Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram






Unia

eUrzżd - Elektroniczne Usżugi dla Mieszkażca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomożci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Lipiec 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie



Strona pożwiżcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona pożwiżcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

fot. BM

fot. BM

fot. BM

fot. BM

fot. BM

fot. BM

fot. BM

fot. BM

fot. BM

fot. BM

fot. Dominika Stasik

fot. Dominika Stasik

Narodowe Czytanie w Cieszynie

„Paweł i Gaweł”, „Małpa w kąpieli”, fragmenty „Zemsty” i „Ślubów panieńskich” to m.in. utwory, z którymi w dniu 7 września br., przed siedzibą Biblioteki Miejskiej zmierzyli się mieszkańcy Cieszyna w ramach ogólnopolskiej akcji zainicjowanej przez Prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Tegoroczne „Narodowe Czytanie” w Cieszynie rozpoczęło się od inscenizacji fragmentów „Zemsty” A. Fredry w wykonaniu aktorów grupy „Passionis” z Sosnowca, przebranych w historyczne stroje. Nie zabrakło też mini scenek odgrywanych przez aktorów Sceny Polskiej Teatru w Czeskim Cieszynie z pomocą zaangażowanej publiczności. Były gry i zabawy, quizy i konkursy, tańce i warsztaty plastyczne, wspólne zdobienie, a na koniec burzenie „muru niezgody”, jednak najważniejszym elementem łączącym wszystkich uczestników happeningu było głośne czytanie tekstów hrabiego Fredry z okazji 220. rocznicy jego urodzin. Czytali zatem cieszyniacy oraz goście z innych miejscowości, w tym z Zaolzia, czytali dorośli i dzieci, parlamentarzyści i samorządowcy. Uczestników happeningu zachęcano do zakupienia w pobliskiej księgarni MATRAS książek z utworami Aleksandra Fredry, na których bibliotekarze odciskali pamiątkowy stempel, który na okoliczność akcji „Narodowe Czytanie” nadesłano do Biblioteki z Kancelarii Prezydenta RP. Pamiątkową pieczęć oraz żywą rybkę w szklanej kuli otrzymała też Justynka Rozmus, zwycięzczyni gry terenowej, której celem było „połączenie” ulicy Głębokiej, przy której działa Biblioteka z ulicą A. Fredry biegnącą nieopodal Teatru A. Mickiewicza w Cieszynie.

Podstawowym celem przedsięwzięcia była popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

BM


Urzżd Miejski, Wydziaż Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl