliotece Cyfrowej (http://www.kc-cieszyn.pl/index.php/news,145/). Aktualnie zasób ten jest intensywnie poszerzany o cyfrowe kopie gazet i czasopism zdigitalizowanych w ramach tegorocznego projektu „Kultura+”.

Tekst i foto: Książnica Cieszyńska


Urzżd Miejski, Wydziaż Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl