Polski English Deutch France Czech

Biuletyn Informacji Publicznej Cieszyn na Instagram
Cieszyn na Instagram






Unia

eUrzżd - Elektroniczne Usżugi dla Mieszkażca


Budzet Obywatelski

Cmentarze Komunalne w Cieszynie
System gospodarowania odpadami

Pobierz najnowszy numer Wiadomożci Ratuszowych
Miejski System SMS-owy

Imprezy nadchodzące

Listopad 2024
P W Ś C P S N
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  

Dyżury aptek

Apteka Farmarosa,
ul. Bobrecka 27
tel.: 33 858-27-65
Mapa inwestycji w Cieszynie



Strona pożwiżcona GPR
Gminny Program Rewitalizacji


Strona pożwiżcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

Otwarcie drugiej części uliczki cieszyńskich kobiet

W niedzielne popołudnie, 21 kwietnia, otwarto w Cieszynie, na Wzgórzu Zamkowym, II część uliczki cieszyńskich kobiet. Na uroczystość przybyły nie tylko rodziny uhonorowanych, ale i mieszkańcy miasta, przedstawiciele zarządu województwa śląskiego, Urzędu Miasta -burmistrz Mieczysław Szczurek, harcerstwa. Odsłonięto 9 lamp, upamiętniających kobiety, które w niezwykły sposób wpływały na realia miasta i całego Śląska.

Należą do nich: Anna Szalbot „Rachela”- bohaterska siostra diakonisa z Dziegielowa, harcerka, zginęła, pomagając więźniom Oświęcimia; Anna Rucka – działaczka kobiecych organizacji z tamtej strony Olzy, zginęła w Oświęcimiu; Agnieszka Pilchowa - pisarka, bioenergoterapeutka, jasnowidząca z Wisły, rozstrzelana w Ravensbruk; pochodząca z Cisownicy, Helena Molakowa - kurierka W. Witosa, aktywna działaczka ROCHa w czasie okupacji i powojennego PSL, jedna z twórców odrodzonego PSL; Ewa Milerska - działaczka z Nydku, pisząca gwarą piękne wiersze, która zebrała też i wydała wzory haftów na cieszyńskie żywotki; Emilia Kołder - śląska gospodyni, autorka bestselleru Kuchni śląskiej. Lampy – pomniki z wypisanymi nazwiskami bohaterek, mają kształt sześcianów świecących w mroku. Na murze znajdują się dwie tablice ze zdjęciami i krótkimi informacjami o dokonaniach kobiet. Inicjatorką i koordynatorem akcji była Władysława Magiera, która opisała biogramy kobiet w trzech książkach, pod wspólnym tytułem Cieszyński szlak kobiet. Lampy ufundowały rodziny i znajomi bohaterek. Organizację uroczystości otwarcia wsparł Urząd Miasta, posłanka na sejm RP, Aleksandra Trybuś i inni darczyńcy. Wiele pomogła pani Krystyna Molak – Olczak.

Otwarcie uświetnił zespół Istebna, w którym występują krewni siostry Racheli. Odczytano list Anny Komorowskiej, zaproszonej przez Stowarzyszenie Klub Kobiet Kreatywnych. Napisała: uhonorowanie tych wyjątkowych kobiet, jest nie tylko okazją do przypomnienia ich zasług, ale też powodem do dumy, że Ziemia Cieszyńska wydała tak wspaniałe córki. Wstęgę przecięła posłanka Aleksandra Trybuś. Powiedziała min. Ten pomnik, to swoisty hołd złożony kobietom Ziemi Cieszyńskiej. Do zebranych zwrócił się też ks. bp Diecezji Cieszyńskiej Kościoła E-A Paweł Anweiler. W sali konferencyjnej, gdzie odbyła się druga część uroczystości wystąpił chór Collegium Iuvenum, z polskiego gimnazjum w Czeskim Cieszynie, pod dyrekcją L. Kaliny. Władysława Magiera przedstawiła w formie prezentacji multimedialnej sylwetki uhonorowanych kobiet. Później, w kuluarach, toczyły się rozmowy, a wielu miało łzy w oczach. O działalności kobiet nie pisze się bowiem wiele w historycznych książkach, dlatego przypomnienie ich dorobku, który wpisał się nie tylko w historię miasta i Śląska Cieszyńskiego po obu stronach Olzy, ale i w historię Polski i całego narodu, okazało się bardzo potrzebne. Wszystkie uhonorowane łączyła miłość do tego pięknego skrawka ziemi, dla dobra którego, pokonując wiele życiowych trudności, pracowały. Tu pozostawiły swój trwały ślad i mimo upływu lat - wciąż mogą być wzorem.

Tekst i foto: Organizator


Urzżd Miejski, Wydziaż Kultury i Promocji Miasta promocja2@um.cieszyn.pl