Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram






Unia

eUrzżd - Elektroniczne Usżugi dla Mieszkażca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomożci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Lipiec 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie



Strona pożwiżcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona pożwiżcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

Jubileusz 45lecia TMO

W dniu 6 września cieszyńskie TMO obchodziło jubileusz 45 lecia swojego istnienia. Towarzystwo zostało bowiem założone przez inżyniera Pawła Maciejiczka w 1968 roku. Kolejny prezes TMO, Antoni Bukowski, pełnił swą funkcję przez rok, po czym zadania te przejął i z powodzeniem wypełniał przez lat 20 Adam Krzywoń. Ostatnie sześć lat na tym stanowisku pełni swe zadania Karol Kubecki.

W spotkaniu, które odbyło się z okazji jubileuszu, wzięli udział członkowie TMO oraz zaproszeni goście. Oprócz włodarzy miasta i powiatu, przedstawiciela posła Czesława Gluzy, dyrektorki Domu Narodowego, kierownictwa cieszyńskiego Wydziału Ochrony Środowiska uczestniczyli w nim zaproszeni goście. A byli to m. in. członkowie Związku Zahradkarzy w Nieborach, Towarzystwa Miłośników Ziemi Goleszowskiej i Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Bielsku Białej oraz działacz Koła Radiestetów Czesław Stuchlik. Nie zabrakło również zespołu muzycznego, którego występ uświetnił uroczystość.

Spotkanie, które miało miejsce w Domu Narodowym, otworzył prezes Towarzystwa Karol Kubecki. Przedstawił on historię działalności, zadania i dokonania Towarzystwa. Zasłużeni członkowie zostali uhonorowani dyplomami, książkami i okolicznościowymi statuetkami. Zaproszeni goście złożyli gratulacje i podziękowania za długoletnią działalność Towarzystwa na ręce prezesa Karola |Kubeckiego. Burmistrz naszego miasta Mieczysław Szczurek docenił działania członków TMO na rzecz upiększania miasta i regionu: szerzenie wiedzy na temat zdrowej żywności i stylu życia, dbałość o środowisko, upowszechnianie wiedzy i zachowań proekologicznych. Starosta powiatu Jerzy Nogowczyk składając podziękowanie i gratulując prezesowi podkreślił znaczenie pasji i zaangażowania członków TMO w upiększanie otoczenia które sprawiają, że świat staje się bardziej przyjazny. Do podziękowań włodarze miasta i powiatu dołączyli życzenia zdrowia, pomyślności i dalszej owocnej działalności. Odczytany został także list gratulacyjny posła Jerzego Gluzy, który nie mógł uczestniczyć w uroczystości jubileuszowej. Oprócz podziękowań za wysiłek i zaangażowanie w krzewienie wiedzy ogrodniczej znalazły się w nim życzenia dalszej pracy na rzecz upiększania miasta i regionu oraz zdrowia i wszelkiej pomyślności. Wieloletni prezes TMO, Adam Krzywoń z sympatią i zadumą wspominał minione lata działalności Towarzystwa. Wielu jego członków odeszło już z szeregów miłośników ogrodów, ale stale przybywają nowi pasjonaci. Wypada tu wspomnieć o średniej wieku członków Towarzystwa, którą można określić na 60 z dużym plusem. Co jest niezwykłe, to pogoda ducha i życzliwość cechujące wszystkich entuzjastów ogrodnictwa i ekologii.

Ze swej strony mogę dodać, iż znaleźli oni sposób na przedłużenie życia, zanim odkryli to amerykańscy naukowcy, profesorowie Jacek Szostak i Carol Greider . Otrzymali oni nagrodę Nobla w roku 2009 za pracę z dziedziny biologii molekularnej dotyczącą telomerów. Jasne się więc staje, że stosując się do zaleceń noblistów, zanim jeszcze nauka biologii molekularnej to udowodniła, członkowie cieszyńskiego TMO zasługują jak najbardziej na gratulacje. Będąc optymistycznie nastawionym do życia i uprawiając pożyteczne rośliny znaleźli receptę na zdrowie i długie życie. Praktycznym potwierdzeniem tej postawy są prezentowane w Domu Narodowym ekspozycje. Jak co roku, członkowie Towarzystwa zorganizowali wystawę ogrodniczą na której królowały owoce ich pracy – dorodne owoce i warzywa, ciekawe rośliny i piękne kompozycje kwiatowe. Na ścianach można było podziwiać artystyczne ujęcia ulotnego piękna przyrody autorstwa członków TMO Piotra Bartona oraz Jana Sikory.

Czytelnikom WR należy się krótkie wyjaśnienie czym są telomery. Od ich stanu zależy długość naszego życia. Telomery znajdują się w każdej rozmnażającej się komórce. Mają kształt czapeczki, która chroni końce chromosomów. Chromosomy wyglądają jak pałeczki- motków przędzy zawierającej nici DNA. Właśnie w tych niciach jest zapisany szyfr, dzięki któremu komórki mogą się mnożyć budując nasze ciała. Profesor Greider wyjaśniła, że telomery pełnią funkcje taką jak skuwki na końcach sznurowadeł. Chronią one przed strzępieniem chromosomów, które mogłyby ulec uszkodzeniu podczas podziału. To co zaobserwowali naukowcy, jest b. ważne. Otóż telomery skracają się przy podziałach komórki a to wpływa na skracanie życia. Naukowcy zaobserwowali również, że każdy stres pozostawia na telomerach blizny, co również prowadzi do skracania życia komórki. Zauważyli oni również, że optymizm, pogoda ducha oraz medytacja może naprawiać zniszczone miejsca na telomerach i „blizny” znikają.

W procesach samonaprawczych telomerów ma znaczenie udział tzw. antyoksydantów- biologicznych substancji zawartych w roślinach. Za najbardziej efektywną taką substancję Profesor Greider uznała resweratrol. Jest on wytwarzany przez rośliny jako substancja ochronna. Zapewnia obronę przed infekcjami grzybiczym i innymi szkodliwymi czynnikami środowiska, jak zanieczyszczenie czy promieniowanie UV. Związek zawarty jest w skórce i pestkach winogron, w owocach morwy, orzeszkach ziemnych, porzeczkach, borówkach, żurawinie. Największe stężenie osiąga w winie, uwalniając się w wyniku fermentacji. W konkluzji tego wyjaśnienia można powiedzieć, że życząc komuś zdrowia i długich lat życia zamiennie można złożyć życzenia dobrostanu telomerów. Tak więc członkowie TMO dziękując za życzenia odwzajemniają je niniejszą wersją życzeń.

Wiedza jest cenniejsza od bogactwa, bogactwa musimy pilnować, wiedza pilnuje nas.

Beatrycza Szmyt


Urzżd Miejski, Wydziaż Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl