Strona pożwiżcona kopercie życia

czeski Cieszyn - oficjalny serwis

Relacje z imprez / artykuły / komunikaty

Silesian Grand Prix

Kwietniowy harmonogram na Cieszyńskim lodowisku jest pełny różnorodnych imprez. Dosłownie chwile po zakończeniu obozu łyżwiarskiego, ruszyły intensywne przygotowania obiektu do czwartej edycji międzynarodowego turnieju curlingowego „ Silesian Grand Prix”, która odbyła się w dniach 12-14.04.2013 roku. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji wspólnie z Rudzkim Klubem Curlingowym „ Curlik” byli organizatorami imprezy. Poziom umiejętności, precyzja i złożoność wykonywanych zagrań oraz odpowiednia strategia sprawiają, że curling jest nazywany „szachami na lodzie”. Jest to obecnie największe w Polsce wydarzenie sportowe w tej dyscyplinie i jedyny w naszym kraju turniej organizowany według europejskich standardów.

Od 2010 roku systematycznie rośnie jego ranga i znaczenie, o czym dobitnie świadczy zainteresowanie turniejem na arenie międzynarodowej. W jego pierwszej edycji w 2010 roku wzięło udział 16 drużyn (w tym 3 zagraniczne). W tym roku wystartowało już 30 zespołów z czego 20 z zagranicy reprezentujących 11 państw w tym po raz pierwszy z USA. W trakcie zawodów zostały przeprowadzone transmisje live na portalu Onet.pl oraz Sfera TV. Dwa lata temu najlepsza nasza drużyna zajęła czwarte miejsce, rok temu jedna dostała się na najniższy stopień podium. W tym roku młode polskie zespoły stanęły na wysokości zadania i sprawiły zarówno uczestnikom jak i kibicom miłą niespodziankę. POS Łódź i Axel Toruń spotkały się w finale. Zwyciężyła drużyna Axel Toruń, która pokonała Łódzki POS 6:2. Trzecie miejsce na podium również zostało wywalczone przez polskich zawodników, gratulujemy Sopotowi CC. Cieszy nas wzrastająca renoma turnieju i wysoki poziom sportowy. Bartosz Dzikowski, skip drużyny Axel Toruń, która wygrała już drugi duży turniej w tym sezonie (wcześniej triumfowała w Pucharze Starosty Bełchatowa), tryskał zadowoleniem, triumf w Silesian Grand Prix jest największym z dotychczasowych osiągnięć- powiedział 22-letni kapitan, który ma już na koncie również złoto mistrzostw Polski juniorów i brąz w dorosłej rywalizacji. Mecz był na wysokim poziomie, zawodnicy mieli zbliżone umiejętności, o wyniku przesądziły nieliczne błędy, których więcej popełnili łodzianie. Skip drużyny, 20 letni Aleksander Grzelka z drużyny Monkey Man z kluby POS Łódź, która uplasowała się na drugiej pozycji, był zadowolony, twierdzi że jego drużyna zagrała lepiej niż na wcześniejszych spotkaniach.

W trwającym trzy dni turnieju w Cieszynie na Hali Widowiskowo Sportowej im. Cieszyńskich Olimpijczyków uczestniczyło 30 drużyn z 11 krajów, w tym zespoły takich curlingowych potęg jak Szwecja, Szkocja, Dania, Szwajcaria czy USA. Zwycięska drużyna z Torunia oprócz efektownego pucharu otrzymała czek na 1000 euro. Drużyna z Łodzi zarobiła 600 euro. Organizatorzy turnieju i władze miasta Cieszyna mają już plany dalszej rozbudowy zawodów. Powstał wstępny projekt zorganizowania przyszłorocznej edycji wspólnie z Czeskim Cieszynem w dwóch halach lodowych, po obu stronach granicy.

Tekst: MOSiR