Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram






Unia

eUrzżd - Elektroniczne Usżugi dla Mieszkażca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomożci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Lipiec 2024
P W Ś C P S N
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31        

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie



Strona pożwiżcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona pożwiżcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

„Solidarność Międzypokoleniowa – Jesteśmy sobie potrzebni”

Projekt realizowany był przez kilka miesięcy przez Fundację ABCXX - Cała Polska czyta dzieciom i współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w 3 miastach Polski. To kolejny projekt, po „Generacjach – Kreacjach”, którego koordynatorem w Cieszynie jest Henryka Kucharczyk – jednocześnie koordynator wojewódzki kampanii Cała Polska czyta dzieciom. Wpisuje się on w realizację działań w ramach Europejskiego Roku Aktywności osób Starszych iSolidarności Międzypokoleniowej, a w szczególności pomocy seniorom w podjęciu pracy wolontariackiej na rzecz społeczności lokalnej – dzieci z Domów Dziecka. Grupa wystawią wspólne przedstwienie na podstawie wybranych książek, które razem przeczytała. Sami – pod opieką instruktorów teatralnych – opracowali scenariusz oraz przygotowali scenografię i kostiumy. Konkretnymi wypracowanymi efektami jest integracja dwóch grup pokoleniowych, które wspólnie uczą się zdrowego żywienia, podwyższają znajomość komputera i wspaniale współdziałają ze sobą przygotowując przedstawienie teatralne. Młodzież z Domu Dziecka w Cieszynie uczy się kulturalnego i efektywnego spędzania czasu wolnego, a seniorki Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Cieszynie zagospodarowują sobie nadmiar czasu wolnego poprzez dawanie dobrego przykładu i przygotowują się do pracy wolontariackiej na rzecz dzieci z rodzin dysfunkcyjnych, zawiązując ścisłe przyjaźnie. Przez cały ten wspólnie spędzony czas wszyscy uczyliśmy się od siebie czegoś nowego, co jest wartością dodaną.

Co działo się przez kilka miesięcy w ramach projektu w Cieszynie:

Wycieczki:

  • Warszawa 8 marca – zwiedzanie Starówki, Zamku Królewskiego i Centrum Nauki Kopernik , w wycieczce wziął udział cały Dom Dziecka i dzięki ich dofinansowaniu mogliśmy pokryć koszty przejazdu autokarem.
  • Górki Wielkie 21 marca - zwiedzanie Centrum Kultury i Sztuki Zofii Kossak oraz warsztaty kulinarne i teatralne połączone z ogniskiem.

Obejrzane przedstawienia teatralne:
  • Teatr Robotyczny pt. „Tajemnica pustej szafy, czyli duchy z czwartego wymiaru”- Centrum Nauki Kopernik,
  • Teatr Banialuka pt.” Bal u Króla Lula” – Teatr A. Mickiewicza w Cieszynie oraz koncert Majki Jeżowskiej w ramach VI Międzynarodowego Festiwalu Czytania nad Olzą

Warsztaty:
  • Komputerowe prowadzone przez instruktora mgr Magdalenę Strządała –pod hasłem: TAJNIKI KOMPUTERA, gdzie uczestnicy mieli możliwość poznać: podstawy obsługi komputera i edytora tekstu, korzystanie z Internetu i poczty elektronicznej, pracę ze zdjęciami cyfrowymi , tworzenie projektów graficznych, nagrywanie danych na nośnikach zewnętrznych.
  • Zdrowego Żywienia prowadzone przez mgr inż. Annę Labza – pod hasłem: „ZDROWE ODŻYWIANIE”, przygotowywaliśmy wspólnie w profesjonalnych kuchniach : sałatki warzywne, zdrowe desery i zdrowe przekąski, a następnie wspólnie zasiadaliśmy do stołu i zjadali wykonane potrawy.
  • Teatralne prowadzone przez mgr Katarzynę Zawistowską- Słupczyńską, którego efektem jest opracowanie i przygotowanie na wielu próbach przedstawienia pt. „TUWIMIADA”.
Warsztaty realizowaliśmy raz, dwa razy w tygodniu dzięki uprzejmości dyr. Izabeli Kuli w Bibliotece Miejskiej w Cieszynie, bądź zaproszeni przez dyr. Leszka Tomana do siedziby Domu dziecka. Łącznie odbyło się ponad 30 spotkań.
Spotkania edukacyjne:
  • Prowadzone przez mgr Henrykę Kucharczyk pt.: „O projekcie – na czym polega integracja?”, „ Jak kulturalnie zagospodarować czas wolny?,” „Jesteśmy sobie potrzebni”,.
  • Prowadzone przez mgr Elżbietę Olszewską – dyrektora programowego Fundacji ABCXXI- CPCD pt.: „Budowanie poczucia własnej wartości”, „Wychowanie przez czytanie”
Przez cały czas trwania projektu czytaliśmy na głos poezje Tuwima, dlatego też wybraliśmy jego wiersze i przygotowaliśmy wspólnie jako grupa młodzieży z Domu dziecka i seniorzy przedstawienie, które jako kolejne warsztaty teatralne wystawiliśmy na zakończeniu projektu 5 czerwca w Cafe Muzeum dla zaproszonych gości. W tym dniu też podsumowaliśmy projekt i podziękowaliśmy sobie wzajemnie za uczestnictwo w tak świetnym przedsięwzięciu. Bardzo trudno było nam się rozstać.


Urzżd Miejski, Wydziaż Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl